newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

הגדה המערבית רותחת, אולי על סף פיצוץ

חמושים ברחובות הערים מגייסים לגדודי אל-אקצא, אנשי פת"ח בכירים קוראים להפסקת התיאום הביטחוני, ואבו מאזן נתפס כמעט כאויב העם. תמרור אזהרה

מאת:

כותב אורח: גרשון בסקין

זה עתה חזרתי מביקור עבודה ברמאללה. אני מודאג מאוד ומוטרד ממה ששמעתי שם מחברים ומעמיתים. השקט שעל פני השטח מסתיר את הבעבוע הרוחש מתחת לפני השטח. הגדה המערבית על סף פיצוץ.

כהמחשה למה ששמעתי מהאנשים שדיברתי איתם, שמעתי בכמה תחנות רדיו פלסטיניות פופולריות בדרכי הביתה שהיו מלאות בשירי שבח לחמאס ולאלקסאם – "אודרוב אודרוב תל אביב" וכדומה. היה מחריד לשמוע את תופי המלחמה והקרב הבוקעים מגלי האתר.

סיפרו לי שמחזות שמאז האינתפאדה לא נראו ברמאללה, בבית לחם ובכל רחבי הגדה המערבית חוזרים כעת – חבורות של רעולי פנים נושאי נשק קוראות לצעירים להצטרף לגדודי אל-אקצא וגדודים אחרים – "נקמה על מות אחינו ואחיותינו בעזה, אנחנו כולנו עזה, כולנו אלקסאם".

אין יותר דיבורים על שלום ועל שתי מדינות. שיחות הרחוב ובתי הקפה נסובות סביב חידוש הלחימה. מלחמת היהודים אינה נגד חמאס, אלא נגד כל פלסטיני, ורק אלקאסם נלחם נגד הציונים שרוצים להרוג את כל הפלסטינים. אבו מאזן מתואר כמעט כאויב העם. מחמד דחלאן משדר מהמפרץ קריאות נגד אבו מאזן והרשות הפלסטינית. דחלאן ואנשי פת"ח בכירים בגדה משמיעים קריאות למנגנוני הביטחון הפלסטיניים להפסיק את התיאום הביטחוני עם ישראל ולהשתמש בנשקם נגד ישראל. יש קריאות לתקוף התנחלויות ולחטוף חיילים ואזרחים ישראלים.

כולם צופים באל ג'זירה ואל מנאר של חזבאללה ורואים כל שעה תמונות של הרס והרג מעזה. משדרים בשידורים חוזרים את הקריאות של בנט וליברמן לכבוש את עזה, להרוג את מנהיגי חמאס, להחריב את עזה – עבורם אלו קריאות להחריב את כל פלסטין. הפגנת השלום בתל אביב לא שודרה באף תחנה ערבית, והציבור הפלסטיני לא שמע שישנם ישראלים שעדיין מדברים על שלום.

האווירה מאוד פסימית ומצפים שהפסקת האש לא תתחדש ושאחרי חידוש הלחימה בעזה יגיע התור של הגדה.

אווירת המלחמה מתפשטת והציבור מוכן להתגייס, הם יודעים שיש המון להפסיד, ובכל זאת התחושה היא שזו מלחמת אין ברירה – מלחמה על הבית, מלחמה על פלסטין.

אני מכיר את הגדה היטב. בשנים האחרונות אני נמצא שם כמה פעמים כל שבוע. מה ששמעתי וחשתי היום מאוד מדאיג. התחושה הזאת עבורי מלווה בסברה כי בישראל אין בכלל מושג עד כמה המצב נפיץ. יש בה מין שאננות ואשליה שמה שקורה בעזה לא משפיע על הגדה. להערכתי גורמי הביטחון בישראל ומקבלי ההחלטות לגמרי מנותקים מהמציאות שבחצר האחורית שלנו.

מה שקורה בגדה קורה גם מעבר לנהר, בירדן. הפיצוץ שבדרך יעבור כמו אש בשדה קוצים לירדן והסכנה לשלום הרשות הפלסטינית ולשלום הממלכה הירדנית קרבה.

רק תפנית של 180 מעלות על ידי ממשלת ישראל לתהליך שלום אמיתי יכולה לשנות את הכיוון הרע שמעבר לפינה. אבל קודם כול חייבים להגיע להסדר בעזה ולמנוע את חידוש הלחימה שם.

אני לא נוטה להציג אזהרות כאלה, אבל עכשיו המצב יותר מדי חמור מכדי שלא לקחת את זה ברצינות.

* גרשון בסקין הוא יו"ר-שותף של IPCRI, בעל טור בג'רוזלם פוסט, ומפעיל הערוץ החשאי לשחרורו של גלעד שליט. הפוסט פורסם גם באנגלית באתר 972+.

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
כ-40 אחוז מתקציב החינוך של מועצת אלקסום מוקדש להסעות של ילדים מהכפרים הבלתי מוכרים. ילדים בדואים בדרך לבית ספר בנגב (צילום יעלה רענן, המועצה האזורית לכפרים הלא מוכרים)

יסחבו פערי התפתחות והשכלה עד אחרית חייהם. ילדים בדואים בדרך לבית ספר בנגב (צילום: יעלה רענן, המועצה האזורית לכפרים הלא מוכרים)

הילדים הלא מוכרים להורים הלא מוכרים בכפרים הלא מוכרים בנגב

אלפי ילדים בגיל חינוך חובה בכפרים הלא מוכרים בנגב לא רשומים לגנים. במקום לספק כיתות, המדינה מתעלמת מהחלטות ומציעה פתרונות גרועים. במשך שנים ישראל מתעמרת בתושבים בתקווה שיעזבו את אדמותיהם, והילדים משלמים את המחיר

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf