newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

הגדה המערבית רותחת, אולי על סף פיצוץ

חמושים ברחובות הערים מגייסים לגדודי אל-אקצא, אנשי פת"ח בכירים קוראים להפסקת התיאום הביטחוני, ואבו מאזן נתפס כמעט כאויב העם. תמרור אזהרה

מאת:

כותב אורח: גרשון בסקין

זה עתה חזרתי מביקור עבודה ברמאללה. אני מודאג מאוד ומוטרד ממה ששמעתי שם מחברים ומעמיתים. השקט שעל פני השטח מסתיר את הבעבוע הרוחש מתחת לפני השטח. הגדה המערבית על סף פיצוץ.

כהמחשה למה ששמעתי מהאנשים שדיברתי איתם, שמעתי בכמה תחנות רדיו פלסטיניות פופולריות בדרכי הביתה שהיו מלאות בשירי שבח לחמאס ולאלקסאם – "אודרוב אודרוב תל אביב" וכדומה. היה מחריד לשמוע את תופי המלחמה והקרב הבוקעים מגלי האתר.

סיפרו לי שמחזות שמאז האינתפאדה לא נראו ברמאללה, בבית לחם ובכל רחבי הגדה המערבית חוזרים כעת – חבורות של רעולי פנים נושאי נשק קוראות לצעירים להצטרף לגדודי אל-אקצא וגדודים אחרים – "נקמה על מות אחינו ואחיותינו בעזה, אנחנו כולנו עזה, כולנו אלקסאם".

אין יותר דיבורים על שלום ועל שתי מדינות. שיחות הרחוב ובתי הקפה נסובות סביב חידוש הלחימה. מלחמת היהודים אינה נגד חמאס, אלא נגד כל פלסטיני, ורק אלקאסם נלחם נגד הציונים שרוצים להרוג את כל הפלסטינים. אבו מאזן מתואר כמעט כאויב העם. מחמד דחלאן משדר מהמפרץ קריאות נגד אבו מאזן והרשות הפלסטינית. דחלאן ואנשי פת"ח בכירים בגדה משמיעים קריאות למנגנוני הביטחון הפלסטיניים להפסיק את התיאום הביטחוני עם ישראל ולהשתמש בנשקם נגד ישראל. יש קריאות לתקוף התנחלויות ולחטוף חיילים ואזרחים ישראלים.

כולם צופים באל ג'זירה ואל מנאר של חזבאללה ורואים כל שעה תמונות של הרס והרג מעזה. משדרים בשידורים חוזרים את הקריאות של בנט וליברמן לכבוש את עזה, להרוג את מנהיגי חמאס, להחריב את עזה – עבורם אלו קריאות להחריב את כל פלסטין. הפגנת השלום בתל אביב לא שודרה באף תחנה ערבית, והציבור הפלסטיני לא שמע שישנם ישראלים שעדיין מדברים על שלום.

האווירה מאוד פסימית ומצפים שהפסקת האש לא תתחדש ושאחרי חידוש הלחימה בעזה יגיע התור של הגדה.

אווירת המלחמה מתפשטת והציבור מוכן להתגייס, הם יודעים שיש המון להפסיד, ובכל זאת התחושה היא שזו מלחמת אין ברירה – מלחמה על הבית, מלחמה על פלסטין.

אני מכיר את הגדה היטב. בשנים האחרונות אני נמצא שם כמה פעמים כל שבוע. מה ששמעתי וחשתי היום מאוד מדאיג. התחושה הזאת עבורי מלווה בסברה כי בישראל אין בכלל מושג עד כמה המצב נפיץ. יש בה מין שאננות ואשליה שמה שקורה בעזה לא משפיע על הגדה. להערכתי גורמי הביטחון בישראל ומקבלי ההחלטות לגמרי מנותקים מהמציאות שבחצר האחורית שלנו.

מה שקורה בגדה קורה גם מעבר לנהר, בירדן. הפיצוץ שבדרך יעבור כמו אש בשדה קוצים לירדן והסכנה לשלום הרשות הפלסטינית ולשלום הממלכה הירדנית קרבה.

רק תפנית של 180 מעלות על ידי ממשלת ישראל לתהליך שלום אמיתי יכולה לשנות את הכיוון הרע שמעבר לפינה. אבל קודם כול חייבים להגיע להסדר בעזה ולמנוע את חידוש הלחימה שם.

אני לא נוטה להציג אזהרות כאלה, אבל עכשיו המצב יותר מדי חמור מכדי שלא לקחת את זה ברצינות.

* גרשון בסקין הוא יו"ר-שותף של IPCRI, בעל טור בג'רוזלם פוסט, ומפעיל הערוץ החשאי לשחרורו של גלעד שליט. הפוסט פורסם גם באנגלית באתר 972+.

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
תמונת מסך מתוך הכתבה של יעל אודם על החינוך בהולנד (קישור בטקסט)

תמונת מסך מתוך הכתבה של יעל אודם על החינוך בהולנד (קישור בטקסט)

השקרים שסיפרו לנו על נפלאות החינוך בהולנד

בניגוד לנטען בכתבה ששודרה בחדשות 12, המיון המוקדם בהולנד אינו נחשב סיפור הצלחה לפי שום מדד. למעשה, מתרגשים שם מאוד מההסללה ועוולותיה, וממליצים דווקא ללכת בדרך הנהוגה בישראל ולבטל את מבחן המיון

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf