newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

למרות הודעת המשטרה: פעילים קוראים להפגין נגד המלחמה

ההפגנה, שאורגנה במהלך השבוע על ידי מרצ וארגונים נוספים בוטלה בהנחיית המשטרה. פעילות ופעילים קוראים בשעות האחרונות ברשתות החברתיות לא לשתוק, להגיע לכיכר רבין ולהפגין נגד המלחמה, הכיבוש והמצור על עזה

מאת:

בתחילת השבוע קראה קואליציה של מפלגות ותנועות שכוללת את מרצ, חד"ש, לוחמים לשלום, פורום המשפחות השכולות ותנועות נוספות, לציבור להגיע הערב (שבת) להפגנה מרכזית בכיכר רבין תחת הכותרת "משנים כיוון לשלום. לא לדרך המלחמות, חייבים פתרון מדיני".

היום בצהריים הודיעה המשטרה כי על פי הוראות פיקוד העורף, היא מבטלת את האישור שניתן להפגנת השמאל. מהלך דומה  נעשה על ידי המשטרה גם לפני שבועיים כאשר הודיעה כשעתיים לפני תחילת האירוע שאורגן על ידי קואליציה של פעילים וארגונים ביניהם לוחמים לשלום וחד"ש, על ביטול הפגנה שתוכננה להתקיים בכיכר רבין. לאחר מכן חזרה בה המשטרה ואלפים הגיעו להפגין בכיכר. בכל השבועות האחרונים ניסתה המשטרה לבטל את המחאה בתל אביב בדרכים שונות, וניתן לומר כי במובנים רבים ניתן היה לצפות להודעה מסוג זה.

> דיווח מההפגנה שכן התקיימה במוצ"ש בכיכר רבין

למרות הודעת המארגנים, מתכוונים רבים להגיע לכיכר בשעה שמונה על מנת להמשיך ולמחות נגד המלחמה, ולקרוא להסרת המצור על עזה, כפי שעשו בכל השבועות האחרונים. הקריאה המופצת ברשתות החברתיות בשעות האחרונות קוראת לציבור לא לשתוק וכי מחאה נגד מלחמה חשובה במיוחד בזמן מלחמה. מאחר ובוטלו הנאומים הפוליטיים, הבמה וההגברה טוענים רבים כי אין צורך באישור משטרה על מנת לקיים מחאה, בדיוק כמו בהפגנות הקודמות בתל אביב.

ראשת מרצ, ח"כ זהבה גלאון התראיינה השבוע ואמרה כי ההפגנה תתקיים גם אם הנחיות פיקוד העורף יאסרו התקהלות "אני לא מוכנה לקבל את הנחיות פיקוד העורף. יש כאן קהל גדול שרוצה לצאת ולהגיד את דברו". אולם למרות זאת, עם הודעת המשטרה הודיעו המארגנים על ביטול האירוע והוסיפו "צר לנו שהמשטרה וגופי הביטחון מוכיחים אוזלת יד בהגנה על חופש הביטוי הדמוקרטי בישראל ובמרכזו חופש ההפגנה והמחאה. זו תעודת עניות לדמוקרטיה הישראלית".

גם מפגיני הימין, ביניהם קבוצת "האריות של הצל" הודיעו על כוונתם להגיע למקום למרות ביטול האירוע ה"רשמי" והם קוראים להגיע להפגנת נגד בתמיכה בצה"ל וכדי לראות איך המשטרה מפזרת את מפגיני השמאל.

> מה פתאום הם שוב יורים?

מפגינים נגד המלחמה בצעדה ברחובות תל אביב (אורן זיו / אקטיבסטילס)

מפגינים נגד המלחמה בצעדה ברחובות תל אביב (אורן זיו / אקטיבסטילס)

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
ואנואר סלאודה בביתו שהוצת בכפר דומא, 14 באפריל 2024 (צילום: אורן זיו)

"התחלתי לבנות את הבית ב-2020 וסיימתי השנה בכוונה להתחתן וגור פה". אנוואר סלאודה בביתו שהוצת בכפר דומא, 14 באפריל 2024 (צילום: אורן זיו)

פרעות בדומא: "אלמלא ברחו, משפחות שלמות היו נשרפות בבתים"

עם מציאת גופתו של הנער בנימין אחימאיר ממאחז "מלאכי השלום", מתנחלים פשטו על הכפר דומא, שבו הוצתה משפחת דוואבשה לפני 9 שנים, וזרעו בו חורבן. לדברי התושבים, חיילים שנכחו במקום גיבו את הפורעים ולא עשו דבר למנוע את האלימות

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf