newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מהפכת הגרעינים התורניים מגיעה עד לאתר ויינט

ישראל זעירא הוא יזם נדל"ן מצליח ומנכ"ל עמותת "ראש יהודי", מהגרעינים התורניים שפועלים "להתנחל בלבבות" ולהפיץ את אמונתם בלב המיינסטרים הישראלי. כך פילסה המשנה ההומופובית והמשיחית את דרכה הישר לאתר של המדינה

מאת:

המדרגות שמובילות למרכז עמותת "ראש יהודי" ברחוב בצפון תל אביב, מסתעפות ונגמרות בקומת מרתף. כעשרה צעירים מתחילים לזלוג אל תוך האולם הקטן, רובם סטודנטים. המורה הערב הוא ישראל זעירא, מנכ"ל העמותה וחבר בכיר בתנועת הימין "האיחוד הלאומי-תקומה". השיעור הפעם עוסק, לכבוד פורים, במגילת אסתר. זעירא מתחיל בשיעור. הוא מדבר על הסתרות ועל התחפשות של דמויות ומשפטים במגילה, אנשים שלא מגלים מי הם ומה הם. אפילו אלוהים לא מוזכר במגילה, אומר זעירא, למרות שהוא נוכח לאורך כל הטקסט.

השיעור קולח ומעניין, והנוכחים, חלקם גברים ללא כיפה ונשים עם מכנסיים, מעלים שאלות ומשתתפים. זעירא מחדד: גבורתו של מרדכי היהודי היתה בכך שלא השתחווה בפני אופנות חולפות; מדינת ישראל היא המחשה לגאולה משיחית, ומי שמנסה להפריע לתהליך זה הוא עמלק. לשאלתי האם מדובר בעם שיש לו גנים שעוברים בירושה או ברעיון שמשתקף דרך התנהגות, עונה זעירא "עמלק זה רעיון, מי ששולח יד בישראל, הוא עמלק. יש דרגות שונות של שנאה אבל מי שהוא השפיץ של השפיץ של נסיון השמדה". בהמשך הוא מוסיף לשאלה אחרת ש"יכול להיות שזה גם איראן (שמנסה להפריע בתהליך, מ.ס.כ), אנחנו עדיין באותו רעיון של הקמת בית המקדש השלישי, של הקמת האומה מחדש".

בשיעור אליו הגעתי שבוע מאוחר יותר, מדבר זעירא עם הנוכחים על האנטישמיות של אירופה, שממנה נובעת התמיכה של האיחוד הארופאי בפלסטינים. "הערבים הם רק קבלני הביצוע של הארופאים", הוא מוסיף. בסוף השיעור מספרת עובדת אחרת לנוכחים על פינוי עמונה, ועל כמה שהיא קרובה לתל אביב. היא מוסיפה ומספרת בצער על חברה שהתחתנה עם אדם לא יהודי ועל הייסורים שהיא עברה.

בהרצאות אחרות שנתן לפני כמה שנים דיבר זעירא על הבלבול שאוחז באנשים כיום ו"שנוצרים מזה הרבה מאוד עיוותים. מי אמר שאני סטרייט? אולי אני בכלל הומו, אולי אני לסבית?.. אם היה אמת אז אני מבין שיש אדם וחווה ושזה הטבע הנורמלי (דקה 23:10).. אני לא מדבר על זה שיש תופעה שנקראית הומוסקסואליות אני מדבר על זה שהפכו את ההומוסקסואליות לדבר שאינו חריג בחברה. (דקה 24)".

> המחיר הכלכלי הבלתי אפשרי שגובה מאיתנו הכיבוש

"הבנו אז שאם רוצים לנצח בחברון, צריך להיות נוכחים גם בתל אביב". הפגנה נגד התנחלות הגרעינים התורניים ביפו, יום האדמה 2011 (אורן זיו/אקטיבסטילס)

"הבנו אז שאם רוצים לנצח בחברון, צריך להיות נוכחים גם בתל אביב". הפגנה נגד התנחלות הגרעינים התורניים ביפו, יום האדמה 2011 (אורן זיו/אקטיבסטילס)

זרוע ההחזרה בתשובה

עמותת "ראש יהודי", שהוקמה ב-2002, מתארת את עצמה כמי שמציעה "יהדות רעננה ורלוונטית, בשפה ברורה ונעימה, המעודדת צמיחה של כל אדם… בהיותו חלק מעם ישראל". עוד מתיימרים אנשי "ראש יהודי" להיות שותפים לניסיון "להסרת מחיצות בין חלקים בעם".

בהתאם למסרים האלה פונה העמותה לציבור חילוני כמו זה שפגשתי במרכז העמותה בתל אביב, מקיימת בו ערבי דיאלוג של רבני התנועה עם סלבריטאים חילונים, מפעילה מרכז לנשים בעיר, מדברת בשפה של אחדות בעם ופתיחות מחשבתית ומנהלת ערוץ משל עצמה באתר וואינט – "ערוץ אורות".

אלא שבדומה לסיפורים שביאר זעירא ממגילת אסתר, גם סיפורה של "ראש יהודי" הוא סיפור של מסכות ותחפושות. מאחורי החזות הליברלית והפתוחה של הארגון עם הפנים התל אביביות מסתתרת מערכת סבוכה של עמותות וחברות, שנטועה בלב ערכי הימין המתנחלי.

כך לדוגמא, רק לאחרונה פרסמה העמותה ספר ילדים שבו החייל הגיבור מעביר ביקורת על הצבא. "המלכות הנוכחית היא רק השלב הראשון", אומר שם החייל. "עד כמה שאנחנו באמת מאוהבים במדינה שלנו, גם אנחנו חייבים כבר את השלב הבא, שדוד (רמז למשיח) ינהיג אותנו ככה… בעוז ובביטחון גמור, מתוך תורה ונבואה, הנהגה אלוקית לעם אלוקי".

בראש העמותה עומד כאמור ישראל זעירא, פעיל מרכזי ומוכר בפלג הדתי, ההומופובי והלאומני יותר של הבית היהודי – "האיחוד הלאומי-תקומה". נזכיר שמדובר באותה "תקומה" שבוועד הרבנים שלה ישבו בעבר הרב זלמן מלמד, שטען כי "אוכל גורם להומוסקסואליות", והרב דוב ליאור (שפרש בבחירות האחרונות), שנתן הסכמה (מעין המלצה) לספר "תורת המלך", שאמר על מבצע הטבח במערת המכפלה ב-93', ברוך גולדשטיין, שהוא "קדוש כמו קדושי השואה". על פי פרסומים שונים זעירא מקורב לשר אורי אריאל. כך לדוגמא הם הקימו יחד עם אחרים את עמותת "אורות חסד" המסייעת לנזקקים דרך פעילותם של עשרות גרעינים תורניים המפוזרים ברחבי הארץ, ואריאל, יחד עם ח"כ נוסף לשעבר, ניסן סלומיאנסקי, אף השתתפו בטקס הנחת אבן פינה בפרויקט נדל"ן של חברת באמונה שבבעלותו בשכונת ארמון הנציב בירושלים, באוגוסט 2013.

זעירא הוא הצומת, או הלב הפועם, של קבוצת עמותות וחברות שונות שיש ביניהן יחסי גומלין שונים. בראיון שנתן זעירא לאראל סג"ל במעריב ב-2012 סיפר כיצד הבין כי על הציבור הדתי לאומי להשפיע על הציבור היהודי בערים במקום ללכת ולהקים עוד מאחזים: "אצלי הסיפור התחיל מקמפיין ’חברון מאז ומתמיד‘. אחרי רצח גולדשטיין עלה חשש לפינוי היישוב היהודי בחברון. הקמפיין העלה את התמיכה ביישוב היהודי בחברון מ-40 אחוז ל-60 אחוז. הבנו אז שאם רוצים לנצח בחברון, צריך להיות נוכחים גם בתל אביב.

"כי בתל אביב מנצחים בקרב שהוא לא רק מאבק על ארץ ישראל אלא על הכל, על שבת, על חינוך ילדים, על היכרות של עם ישראל עם המשמעות העמוקה שלו. רצינו ליצור דיאלוג עם כל חלקי העם. מקום שבו ילמדו תורה, יתחברו דרך המשותף, באמצעות מכנה משותף עמוק ולא רדוד. לא לדבר על השוני אלא על תורה. רצינו ללמוד וללמד".

אחרי הנסיגה מעזה בשנת 2005, הפכה "ראש יהודי" לחלק ממערך של גרעינים דתיים לאומיים שלקחו את הקריאה "להתנחל בלבבות" בשתי ידיים, ועברו לגור בערים בישראל ולהפיץ את אמונתם. לעמותה כבר היה בסיס פעיל ומשגשג להחזרה בתשובה בתל אביב, וקבוצה מחבריה החליטה לעבור להתגורר במה שהם כינו "אזורי הליבה של תל אביב" במטרה לחשוף את היהדות שלהם לכמה שיותר אנשים. בכתבה שפורסמה במעריב בשנת 2008 צוטט גורם המקורב לעמותה, שהסביר שהמטרה היא "להרוג את ההתנתקות הבאה כשהיא עוד קטנה. לא מספיק לדפוק בדלת ולחלק מדבקות נגד הגירוש".

עד לשנת 2015 נתמכה עמותת "ראש יהודי" על ידי עיריית תל אביב ומשרד החינוך במאות אלפי שקלים. בשנת 2015 לא נרשם במסמכי העמותה כי קיבלה תרומות מגורמים ממשלתיים. התרומות לשנה זו בסכום כולל של מיליון ו-300 אלף שקלים הגיעו מתורמים שונים, ומתוכן 850 אלף שקל הגיעו מחברת "באמונה", חברת נדל"ן שזעירא הוא גם הבעלים שלה.

בשנת 2013 תרמה באמונה של זעירא 60 אלף שקלים לישיבת עוד יוסף חי ביצהר. התרומה הנדיבה הגיעה שנתיים אחרי שמשרד החינוך החליט להפסיק לתקצב את הישיבה בטענה שיש בידו חומר סודי ולפיו תלמידיהן מעורבים בפעילות אלימה נגד פלסטינים וכוחות הביטחון, וארבע שנים אחרי שראשי הישיבה פרסמו את הספר "תורת המלך" שמתיר רצח של חפים מפשע.

> הכירו: תכנית ההכנעה של הבית היהודי למרחב נטול פלסטינים

הפרוייקט: להתנחל בלבבות. השר אורי אריאל (מרים אלסטר/פלאש90)

הפרוייקט: להתנחל בלבבות. השר אורי אריאל (מרים אלסטר/פלאש90)

הזרוע הנדל"ניסטית

חברת הבנייה באמונה, בבעלותו של זעירא, שהוא גם יזם נדל"ן מצליח, בונה ומשווקת דירות לציבור הדתי-לאומי. החברה פועלת בערים כמו בית שמש, אלעד וירושלים, ומפתחת פרויקטים המיועדים לקהל המתנחלים בלבבות בערים מעורבות כמו לוד.

אם השם "באמונה" מצלצל לכם מוכר, זה כנראה משום שלפני כשנה וחצי עלתה החברה לכותרות בעקבות סרטון פרסומת לפרויקט בניה בקרית גת, שגרר ביקורת קשה בשל אפליה של מזרחים. בראיון לתקשורת התנצל אז זעירא על הסרטון, אולם טען "אותי זה הצחיק". על פי דה מרקר, מי שיצרו את הסרטון הם חבריו של זעירא מהתנחלות מעלה חבר, שצילמו והפיקו אותו באופן ביתי. בעקבות הרעש הציבורי החליטה רשות מקרקעי ישראל להטיל על החברה קנס בסך של 323 אלף שקל בשל אפליה.

בתחילת אפריל פסק בית המשפט המחוזי בירושלים, בעקבות עתירה שהגישה האגודה לזכויות האזרח, שהחברה חייבת למכור את הדירות בפרויקט לכל אדם שמגדיר עצמו דתי, ולא כפי ששווקה אותו כקבוצת רכישה המיועדת רק לציבור הדתי-לאומי.

בעבר הואשמה החברה בהתנהלות כוחנית, כאשר הטילה קנסות כבדים על אנשים שקנו ממנה מגרשים ולא עמדו בקצב הבנייה המהיר שנדרש מהם. החברה הסכימה לבסוף להוריד את ערך הקנסות, אולם דרשה ששארית הקנס יתרם לעמותת "ראש יהודי". לפי החוזה שחתמה עם הרוכשים, מי שרצה לערער על הקנסות רשאי היה לפנות לרבנים יעקב אריאל ודב ליאור.

האגודה לזכויות האזרח הגישה נגד "באמונה" עוד מספר עתירות מנהליות בטענה לאפליה בשיווק הפרויקטים הנדל"ניים שלה. אחת מהן הוגשה נגד פרוייקט הבנייה בעג'מי של החברה ביפו, שם נבנו דירות שנועדו למכירה רק לאנשים מהציבור הדתי-לאומי. מדובר בפרויקט מעורר מחלוקת שמכונה בקרב תושבי יפו "התנחלות", ומטרתו היא "ייהוד העיר". את העתירה הזו דחו בתי המשפט.

זעירא נמצא בחזית העשייה בכל הקשור לגרעינים התורניים באזור המרכז. כך למשל נחשב זעירא כאחד מאבות הגרעין התורני הפועל ביפו. וחברת באמונה שלו אף תרמה כספים לפעילות הגרעין.

בכתבה שפורסמה באתר וואלה ב-2008 הסביר זעירא מדוע הוקם הגרעין המתנחלי בלב שכונת עג'מי: "ליפו הגענו כדי לתמוך ביהודים, לא בגלל הערבים. הערבים זה רק סימפטום. יש תופעה מצערת שבה יהודים נוטשים את יפו בגלל מצוקות חברתיות וכלכליות. אנחנו באנו לחזק אותם, לתת עזרה חברתית. באנו להפיח עוצמה רוחנית כמו שאנחנו עושים בעוד הרבה מקומות בארץ. ביפו יש מגמה פוסט-מודרנית של ערבוב תלמידים יהודים וערבים, למשל. אנחנו חושבים שזה לא נכון, בתי הספר צריכים להיות נפרדים".

זרוע המשפט והתקשורת

בינואר האחרון סערה הרשת לאחר שקמפיין פרסומי של חברת "סופר פארם" – שהציג לצד משפחה סטרייטית גם משפחות של שתי אמהות ושני אבות – זכה לשלל תגובות הומופוביות. את מופע ההומופוביה הוביל ארגון הימין "התנועה למדינה יהודית" שהאשים את סופר פארם בכך שהיא פוגעת במבנה "המסורתי" של המשפחה ואיים בחרם כלכלי על החברה אם לא תסיר את הפרסומת, וגרם לחברה להתקפל.

העמותה החביבה הזו, התנועה למדינה יהודית, עוסקת בפעילות משפטית וציבורית והיא הוקמה בשל "הכרסום שחל ביתר שאת בעשור האחרון באופייה היהודי של ישראל". בין שלל מטרותיה ניתן למצוא את "ייחוד השבת וחגי ישראל בפרהסיה הישראלית" ו"חיזוק ערכי המשפחה היהודית (התכנסות סביב שולחן השבת, הסברה נגד ההתבוללות בישראל, המסתננים ומול התופעות של "משפחה חדשה")". עוד מעוניינת העמותה לדאוג לכך ש"המשפט העברי ישמש כמקור השראה דומיננטי לחקיקה ולפסיקה" ול"צמצום סמכויות השפיטה של בג"ץ", קידום "תכני יהדות בעולם הקולנוע, הספרות והתרבות", "פיקוח הולם על ענייני הכשרות והצניעות במרחב הציבורי", ועוד. אפשר לקרוא את הרשימה המלאה כאן, אבל הכיוון ברור.

ומי מתפקד כיו"ר העמותה? ניחשתם נכון. אותו יזם נדל"ן מחונן, והמרצה הנלהב משיעורי התורה התל אביביים – ישראל זעירא.

בנובמבר 2015 הגישה "התנועה למדינה יהודית", עתירה לבג"ץ בדרישה להפסיק את משחקי הכדורגל בשבת. כמה חודשים קודם לכן אותה הגישה התנועה תלונה לנציבות המדינה נגד הטלוויזיה החינוכית בעקבות פוסט שפורסם בעמוד הפייסבוק של החינוכית ובו נצבעו דמויות מצויירות מוכרות כמו נילס הולגרסן, נולי ואוזה בצבעי גאווה. לאחרונה דרשה התנועה את פיטוריו של שדרן גלי צה"ל אלכס אנסקי בגלל ש"התבטא נגד תורת ישראל".

לאחר שבצה"ל הוחלט להפסיק להזמין את הרב לוינשטיין להרצאות בגלל שורת אמירות פוגעניות כלפי הקהילה הלהט"בית, שיגרה "התנועה למדינה יהודית" מכתב לשר הביטחון ליברמן בדרישה: "לפעול בהקדם להחזרתו הרשמית של כב' הרב יגאל לוינשטיין להתקשרות הצה"לית ועימו להחזיר את כבודם של ערכי היהדות בצה"ל". מעללי "התנועה למדינה יהודית", לפי פרסומים בדף הפייסבוק שלה, כוללים גם ביטול מופע אומנות בירושלים בגלל "חוסר צניעות", דרישה למנוע תפילות של התנועה הרפורמית בכותל, תמיכה ברופאים שסרבו לאשר הפלות לנשים, נישואים לפי ההלכה האורתודוקסית, קידום הפסקת מסחר בתל אביב בשבת, ועוד.

זעירא הוא לא רק נדל"ניסט מצליח, אלא גם איש תקשורת. בשנת 2010 השיק איש הימין פרויקט חדש, "ערוץ אורות" כדי לקדם את תפיסת עולמו. מדובר בערוץ טלוויזיה אינטרנטי שעוסק ביהדות, שהוקם על ידי "ראש יהודי", ומשודר בלא פחות מאשר אתר Ynet.

בערוץ מוצגים רק אנשים ששייכים לזרם האורתודוקסי ביהדות, והוא עוסק רבות בסיפורים של מי שבחרו לחזור בתשובה, ולא ניתן לראות בו אנשים מזרם היהדות הקונסרבטיבי או הרפורמי. בערוץ מוצגות הרצאות של רבנים, ראיונות עם ידוענים על יהדות, סרטונים המחברים בין רבי נחמן מברסלב לג'ון לנון ומשה רבנו וגם תוכניות העוסקות בערכי המשפחה.

להט"בים כמובן שלא תמצאו שם, אבל גם לא באמת ציפינו. בשנת 2012 אמר הרב ברוך אפרתי בהרצאה ששודרה ב"ערוץ אורות" כי "אמנם לא הרבה פעמים הנטייה הזו מולדת. הרבה פעמים כך אנחנו רואים במחקרים הנטייה הזו מתגבשת במהלך הגיבוש בגיל העשרה. וכאן אנחנו כהורים ומחנכים צריכים לשים את הדגש. בן צריך להיות בן, ובת צריכה להיות בת. אנחנו צריכים לדאוג לא לטשטש את הזהות המינית בין הזהויות הללו. אני חושב שלתת לילדה לעשות את הקידוש ולשים כיפה וציצית יש בזה טעם לפגם".

כל הזרועות האלו שמפעיל ישראל זעירא הן חלק מפאזל של עמותות חדר"ליות וגרעינים תורניים הפועלים באזור המרכז במטרה להשפיע על הציבור החילוני כדי שיתמוך במהלכים של התנועה הדתית לאומית. ההפרדה בין העמותות והחברות השונות מאפשרת להן לירות לכל הכיוונים: מצד אחד מנסה "ראש יהודי" לדבר בשפת החילונים ולהחזיר אותם בתשובה לערכי היהדות והמשפחה המסורתית, ומצד שני ובו זמנית מקדמת אותה עמותה וגם אחיותיה ברשת הדרה ואפליה נגד להט"בים. כך מתאפשר לזעירא וחבריו מצד אחד לפעול מתוך אתר האינטרנט Ynet ולקבל לגיטימציה מהמיינסטרים, ומצד שני להיאבק בכל סממן של חילוניות, או יהדות שאינה מתאימה לאידיאולוגיה הדתית-לאומית אותה הם מייצגים.

"ראש יהודי" בתל-אביב:

תגובות

פנינו לישראל זעירא וביקשנו את התייחסותו לטענות העולות בכתבה. זעירא בחר להגיב בהשמצות הן של שיחה מקומית והן שלי באופן אישי, ולכן החלטנו לפרסם רק את חלק התגובה שמתייחס עניינית לשאלותינו. וכך ענה:

אני גאה בעמותת ראש יהודי שאני עומד בראשה. העמותה זוכה לקרב יהודים רבים לאבינו שבשמיים ולקרב את עם ישראל זה לזה. יהדות רעננה ורלוונטית שפונה לכל אחד ואחת איננה יהדות כרצונך.

אכן זכיתי להיות שותף להקמת הגרעין התורני ביפו ולישיבת ההסדר המסייעים למנוע התבוללות ולהפיח רוח של תורה וחסד בעיר. אם התנגדות להתבוללות פסולה בעיניכם, מעניין לראות היכן יגורו נכדיכם בעוד 40 שנה.

אכן ערוץ אורות נותן במה לזרם האורתודוקסי ביהדות, ואין בו מציגים מהקהילה הלהט"בית. אם זה פסול בעיניכם, אתם מוזמנים לצרוך תוכן פוסטמודרני ולהט"בי.

הכתבה נותנת תחושה שאתם כועסים עליי כי יש לי עקרונות ושאני מוכן לתרום מכספי למענם. אתם יכולים להמשיך לכעוס כי אני אמשיך לתרום בע"ה.

עמותת ראש יהודי בחרה שלא להגיב לכתבה.

תיקון והבהרה, 17.3.2020

בגרסה קודמת של הכתבה ניתן היה להבין שאנו טוענים ש"ראש יהודי" וזעירא קיבלו שלא כדין כספים ממשרד השיכון בראשות אורי אריאל. ברצוננו להבהיר שלא הייתה לנו כוונה לטעון כך, שכן הדבר לא קרה כלל.

כמו כן, בכתבה נכתב במקור בטעות שזעירא תרם תרומה פוליטית לאריאל. טעות זו תוקנה מרגע שזעירא הסב את תשומת ליבנו אליה, עוד ב-2017.

עוד נטען בכתבה שהתקשרות בין "ערוץ אורות" לבין אתר Ynet הופסקה ביוזמת האחרונים. למעשה, היא הופסקה בידי "אורות".

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
פלסטינים בורחים משכונת א-רימאל בעיר עזה, אחרי שהצבא הוציא הוראת פינוי לתושבים, ב-8 ביולי 2024 (צילום: פריאל עבדו)

פלסטינים בורחים משכונת א-רימאל בעיר עזה, אחרי שהצבא הוציא הוראת פינוי לתושבים, ב-8 ביולי 2024 (צילום: פריאל עבדו)

ישראל הורתה לאלפים בעזה לעבור לאזורים "בטוחים", ואז הפציצה אותם

פלסטינים שברחו מהעיר עזה מערבה, בהתאם להוראות הצבא הישראלי, מצאו את עצמם מכותרים ותחת אש טנקים, כטב"מים וצלפים. "אם ננסה להתפנות, יירו בנו; אם נישאר, ניהרג"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf