newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

אילו בנט היה מגלה רגישות לגזענות אנטי-מזרחית כמו להטרדות מיניות

בעוד נפתלי בנט הקפיד להתנער מיידית ופומבית ממעשיו של ינון מגל ואף זכה על כך לשבחים, הוא ממשיך להתעלם מהגזענות האנטי-מזרחית הבוטה בקרב הציבור אותו הוא מייצג. אולי מפני שהוא מכיר היטב את נפש בוחריו

מאת:

רצה הגורל וביום בו הודיע חבר הכנסת ינון מגל על התפטרותו מהכנסת בעקבות חשיפת שורה של מתלוננות שהעידו על הטרדות מיניות שחוו מצידו, צצה לה במרחב הווירטואלי הפרסומת הזו, של חברת "באמונה", הבונה עבור הציבור הדתי-לאומי שכונה חדשה בקרית גת, הלא היא "כרמי גת".

בפרסומת, שעושה שימוש במוטיבים אנטישמיים מובהקים, נראית משפחה דתית-לאומית (ואשכנזית, היש צורך בכלל לומר?) מתכנסת בשירת "מעוז צור" סביב נרות החנוכה, כשלפתע האידיליה נשברת על ידי דפיקות מאיימות על הדלת. או אז מתפרצים אל הבית הטהור שני השכנים המזרחים, בהמיים וגסי רוח, שמחללים את קדושת נרות החנוכה של המשפחה הנורמטיבית וצולים מרשמלו על הנרות. הלך חנוכה, הלכה טהרת הבית היהודי שלהם. עכשיו נסו רק להחליף בדמיונכם את שני המזרחים בשני יהודים בפרסומת לשכונת מגורים "נכונה" וארית במקום אחר, ביקום מקביל.

אני לא מאמין שראיתי את זה עכשיואני לא מאמין שאני אגדל ילדים במקום המחורבן הזהאני לא מאמיןבא לי ללכת לדפוק מכות למישהובא לי להפוך לסטריאוטיפ שהפרסומת המסריחה הזאת מנסה לצייר אותינשבר כבר. די. הגיע הזמן ל ה ת ע ו ר ר

Posted by Ophir Toubul on Sunday, November 29, 2015

אוחנה לא לבד

בהתייחסויות הרבות לה זכתה התפטרותו של מגל מהכנסת, רבים שיבחו את עמדתו הנחושה של יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט ואת המנהיגות שגילה בפרשה: בנט מיהר להוקיע את המעשים שיוחסו למגל, והתנער מהם בצורה חד משמעית ופומבית.

מי שיצפה לגלות אצל האח בנט נחישות דומה ביחס לגזענות הבוטה שמשתקפת בפרסומת הנ"ל (שהוסרה מהרשת לאחר זמן קצר בעקבות תגובות נזעמות של הגולשים) צפוי להתאכזב. זאת למרות שבניגוד למעשיו של מגל, שלא בהכרח מייצגים את הציבור הדתי-לאומי שבנט מתיימר לייצג ולהנהיג – ציבור שיש בו עבריינות מינית לא פחות וגם לא יותר מאשר בציבורים אחרים – הגזענות האלימה כמעט בפרסומת הזו בהחלט משקפת הלך רוח עמוק ואותנטי בקרב ציבור זה, גזענות שטעימה קטנה ממנו קיבלנו עם כוונתו של בנט לשריין מקום ברשימה לאלי אוחנה ערב הבחירות, החלטה ממנה נאלץ להתקפל בלחץ בוחריו. צריך לומר זאת שוב במילים מפורשות: הסיבה היחידה שאוחנה, אדם רהוט וכריזמטי שהיה יכול לפתוח אלקטורלית את הבית היהודי לקהלים חדשים ונרחבים, לא נמצא כיום במפלגה היא הגזענות החד משמעית שלה. אנשי הבית היהודי העדיפו, בגדול, להסתפק בפחות מנדטים ובלבד שיהיו אלה מנדטים "בצבע הנכון".

אני רוצה להאמין שהסתייגותו של בנט ממעשיו של מגל היתה כנה. עם זאת, אי אפשר להתכחש לעובדה שיותר מכל, בנט הוא שבשבת פוליטית מתוחכמת שיודעת לזהות במדויק את כיוון משב הרוח בקרב בוחריו, ולהתנהל בהתאם. בתחכום רב הוא שיווק את פרסונת ה"לא מתנצל" שלו, כי הוא זיהה את הביקוש לדמות הזו בקרב הבוחרים הפוטנציאליים שלו. ובאותו אופן הוא גם מבין שמפלגה המתיימרת להחזיק בדימוי עדכני ו"נכון", לא יכולה להרשות לעצמה להתעלם מטענות חמורות כל כך לגבי התנהלותו של חבר בכיר בשורותיה. ברוח זו בחר בנט להצניע בבחירות האחרונות את כל ההומופובים וצועדי הבהמות למיניהם ברשימה, ולקדם תחתם צעירים "נכונים" כמו מגל ואיילת שקד.

נפתלי בנט (אקטיבסטילס)

מכיר את נפש בוחריו, נפתלי בנט (אקטיבסטילס)

התעלמותו של בנט ממופעי גזענות קיצוניים כפי שבאים לידי ביטוי בפרסומת הנ"ל מעידה כי גם כאן הוא מיטיב לקרוא את המפה: גזענות אנטי-מזרחית בוטה היא לא משהו שבבית היהודי מתרגשים ממנו; אדרבה, זה כמעט סימן לטוב טעם, לביסוס הדימוי העצמי "הנקי", הלבן. הפרסומת הזו מבהירה בדיוק למי נועד הבית היהודי במובן הנדל"ניסטי ביותר של המילה, ולמי מיועדים כל הבתים היהודיים הרבים שעוד הולכים לבנות.

בהחלט ייתכן שבנט עוד ינפיק גינוי בחצי פה לסרטון בגלל הגלים שכבר הספיק להכות ברשת בטרם הורד. אבל הוא יודע היטב כי יציאה נחרצת נגד תופעות שכאלה לא רק שלא תניב דיבידנדים פוליטיים, אלא עלולה אף לחולל את ההיפך בדיוק. שאם לא כן, אין כל ספק שאשף המיתוג העצמי הזה כבר היה עולה על בריקדות במחאה נגדן.

> מצע החינוך המיסיונרי של הבית היהודי

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf