newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

למה לא היו דגלי ישראל בהפגנת השמאל?

דווקא היו. אבל רק הגיוני שבמחאה נגד שלטון צבאי שמדכא מליוני בני אדם ובעד שלום ואחווה בין העמים – יונפו דגלי העם המדוכא. במצב שבו יש צד כובש וצד נכבש גם מעמד הדגלים שלהם אינו שווה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

מאז אתמול נראה שהולך וגובר העניין הציבורי בנושא הדגלים שהיו או לא היו אתמול בהפגנת השמאל בתל אביב.

אז בואו נעשה קצת סדר. ראשית: העובדות. ההפגנה הייתה יוזמה משותפת של חד"ש, מרצ, שלום עכשיו ועומדים ביחד. מספר קטן של חברים פלסטינים בחד"ש הניפו בתחילת ההפגנה כמה דגלי פלסטין ("דגלי אש"ף"). מספר קטן של חברי שלום עכשיו הניפו דגלי ישראל. בנוסף, כמה וכמה אנשים החזיקו בשלטים של "גוש שלום", שבהם מופיעים שני הדגלים ביחד. כל אלה ביחד מנו לא יותר מעשרה אנשים.

בשלב מוקדם מאוד בהפגנה, כמעט ברגע אחד כאילו שמישהו ביקש את זה (ואולי מישהו באמת ביקש את זה), נעלמו דגלי הלאום המעטים (אלה גם אלה) וניתן היה לראות את האוחזים בהם מגלגלים את הדגלים ומסתירים אותם. לאורך ההפגנה מדי פעם צץ אחד מהם שוב, ושוב נעלם.

> מרצ וחד"ש בהפגנה: מקימים מחנה דמוקרטי נגד הימין

דגל פלסטין לצד דגל ישראל. שלט שני דגלים של "גוש שלום". הפגנת השמאל בתל אביב (אורן זיו/אקטיבסטילס)

דגל פלסטין לצד דגל ישראל. שלט שני דגלים של "גוש שלום". הפגנת השמאל בתל אביב (אורן זיו/אקטיבסטילס)

עכשיו למהות: קודם כל, די הגיוני שפלסטינים, שמגיעים להפגנה פלסטינית-ישראלית משותפת, למען כינון של שתי מדינות – ישראל ופלסטין – זו לצד זו, יניפו את דגל פלסטין. אין שום דבר רע בזה. להיפך. רק הגיוני שבמחאה נגד שלטון צבאי שמדכא מליוני בני אדם בשטחים כבר אוטוטו חמישים שנה (ועוד 18 שנות משטר צבאי בתוך ישראל לפני זה), ובעד שלום ואחווה בין העמים – יונפו דגלי העם המדוכא, או המדינה שאמורה לקום לפי דרישת המפגינים.

בנוסף: החוק שאסר על הנפת דגל פלסטין בישראל בוטל בתחילת שנות התשעים. לפעמים, בלי שום בסיס חוקי, מנסה המשטרה למנוע הנפת דגלים כאלה בישראל (והצבא מחרים אותם בשטחים), בין אם במעצר של מפגינים ובין אם בהצבת תנאים לאישור הפגנה ובהם מניעת הנפת הדגל. אישית יצא לי לקרוא תיגר על המדיניות הזאת בבג"ץ ב-2009, והמשטרה התקפלה ונסוגה מהדרישה הבלתי חוקית לפני שהשופטים קיבלו החלטה.

חלק מהתגובות לנוכחות דגלי פלסטין בהפגנה אתמול מדגישות (בטעות, כאמור) שלא היו בה גם דגלי ישראל. בהקשר זה שווה להזכיר, שוב, שבמסגרת תהליך שלום או מאבק על שלום מעמד הכובש ומעמד הנכבש אינם שווים, ובהתאמה – גם לא היחס לדגלים שלהם. דגל ישראל, שמסמן באופן הכי גרפי שניתן להעלות את הדעת את תפיסת הבלעדיות היהודית על הארץ (ולכן ראוי להחליפו בכל מקרה), הוא הדגל של המדינה היחידה שקיימת בין הים לירדן, של הריבון היחיד שבאמת קובע איך יראו חייהם של כל יושבי הארץ (כן, גם בעזה).

בעוד שבשביל ישראלים מסמל הדגל עצמאות וגאווה, בשביל פלסטינים זהו הדגל שמסמל את הכיבוש, הדיכוי והאפליה. לכן בהפגנות משותפות לא פעם מוותרים ישראלים על הנפת הדגל, ולפעמים – כנראה כמו שקרה אתמול (כאמור, כל הדגלים נעלמו מהר) – מסכימים כולם להמנע כליל מדגלי לאום.

בקיצור: דגלי פלסטין הם דבר סופר-לגיטימי בהפגנות משותפות נגד הכיבוש ובעד שלום, ובכלל, ואתמול – ספציפית – כמעט ולא היו מהם, בדיוק כמו שכמעט ולא היו דגלי ישראל.

> תחילת הסוף? בנימין נתניהו כבר לא מצליח לספר את הסיפור הישראלי

דגלים בשלל צבעים. הפגנת השמאל בתל אביב קראה לבניית אופוזיציה של תקווה לממשלת הימין (אורן זיו / אקטיבסטילס)

דגלים בשלל צבעים. הפגנת השמאל בתל אביב קראה לבניית אופוזיציה של תקווה לממשלת הימין (אורן זיו / אקטיבסטילס)

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
יונתן פולק בבית משפט השלום בירושלים (צילום: אורן זיו)

יונתן פולק בבית משפט השלום בירושלים (צילום: אורן זיו)

יונתן פולק ישוחרר מחר. ההליך של "עד כאן" בוטל

פולק נמצא במעצר מאז ה-6 בינואר בעקבות קובלנה פלילית שהגיש ארגון הימין "עד כאן". עו"ד גבי לסקי: "ארגון ימין קיצוני ניסה להשתלט על התביעה הכללית, היועמ"ש הבהיר באופן חד משמעי שזה עניין של המדינה"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf