newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

הצבא מגרש חברת פרלמנט פלסטינית מרמאללה ליריחו

חיילים ואנשי שב"כ הגיע לביתה של ח'אלדה ג'ראר מהחזית העממית בלב רמאללה והודיעו על גירושה. ג'ראר מסרבת לגירוש, ובסביבתה מאשימים את התיאום הביטחוני של הרשות עם ישראל

מאת:
השאירו תגובה
א א א

הפוסט נכתב יחד עם נדב פרנקוביץ'

ביום רביעי בשעה 1:30 לפנות בוקר הקיפו עשרות חיילים חמושים את ביתה של ח'אלדה ג'ראר, חברת המועצה המחוקקת הפלסטינית מטעם החזית העממית לשחרור פלסטין, וממארגנות ההפגנות בגדה המערבית בשבועות האחרונים בתמיכה בעזה המותקפת. החיילים הגישו לג'ראר, המתגוררת במרכז רמאללה, צו גירוש המורה לה שלא לצאת מהעיר יריחו בששת החודשים הבאים אלא באישור מיוחד של קצין.

לצו צורפה מפה ובה שורטטו גבולות אזור יריחו בו יותר לג'ראר לשהות. על פי כלי תקשורת פלסטינים, הצו שהוגש לג'ראר מבוסס על מידע סודי לפיו היא מהווה "איום על ביטחון האזור", אולם אינו מסביר איזו סכנה היא מהווה. ג'ראר נצטוותה לעזוב את ביתה ברמאללה תוך 24 שעות.

ג'ראר, שהודיעה לחיילים על סירובה לקבל ולחתום על הצו, בוחנת יחד עם עורכי דינה את הצעדים המשפטיים בהם ניתן לנקוט. אתמול (חמישי) היא הקימה אוהל מחאה בכניסה לפרלמנט הפלסטיני ברמאללה, וחברי פרלמנט ופוליטיקאים מכל הקשת הפוליטית שוהים איתה במקום בתמיכה.

> הגדה המערבית רותחת, אולי על סף פיצוץ

ח'אלדה ג'ראר (צילום: Magne Hagesaeter פליקר CC BY-NC-ND 2.0)

ח'אלדה ג'ראר (צילום: Magne Hagesaeter פליקר CC BY-NC-ND 2.0)

בראיון לסוכנות הידיעות הפלסטינית וטן אמרה:

באו הצבא אלי הביתה בכוחות גדולים עם חיילים וקצין שב"כ שהציג את עצמו כבכיר והציג בפני צו (הרחקה) ליריחו. הוא הקריא לי את הצו בערבית וביקש ממני לחתום על הצו שמטיל עלי מה שנקרא "פיקוח מיוחד", בתואנה שיש בידיהם ידיעות מודיעיניות משמעותיות לפיהן אני מהווה איום על בטחון האזור ולכן הוחלט להרחיק אותי ליריחו ולהטיל עלי פיקוח מיוחד ביריחו, ושעלי לקיים את האמור בצו תוך 24 שעות.

סירבתי לחתום על הצו, הם שאלו אותי למה, ואמרתי להם 'אתם כוח כובש, אתם כובשים את בני עמי הפלסטיני, אתם עוצרים והורסים בתים ומגרשים אנשים מביתם, אתם אלו שצריכים לצאת מארצנו'. עכשיו אנחנו בודקים את כל האופציות ומנסים לראות מה אפשר לעשות, אבל אני מבחינה עקרונית סירבתי לחתום על הצו.

בינואר 2006, לאחר שנים של פעילות פוליטית למען זכויות נשים ואסירים, נבחרה ח'אלדה ג'ראר למועצה המחוקקת הפלסטינית. היא נשואה, אם לשני ילדים והייתה לאישה הראשונה שנבחרה למועצה המחוקקת מטעם החזית העממית. בשנים 1993 עד 2005 שימשה כמנהלת הארגון הפלסטיני א-דמיר העוסק בזכויות אסירים, ולאחר היבחרה למועצה המחוקקת נשארה חברת הוועד המנהל של הארגון. בהודעה שפרסם ביום רביעי קרא הארגון לביטולו המידי של צו הגירוש.

בהודעתו התייחס ארגון א-דמיר גם לרשות הפלסטינית:

ג'ראר מתגוררת ברמאללה, אשר על פי הסכמי אוסלו בין אש"ף והכיבוש נחשבת ל'שטח איי', שנמצא תחת שליטה פלסטינית מלאה. למעשה, המשמעות של מתן אפשרות לכוחות הכיבוש הישראליים להיכנס לרמאללה היא כי מה שמכונה 'התיאום הבטחוני' בין כוחות הביטחון של הרשות הפלסטינית לכוחות הכיבוש הישראליים, הוא שאיפשר את גירושה של נציגה נבחרת של העם הפלסטיני, נבחרת ציבור שקראה בצורה עקבית להפסקתו של 'התיאום' הזה.

בחודש שעבר התבטאה ח'אלדה ג'ראר בחריפות נגד הרשות הפלסטינית: "אם הרשות הפלסטינית לא תפסיק את התיאום הבטחוני מיד ותיתן אור ירוק לדור הצעיר להיאבק בכיבוש מבלי שיכבלו את ידיו, היא תגלה במהרה שהזעם העממי הגובר יופנה כלפיה".

בשנים האחרונות עצרה ישראל מספר חברי פרלמנט פלסטינים, תשעה מהם, חברי המועצה המחוקקת מטעם חמאס, שבתו רעב במשך כחודש באפריל האחרון. במהלך "שובו אחים" נעצרו מספר רב של חברי פרלמנט. יו"ר הפרלמנט הפלסטיני מטעם חמאס, עזיז דוויק נעצר גם הוא במהלך המבצע האחרון בגדה, והוא עדיין כלוא תחת מעצר מנהלי.

> האחדות בין פת"ח לחמאס אינה תחליף להקמת מערכת פוליטית פלסטינית

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
המשטרה מעכבת את צלם "הארץ" אוהד צויגנברג בהפגנה מול מעון ראש הממשלה בבלפור בירושלים, ב-8 באוגוסט 2020 (צילום: אוליבייה פיטוסי / פלאש90)

המשטרה מעכבת את צלם "הארץ" אוהד צויגנברג בהפגנה מול מעון ראש הממשלה בבלפור בירושלים, ב-8 באוגוסט 2020 (צילום: אוליבייה פיטוסי / פלאש90)

העיתונאים בישראל בסכנה. נדרשת חקיקה כדי להגן עליהם

ההסתה של ראש הממשלה הובילה בשבועות האחרונים לאלימות נגד עיתונאים שמסקרים הפגנות. אך מה שמתרחש היום לנגד עינינו הוא שיאו של תהליך ארוך שנים, שבמסגרתו מנסה נתניהו להלך אימים על התקשורת ולפגוע בחופש העיתונות

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf