מרצ וחד"ש בהפגנה: מקימים מחנה דמוקרטי נגד הימין

כאלפיים איש צעדו ברחובות תל אביב. בהפגנה משותפת ראשונה מאז הבחירות נאמו איימן עודה וזהבה גלאון על הצורך בשותפות יהודית-ערבית בבניית האופוזיציה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כאלפיים מפגינות ומפגינים, יהודים וערבים, צעדו במוצ"ש ברחובות תל אביב תחת הכותרת "בונים התנגדות, בונים אופוזיציה, בונים דרך אחרת בישראל". המפגינים יצאו מכיכר מגן דוד, עצרו לנאומים למרגלות משרדי הליכוד במצודת זאב, וסיימו את המסלול בכיכר דיזנגוף, כשלכל אורך הדרך הם קוראים "הימין בשלטון, לא יביא ביטחון", "כסף לנכים, לא לווילות בשטחים", "הפשיזם לא יעבור" ועוד.

לראשונה אי פעם אצלנו, ואולי בכלל בכלי התקשורת בעברית, ההפגנה כולה שודרה בשידור ישיר באמצעות "פייסבוק לייב", וזכתה לאלפי צפיות במהלך כארבעים הדקות של השידור. ניתן לצפות בהקלטה משם בתחתית הפוסט.

בהפגנה צעדו ונאמו ביחד, לראשונה מאז הבחירות, יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, ויו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון. שני הנואמים הדגישו את הצורך בתשובה יהודית-ערבית משותפת לימין הקיצוני, ועודה אף הוסיף בנאומו ש"יש מחנה לאומי, ויש מחנה ציוני, ואנחנו מקימים את המחנה הדמוקרטי". בראיון מצולם לשיחה מקומית הדגישה גם ח"כ תמר זנדברג ש"אנחנו בונים אופוזיציה, אנחנו קודם כל נגד הממשלה אבל גם נגד גורמים באופוזיציה ששכחו את התפקיד שלהם". עוד השתתפו בהפגנה חברי הכנסת של שתי המפלגות יוסף ג'בארין, מיכל רוזין, דב חנין, אילן גילאון ועבדאללה אבו מערוף.

> תחילת הסוף? בנימין נתניהו כבר לא מצליח לספר את הסיפור הישראלי

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, ויו"ר הרשימה המשותפת וחד"ש, איימן עודה, בהפגנת השמאל בתל אביב (אורן זיו / אקטיבסטילס)

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, ויו"ר הרשימה המשותפת וחד"ש, איימן עודה, בהפגנת השמאל בתל אביב (אורן זיו / אקטיבסטילס)

שותפתי לעריכת שיחה מקומית, יעל מרום, העריכה בסוף ההפגנה ששיתוף הפעולה והטרמינולוגיה שבה השתמשו חברי מרצ וחד"ש היא לא מקרית, ושהיא עשויה לסמן את תחילתו של מהלך לבניית חזית משותפת בין שתי המפלגות לקראת הבחירות הבאות. דבר כזה מעלה סימני שאלה לגבי עתיד הרשימה המשותפת, כיום הרשימה השלישית בגודלה בכנסת, שכן לא סביר שבל"ד, רע"ם ותע"ל יצטרפו למהלך כזה. עוד בבחירות הקודמות דיברו פעילים בחד"ש, ובהם ח"כ דב חנין, על האפשרות להקמת "מחנה דמוקרטי רחב" שכזה. יתכן שההפגנה הזאת הייתה יריית פתיחה למהלך הזה.

[עדכון: בעקבות פרסום הכתבה הבהירו גורמים בחד"ש כי לאור התגברות המגמות הגזעניות והפאשיסטיות אכן התקבלה החלטה כי יש לחזק את השותפות הערבית-יהודית בין מרצ והרשימה המשותפת. הכונה היא להעמיק ולהדק את העבודה המשותפת בכנסת כמו גם להגביר את הפעילות בשטח דוגמת ההפגנה שהתקיימה היום, וההפגנות שמתקיימות אחת לחודש במחסום המנהרות. אולם, הבהירו הגורמים עימם שוחחנו, אין שום כוונה לשנות מבנים אלקטורלים.]

ההפגנה בתל אביב, שבנוסף למפלגות אורגנה גם על ידי "עומדים ביחד" ו"שלום עכשיו", באה כמענה למינוי אביגדור ליברמן כשר ביטחון, שלוקח את הממשלה עוד יותר לעבר הימין הקיצוני. בדברי המארגנים לקראת האירוע הודגש הצורך לסמן חלופה של תקווה, שלום, שוויון וצדק חברתי למדיניות הממשלה הנוכחית. בין המפגינות היו גם סרבניות המצפון איידן קטרי, שהשתחררה לאחרונה מהצבא אחרי מספר כליאות, ותאיר קמינר, שנמצאת בחופשה בין כליאות, לאחר שלאחרונה שברה את שיא מספר ימי הכליאה לסרבנית מצפון בישראל.

>למה לא היו דגלי ישראל בהפגנת השמאל?

חברי כנסת של חד"ש בצעדה נגד ממשלת הימין הקיצוני (אורן זיו / אקטיבסטילס)

חברי כנסת של חד"ש בצעדה נגד ממשלת הימין הקיצוני (אורן זיו / אקטיבסטילס)

צעדת השמאל עוברת מתחת לדיזנגוף סנטר (אורן זיו / אקטיבסטילס)

צעדת השמאל עוברת מתחת לדיזנגוף סנטר (אורן זיו / אקטיבסטילס)

מפגינים בכיכר דיזנגוף קוראים לבניית אופוזיציה של תקווה לממשלת הימין (אורן זיו / אקטיבסטילס)

מפגינים בכיכר דיזנגוף קוראים לבניית אופוזיציה של תקווה לממשלת הימין (אורן זיו / אקטיבסטילס)

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
פעילי שמאל בהפגנה נגד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אחרי הכרזת היועמ"ש על הגשת כתב האישום נגדו, בכיכר הבימה בתל אביב, ב-23 בנובמבר 2019 (צילום: תומר נויברג / פלאש90)

להתפטר? להיפך! פעילי שמאל בהפגנה נגד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אחרי הכרזת היועמ"ש על הגשת כתב האישום נגדו, בכיכר הבימה בתל אביב, ב-23 בנובמבר 2019 (צילום: תומר נויברג / פלאש90)

אנחנו כל-כך מרוכזים בצדק, ששכחנו שצריך גם לנצח

הימין מוכן להעמיד בראשו איש מושחת? שיבושם לו. זה לא העניין שלנו, השמאל. אנחנו צריכים להתרכז במטרה אחת ויחידה: לנצח. ואת זה קל יותר לעשות עם נתניהו בראשות הימין

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf