newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מסתמן: שוטרי מג"ב ירו ברכב והרגו את הנהג אחרי שכבר חלף על פניהם

במשטרה קראו לזה נסיון פיגוע דריסה, אבל מעדויות חדשות וסרטון אבטחה עולה ששוטרי מג"ב ירו במכונית נוסעת רק אחרי שעברה אותם וכלל לא פגעה בהם. הנהג נפגע בגבו ונהרג

מאת:

נכתב במשותף עם נעם רותם

כוח מג"ב שהיה בפעילות משטרית בכפר א-ראם לפני כשבועיים, ב-13.7, הקים מחסום פתע ב-3 לפנות בוקר בכביש הראשי בכפר. לטענת המשטרה שלושה פלסטינים שנסעו יחד ברכב ניסו לבצע פיגוע דריסה, ולכן השוטרים ירו לכיוון הרכב. מהירי נהרג אנואר א-סלאיימה, בן 24, ואדם אחר נפצע קשה. בתקשורת הישראלית דווח כי שוטרי מג"ב מנעו פיגוע דריסה.

אבל הסיפור של מג"ב לא מסתדר עם העובדות. ראשית, לא סביר שבהחלטה פתאומית שלושה פלסטינים, שכנראה כלל לא ידעו שיפגשו שוטרים בכפר בשעה כזאת, החליטו לפתע לבצע מה שדי ברור שיהיה פיגוע התאבדות. שני עדי ראייה במקום מספרים כי השלושה לא ראו שום מחסום, מכיוון שה"מחסום" היה קבוצה של שוטרים שהסתתרו מאחורי מכונית חונה, כך שלנהג הרכב לא הייתה שום דרך לדעת על נוכחותם או על כך שעליו להאט את קצב הנסיעה ברחוב שהיה ריק לחלוטין. אחד מנוסעי הרכב שנותר בחיים, א-רישק, מעיד שהנוסעים פשוט לא ראו את החיילים.

למרבה המזל, ה"פיגוע" הזה צולם על ידי אחת ממצלמות האבטחה בכפר:

בווידאו, שפורסם על ידי ארגון זכויות האדם "בצלם", נראה כי הייריה הראשונה מתבצעת רק אחרי שהרכב עובר את החיילים (0:28 בסרטון), ולא דורס אף אחד. שנית, א-סלאיימה נהרג כתוצאה מפגיעה של כדור בגבו. שוטר מג"ב שעמד בצד הכביש, כמו כל האחרים, ירה ברכב לאחר שעבר, כלומר – כשלא היווה כלל סכנה לשוטרים, ולכן בכל מקרה עולה חשש כבד מאוד כי מדובר בירי לא חוקי.

שני נוסעי הרכב שנותרו בחיים נעצרו, ולאחר יום במעצר שוחררו, כך שברור לחלוטין שגם המדינה מאמינה שלא מדובר בפיגוע או בנסיון לביצוע אחד כזה. עו"ד עבדאללה זאיד, המייצג את המשפחה השכולה, פנה לרשויות בדרישה כי נסיבות הריגתו של א-סלאיימה ייחקרו.

מדוברות מג"ב נמסר בתגובה כי "במהלך פעילות כוחות צה"ל ומג"ב לתפיסת מחרטה לייצור נשק בא-רם, האיץ רכב לעבר לוחמי מג"ב אשר חשו בסכנת חיים והגיבו בירי".

תיעוד ההרג שנחשף על ידי בצלם מטריד מאוד. כאשר "תתחדש" האלימות במזרח ירושלים וברחבי הגדה, כלומר – בפעם הבאה שהנפגעים יהיו יהודים, שוב יגידו שהיא באה משומקום, או בגלל פייסבוק. זה לא בהכרח נכון.

> פחות מאחוז מתלונות אסירים על אלימות סוהרים מובילות לכתב אישום

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
עלי באקרי, ראש משלחת המשא ומתן מטעם איראן, בווינה ב-29 בנובמבר 2021 (צילום: סוכנות הידיעות האיראנית)

עלי באקרי, ראש משלחת המשא ומתן מטעם איראן, בווינה ב-29 בנובמבר 2021 (צילום: סוכנות הידיעות האיראנית)

ישראל מפרפרת מול שיחות הגרעין עם איראן כתרנגולת ערופת ראש

בתקשורת הישראלית נרשמה נחישות גדולה נגד איראן ונגד הסכם לקראת חידוש השיחות בווינה היום. בפועל, ישראל מתרוצצת אנה ואנה, ונראית חלשה ומנותקת יותר מהמציאות בכל יום שעובר. ההתנהלות הזאת עלולה להיות מסוכנת

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf