newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

לא רוצה ששטר כסף של המדינה ייצג אותי

גם אם יופיעו מזרחים, נשים או פלסטינים על השטרות החדשים זה לא ישנה את מצבנו. את ישראל מייצגים האנשים שדרדרו אותה עד הלום. תנו לדיוקנאות שלהם להתנוסס על שטרות הכסף

מאת:
השאירו תגובה
א א א

משהו קטן על כל נושא השטרות שקצת שמרתי בבטן ופתאום חשוב לי להגיד.

השטרות החדשים והישנים של מדינת ישראל לא מייצגים אותי. אבל למה לעזאזל שארצה ששטר כסף במדינת ישראל ייצג אותי? מדינת ישראל היום היא מדינה מושחתת שזורקת אנשים מהבתים שלהם לרחוב, שבה אדם מקבל את פסק דינו מבית המשפט לפי כמות הכסף שיש לו בכיס ואנשים מקבלים טיפול רפואי לפי חשבון הבנק שלהם.

ונניח והייתה תמונה של מזרחי על השטר? האם עכשיו היינו, המזרחים והמזרחיות, מרגישות יותר חלק במדינה הזאת? והרי למה שנרצה להרגיש חלק במדינה שהמזרחי "המצליח" והעשיר ביותר בה, יצחק תשובה, בן למשפחה טריפוליטאית, מפנה משפחות מזרחיות מגבעת עמל בשם אותה פיסת נייר מקודשת? האם היה על מה לשמוח אם דיוקנו של הרב עובדיה היה מודפס על אותו שטר שמפרנס את עיריית תל אביב ומעודד אותה לתמוך בפינוי המשפחות, שחוגגות את חגי ישראל באוהל בחצר ביתן?

> תושבי ערד יוצאים לקרב אחרון למניעת הקמת מכרה פוספט ליד עירם

טשרניחובסקי על השטר החדש (ויקימדיה, בנק ישראל)

טשרניחובסקי על השטר החדש (ויקימדיה, בנק ישראל)

ונניח והייתה תמונה של אישה על השטר? אישה משכמה ומעלה, שנלחמה בפטריארכיה והייתה פמיניסטית למופת. האם זה היה משנה במשהו את היחס לנשים פה במדינה, את העובדה שכל הליכה ביום או בלילה ברחוב רדופה בהערות ובחוסר ביטחון מוצדק של נשים? שצמרת המשטרה שלה מתפטרת מעת לעת בעקבות "שערוריית מין", שזה הרי לרוב אונס והטרדה? האם עלינו להיות שמחות שעל השטר שבו משלם הגבר לאישה בדירת חדר בדרום תל אביב על "שירותיה" מופיעה אותה אישה שהייתה לחברת הכנסת הראשונה? ואולי אותה אישה שהקימה מעון לנשים מוכות, בעוד שאותן נשים מוכות עדיין צריכות להילחם שדווקא הגבר יהיה זה שיוצא מהבית וחייו יפגעו ולא חייהן שלהן, במדינה שבה נשים נרצחות מדי שבוע ולא, זה ממש לא על "רקע רומנטי".

ומה לגבי תמונה של פלסטיני? האם יכלו הפלסטינים והפלסטיניות לשמוח על ייצוג במדינה שמדכאת אותם מדי יום? האם זה היה משנה לעצור המנהלי שלא זכה למשפט אם היה קונה בקנטינה בשטר שעליו מופיע המשורר הפלסטיני הידוע?

כשרוצות ייצוג ודורשות ייצוג, אז בעצם רוצות להיות חלק במדינה הזאת שמתעללת יום יום באזרחים ובאזרחיות שלה בלי בושה. ואני באמת שואלת ומקווה שגם יתפתח מזה דיון, למה שנרצה להיות המייצגים של מדינת ישראל היום? אם אני הייתי מקבלת איזשהו פרס או הכרה ממדינת ישראל, הייתי יודעת שאני עושה הכל הפוך.

אז אני אומרת, תשמחו שהשטרות לא מייצגים אתכם ואתכן. תשאירו שם את ראשי הממשלות ואת הגברים אשכנזים שדיכאו אותנו והובילו אותנו למה למדינה שבה אנחנו נמצאים היום. הם מייצגים את המדינה יותר טוב על אותה פיסת נייר, שהרי הם אלו שגרמו לנו לחיות במדינה שסופרים אותך לפי כמות הכסף שיש לך. שתמונתם על שטרות הכסף תישמר לגנאי לדיראון עולם.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
לסוציאל דמוקרטיה אין כמעט היום ייצוג פוליטי. הפגנה של האחד במאי בירושלים (צילום: מרים אלסטר / פלאש 90)

לסוציאל דמוקרטיה אין כמעט היום ייצוג פוליטי. הפגנה של האחד במאי בירושלים (צילום: מרים אלסטר / פלאש 90)

הסוציאליזם בישראל חולה, אולי הקורונה תרפא אותו

הקורונה תפסה את הסוציאל-דמוקרטיה בישראל במשבר. מפלגת העבודה קרסה, הסולידריות החברתית בשפל. עכשיו מאמינים בשמאל, ואפילו בימין, שיש סיכוי לשינוי. "צריך לבחון מחדש את מערכת היחסים בין האזרחים למדינה"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf