newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

"מי מכה אישה בת 64 מוויסקונסין עם מחבט?"

קסנדרה אורן, פעילת שלום מארה"ב, עמדה באדמה פלסטינית, כשהותקפה בידי מתנחלים. גולגולתה נשברה והיא אושפזה. טרם נעצר חשוד

מאת:
קסנדרה אורן (צילום: באדיבות המצולמת)

קסנדרה אורן (צילום: באדיבות המצולמת)

אזרחית אמריקאית בת 64 הותקפה ביום שלישי על ידי קבוצת מתנחלים רעולי פנים שירדה מהמאחז חוות מעון שבדרום הר חברון. קסנדרה אורן, פעילת שלום מוויסקונסין בארה"ב, עמדה עם פעיל איטלקי באדמה פלסטינית, שעליה תושבי המאחז מנסים להשתלט, כאשר רצה לעברם קבוצת תוקפים. אחד מהם הלם בראשה עם אלה, היא איבדה את ההכרה, פונתה לקבלת טיפול ואושפזה עם סדק בגולגולת ודימום פנימי.

אורן הותקפה באדמות הכפר טובא, שם מתגוררות משפחות פלסטיניות ספורות. טובא הוא כפר במסאפר יטא שהצבא מונע ממנו פיתוח תשתיות ונמנע באופן שיטתי מלאשר לתושביו היתרי בנייה, ולפי תושביו, בשבועות האחרונים מתנחלים מכיוון חוות מעון מגיעים עם עדרי צאן לאדמות מעובדות של התושבים והורסים את היבול שלהם.

"מאז שאני ילד אני מגיע לאדמה הזו ומעבד אותה עם המשפחה", סיפר עלי עוואד, תושב המקום ואחד מקורבנות פעולות הנישול האלו. "זאת אדמה של סבא שלי. אני בן 25 ואף פעם לא קרה בה כלום. אבל פתאום מגיעים אליה המתנחלים האלה. קבוצת רועים מחוות מעון, במשך שלושה שבועות כבר, אותם חמישה-שישה פרצופים שלא משתנים, והם פשוט נכנסים כל יום עם הצאן כדי להרוס את התבואה החקלאית שלנו, את השעורה שאנחנו זורעים".

אורן סיפרה שאחד מהתוקפים נעמד מאחוריה, ולפני שהפסיקה להסתובב, הלם בראש באמצעות מה "שנראה לי כמו מחבט בייסבול". היא התעלפה. אל מסאפר יטא אורן הגיעה מתוך תחושת אחריות. "אנחנו שולחים כל כך הרבה כספי תמיכה לישראל", אמרה, "בלי לדעת איך הם מנוצלים כדי לדחוק באלימות פלסטינים מהאדמה שלהם. זה כסף שארה"ב נותנת בלי תנאים. כשהילדים שלי שואלים אותי למה הגעתי לכאן, כל כך רחוק מהבית, זה מה שאני אומרת להם".

קסנדרה אורן אחרי המתקפה

קסנדרה אורן אחרי המתקפה

אורן יצרה קשר עם שגרירות ארה"ב, שאישרה ל"שיחה מקומית" כי ידוע להם שאזרחית אמריקאית נפלה קורבן למתקפה סמוך לטובא, וכי השגרירות מעניקה לה סיוע. "מי מכה אישה בת 64, מוויסקונסין עם מחבט?", תהתה אורן שעות ספורות לאחר ששוחררה מבית החולים. "מי תוקף ככה במקום שבו אנשים חיים, ממש ליד הבתים של כפר? זה מטורף מבחינתי שיש אלימות כזאת כל כך קרוב למקום מגורים, בשביל שבו ילדים הולכים מדי בוקר בדרך לבית הספר".

נכון לרגע זה איש לא נעצר בעקבות האירוע. דוברות המשטרה מסרה ל"שיחה מקומית" כי "מיד עם קבלת התלונה נפתחה חקירה, שעודנה מתנהלת. נמשיך לחקור במטרה להגיע לחקר האמת ולנסיבות האירוע". מחקר של ארגון "יש דין" שבחן יותר מ-1,500 תיקים של אלימות מתנחלים נגד פלסטינים בין השנים 2005 עד 2022, הראה כי ב-93% מהמקרים המשטרה סוגרת את התיק ולא מגישה כתב אישום, ורק בשלושה מקרים מתוך מאה, התיק מסתיים בהרשעה.

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר הביטחון, יואב גלנט, ב-13 במרץ 2024 (צילום: יונתן זינדל / פלאש90)

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר הביטחון, יואב גלנט, ב-13 במרץ 2024 (צילום: יונתן זינדל / פלאש90)

ישראל מפרקת במו ידיה את "מדיניות הבידול" שעליה עמלה עשורים

אין באמת מחלוקת מעשית בין גנץ וגלנט לנתניהו ובן גביר, וקיבלנו עדות לכך בתגובתם לתובע בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג. אבל במודע או שלא, הם מודים בכישלונה של מדיניות הניתוק בין עזה לגדה המערבית, ולכן נתפסים בעיני ראש הממשלה ובני בריתו כאיום קיומי

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf