newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מה פתאום הם שוב יורים?

כבר כמה ימים שמספרים לנו שהחיילים יצאו, המלחמה נגמרה וחזרנו לשגרה. אבל המלחמה מעולם לא הייתה על הוצאת החיילים, אלא על סיום המצור

מאת:

נתחיל מהסוף: היה פה כשל עמוק של התקשורת הישראלית. כבר כמה ימים שהאווירה השלטת בתקשורת היא של הסקת מסקנות וחזרה לשגרה. מוזרים מכל הם עיתוני סוף השבוע שנחתו הבוקר על סף דלתות המנויים. המוספים והעמודים הפנימיים מסכמים ומרגיעים, בחדשות מופיע חשש קל לחידוש הירי, ובאתרי העיתונים כבר מעדכנים שאכן הירי חודש, השיחות בסכנת קריסה, ובישראל נערכים להגיב בכוח.

אז מה קרה פה בעצם?

מה שקרה הוא שהמדינה כולה (למעט תושבי עוטף עזה, שהיו הרבה יותר הססנים וחשדניים, ובצדק) זינקה כמוצאת שלל רב על סיום שמעולם לא היה. המלחמה הזאת לא נגמרה. בישראל הנזקים הפיזיים הם מעטים אבל הנזקים הכלכליים של תושבי הדרום (ואולי גם של כולנו) הם משמעותיים ביותר. בעזה חצי מיליון עקורים מנסים לחשוב איך יחזרו לחיות ושכונות שלמות נחרבו, לצד תשתיות אזרחיות חיוניות.

אבל יותר מזה: המלחמה הזאת לא הייתה בשום שלב מלחמה על הפסקת אש או על הוצאת החיילים מעזה. היא הייתה מלחמה על סיום המצור, או לפחות על הקלה משמעותית בו שתתן לעזתים איזושהי תקווה לעתיד, אפשרות קיום כלשהי. זה לא רק הנמל הבינלאומי שמדברים עליו ללא הפסקה. זה גם האפשרות לייצא סחורה חקלאית, אפשרות שישראל מונעת מהעזתים כבר שנים כצעד של ענישה קולקטיבית, למרות שההולנדים שפכו כמויות אדירות של כסף על מכונות שיקוף שיבטיחו את ביטחון הייצוא. זה גם האפשרות להגיע לגדה המערבית למסחר, לימודים, ביקורי משפחות. זה גם האפשרות לצאת לדוג בלי שספינות חיל הים ירו על הדייגים או יעצרו אותם, והאפשרות לנצל את השטחים החקלאיים שבמרחק מאות מטרים מהגבול עם ישראל ושהוכרזו כשטחי מוות מצד ישראל, שכל הנכנס אליהם נורה.

כמו שאומרת כתבת הניו יורק טיימס לשעבר בעזה, זוהי לא רק דרישה של החמאס, זוהי דרישה בסיסית של העזתים, של הפלסטינים. בחמאס לא מבקשים שקט תמורת שקט, שניתן היה להשיג לכל אורך הדרך, אלא פתרון לטווח הבינוני שיבטיח את האפשרות לחיות חיים יותר נורמליים בעזה. התקשורת הישראלית כשלה בהעברת המסר הזה, שיתפה פעולה עם האיתותים הצבאיים והמדיניים של חזרה לשגרה, ובכך הטעתה את הציבור, שהיום עשוי להיות מזועזע ומופתע מחידוש הירי, ולהכנס לחרדה ולייאוש גדולים עוד יותר.

העניין הוא שהדרישות לסיום המצור הן סבירות ביותר. אם ישראל הייתה מוכנה בכלל לדון בהן, ולהעלות מולן דרישות משלה שיבטיחו את ביטחונה בתוך המצב החדש הזה, היינו יכולים עכשיו להיות במצב אחר לגמרי. כמו שהיינו יכולים להיות במצב אחר לגמרי אם הממשלה הייתה עומדת בהתחייבויותיה ומשחררת את הפעימה הרביעית של האסירים, מוכנה להארכת המו"מ לצד הקפאת הבנייה בהתנחלויות ונכונות לדון לראשונה במפות, מכירה בממשלת האחדות הפלסטינית ויושבת עמה למו"מ, או נמנעת מלצאת למבצע כולל נגד חמאס בגדה המערבית וכליאה מחדש בעילות מפוקפקות של משוחררי שליט בעקבות חטיפת הנערים על ידי מה שכנראה היה תא טרור מבודד.

כל זה לא מוריד אחריות מחמאס או בא כדי להצדיק ירי על אזרחים. אבל כאזרחים במדינת ישראל הדרישות שלנו צריכות להיות מופנות קודם כל כלפי הממשלה שלנו, שפעם אחר פעם נמנעת מהדרכים שיכולות להוביל לשלום, ומתעקשת על דרך המלחמה, הכיבוש והמצור. בדיוק בגלל זה צריך לצאת להפגין במוצאי שבת, במיוחד עכשיו שהרקטות שוב נופלות בדרום.

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
שר האוצר, אביגדור ליברמן, במסיבת עיתונאים בירושלים, ב-17 באוגוסט 2022 (צילום: יונתן זינדל / פלאש90)

שר האוצר, אביגדור ליברמן, במסיבת עיתונאים בירושלים, ב-17 באוגוסט 2022 (צילום: יונתן זינדל / פלאש90)

האוצר משתלט על החינוך, ומסכן את עתיד המדינה

המשא ומתן על שכר המורים רחוק מלהיות רק מאבק על כסף. זהו מאבק על צביונה החברתי העתידי של ישראל. אם יתממש חזונו של משרד האוצר, במערכת החינוך יישארו רק מורים חלשים, ובתי הספר שמשרתים אוכלוסיות מוחלשות יישארו מאחור

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf