newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

צעדות יום הפועלים בנצרת ותל אביב: "בישראל יש עדיין עבדות. עובדי קבלן"

כ-1,500 ערבים ויהודים לקחו חלק בצעדות יום הפועלים. המפגינים קראו לשכר הוגן וזכויות בעבודה, העסקה ישירה ושוויון ולמאבק משותף למען רווחה ושגשוג לשני העמים

מאת:
השאירו תגובה
א א א

בנצרת ובתל אביב ציינו היום את חג הפועלים. מתופפים בחולצות לבנות וצעיפים אדומים, מייצגים ושלטי ענק הובילו את צעדת האחד במאי שהתקיימה היום (שבת) בשעות הבוקר בנצרת, יום לפני התאריך המדויק. מעל לאלף משתתפים, ערבים ויהודים, ביניהם חברי הכנסת של חד"ש ברשימה המשותפת ויו"ר ועדת המעקב מוחמד ברכה, לקחו חלק בצעדה שאורגנה על ידי חד"ש, מק"י והנוער הקומוניסטי והסתיימה בעצרת.

יו״ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, אמר במהלך הצעדה כי: ״זה יום של מאבק לצדק – צדק חברתי וצדק לאומי. בארץ שלנו אי אפשר להבטיח רווחה ושגשוג לשני העמים ללא פתרון הסכסוך. זה האינטרס המשותף של שני העמים שלנו, היהודי-ישראלי והערבי-פלסטיני".

> תכירו: אנשים מעוררי השראה ומרוממי רוח

חברי הכנסת של חד"ש ויו"ר ועדת המעקב בצעדת יום הפועלים בנצרת (צילום: תקשורת הרשימה המשותפת)

חברי הכנסת של חד"ש ויו"ר ועדת המעקב בצעדת יום הפועלים בנצרת (צילום: תקשורת הרשימה המשותפת)

ח"כ דב חנין שהשתתף גם הוא בצעדה אמר כי: "מי שחושב שהיום הזה כבר לא רלוונטי צריך להסתכל שוב במציאות הישראלית של עוני מעמיק, פערים מתרחבים, שעות עבודה רבות מול שכר עבודה קפוא ושכר דירה שממשיך לטפס. צריך לראות את משאבי הטבע שהשלטון מחלק לטייקונים, את ייבוש השירותים החברתיים, החינוך הציבורי, מערכת הבריאות והדיור הציבורי. במקום פתרונות אנחנו מקבלים רק עוד מאותו דבר – עוד מתנות לטייקונים, עוד השקעה בכיבוש ובהתנחלויות ועוד הסתה נגד הערבים כדי שלא נאבק יחד על מה שמגיע לכל אדם שחי כאן".

חנין הוסיף: "לכן כל-כך מרגש לצעוד יחד, יהודים וערבים, נשים וגברים ולהדגיש את הצורך באיחוד מאבקים ובהעמדת חלופה אמיתית לשלטון: דרך של שלום של צדק ועצמאות לשני העמים, שכר הוגן וזכויות בעבודה, העסקה ישירה, שוויון אמיתי ומלא בין נשים, גברים, יהודים, ערבים, מזרחים, אתיופים וכל מי שסובל כאן מאפליה. כדי שבמקום שלטון ההון והמקורבים נעשה כאן מקום ששייך באמת לכולנו".

> עובדות הניקיון של אוניברסיטת ת"א צעדו בתחפושות בדרישה להעסקה ישירה

מעל אלף משתתפים לקחו חלק בצעדת האחד במאי בנצרת (צילום: תקשורת הרשימה המשותפת)

מעל אלף משתתפים לקחו חלק בצעדת האחד במאי בנצרת (צילום: תקשורת הרשימה המשותפת)

בתל אביב השתתפו הערב כחמש מאות מפגינים יהודים וערבים, ביניהם חבר הכנסת אילן גילאון (מרצ) וחברי הכנסת עאידה תומא סלימאן ודב חנין (הרשימה המשותפת), בצעדת האחד במאי. המפגינים התכנסו בגן מאיר וצעדו לכיוון רחוב רוטשילד שם התקיימה עצרת ומסיבה. הם קראו "יחי האחד במאי!" בעברית ובערבית, "התשובה להפרטה – מהפכה", "עובדות דורשות לעלות ת'משכורות", וגם קריאות נגד הכיבוש ובעד שילוב מאבקים.

הצעדה, שאורגנה על ידי שורת ארגונים ביניהם המשמרת הצעירה של העבודה, כוח לעובדים, חד"ש, מרצ ומאבק סוציאליסטי עמדה בסימן השילוב בין חגיגות המימונה לבין יום הפועלים. סולידריות מתחילה משכנות טובה, אמרו מארגני האירוע.

> ביה"ד החזיר לעבודה יו"ר ועד שפוטר בשל "עלילת שווא" ביטחונית

דורשים צדק חברתי. יום הפועלים בתל אביב (צילום אורן זיו/אקטיבסטילס)

דורשים צדק חברתי. יום הפועלים בתל אביב (צילום אורן זיו/אקטיבסטילס)

עלי תולת, יו"ר ועד המנקות באוניברסיטת תל אביב, שנאבקות למען העסקה ישירה ומאורגות ב"כוח לעובדים" היה בין הדוברים באירוע. תולת אמר כי "בחג החירות צריך להגיד שבישראל יש עדיין עבדות, עבודת קבלן". ושאל: "אנחנו מספיק טובים כדי לנקות את הכיתות המעבדות אבל לא מספיק טובים כדי להיות עובדים מן המניין?".

מלאכ עמר, נערה צעירה מוועד עובדי מקדונלד'ס, אמרה: "אנחנו עובדים צעירים מול הנהלה חזקה שלא מוכנה לחתום איתנו על הסכם קיבוצי. אנחנו רוצים את התמיכה שלכם".

מוקדם יותר אחר הצהרים קיים גם ארגון העובדים "מען" אירוע חגיגי לרגל יום הפועלים הבינלאומי בנמל תל אביב. האירוע, בו לקחו חלק עובדים ואמנים, הוקדש לציון ההישג של מורי הנגינה בקונסרבטוריון בראש העין שחתמו על הסכם קיבוצי פורץ דרך למוסיקאים.

* סייעו בהכנת הכתבה: חגי מטר ואלי ביתאן.

> מחאת המנופאים: רוצים גם להתפרנס וגם לחזור הביתה בשלום

צעדת האחד במאי בתל אביב (אורן זיו/אקטיבסטילס)

צעדת האחד במאי בתל אביב (אורן זיו/אקטיבסטילס)

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
אחמד טיבי בארוע של הרשימה המשותפת בתל אביב, 23 בפברואר 2020 (צילום: אורן זיו)

אחמד טיבי בארוע של הרשימה המשותפת בתל אביב, 23 בפברואר 2020 (צילום: אורן זיו)

היהודים שמצביעים למשותפת: "הם מציעים תקווה"

הרשימה המשותפת קיימה באחרונה אירועים רבים לקהל דובר עברית שבהם השתתפו יותר מאלף איש, וסקר מראה כי שיעור ההצבעה לרשימה עשוי להגיע ל-5% ממצביעי השמאל היהודי. "בשיח של ההסתה, הקול השפוי מגיע דווקא מהמשותפת", אומר צעיר שהצביע כחול לבן בבחירות הקודמות

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf