newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

עתירה: לחשוף את הרשימות השחורות של פעילי BDS מנועי כניסה לישראל

העתירה הוגשה לאחר שרשות ההגירה סרבה לבקשת חופש מידע לחשוף את כיצד מחליטים מאילו פעילי BDS בינלאומיים למנוע כניסה לישראל. הנימוק: דאגה לפרטיות הפעילים. בחודש שעבר העבירה המדינה מידע לחברת תעופה זרה בדרישה למנוע מפעילים תומכי חרם לעלות לטיסה לישראל

מאת:
השאירו תגובה
א א א

קבוצה של פעילי זכויות אדם הגישה הבוקר (חמישי) באמצעות עו"ד איתי מק עתירה לבית המשפט המחוזי בירושלים בדרישה לחייב את רשות האוכלוסין וההגירה, על פי חוק חופש המידע, לחשוף כיצד מתקבלות החלטות לגבי הכנסתם של פעילי BDS לרשימות מנועי הכניסה לישראל. את העתירה הגישו הפעילים לאחר שרשות האוכלוסין וההגירה סירבה למסור להם את המידע המבוקש בטענה כי הוא דואגת לזכות לפרטיות של פעילים וארגונים  תומכי ה-BDS.

את הרקע לבקשת המידע מסביר עו"ד מק בפתיחת העתירה: "מזה מספר שנים שרשות האוכלוסין וההגירה, שר הפנים והשר לנושאים אסטרטגיים, מהלכים אימים על הציבור בישראל, כי בשורה אחת עם סכנת פיתוח הנשק הגרעיני באיראן, עומדת סכנת פעילי וארגוני ה-BDS. נציגי רשות האוכלוסין וההגירה ומשרדי הפנים ונושאים אסטרטגיים, חוזרים ומשווים את פעילי וארגוני ה-BDS לגורמי טרור המאיימים על קיום וביטחון מדינת ישראל. התמודדותם עם פעילי וארגוני ה-BDS, מתוארת על-ידיהם כמעין 'מבצע צבאי', והם נוהגים לחגוג ולהתרברב בכל הישג קטן או גדול למניעת הכניסה של חברי פעילי וחברי ארגוני ה-BDS למדינת ישראל".

העותרים פנו לרשות ההגירה והאוכלוסין בבקשת חופש מידע וביקשו לקבל פרוטוקולים, חומר רקע והחלטות שנתקבלו לגבי הכנסתם של ארגונים או אנשים ל"רשימות השחורות", לקבל את פרטי האנשים והארגונים המופיעים ב"רשימות השחורות", וכן הודעות, פניות ותכתובות עם גורמים זרים כמו חברות תעופה, כוחות בטחון זרים ומדינות בעניין הרשימות השחורות והאנשים המופיעים בהן.

> האלימות משתלמת? השוטרים מאום אל חיראן לא צפויים לעמוד לדין

מעצר של פעילה שהגיעה לתמוך במטס, נתב"ג, 2012. הכניסה לישראל נמנעה מעשרות פעילים (אורן זיו / אקטיבסטילס)

מעצר של פעילה שהגיעה לתמוך במטס "ברוכים הבאים לפלסטין", נתב"ג, 2012. הכניסה לישראל נמנעה מעשרות פעילים (אורן זיו / אקטיבסטילס)

להפתעתם, ברשות האוכלוסין וההגירה טענו כי "אין רשימות שחורות", וסירבו למסור את המידע המבוקש. למה? מתוך דאגה לזכות לפרטיות של פעילי וארגוני ה-BDS. ובכן, הרי רשות האוכלוסין לא באמת דואגת לפרטיות של אתם פעילים שאת פרטיהם היא שולחת לגורמים שונים ברחבי העולם. רק לאחרונה סירבה חברת התעופה הגרמנית לופטהנזה לאפשר לחמישה פעילים בארגונים אשר תומכים בחרם לעלות על טיסה מארה"ב לישראל, בטענה כי רשויות ההגירה בישראל יסרבו לאפשר את כניסתם למדינה.

איך בדיוק ידעו ברשות האוכלוסין שדווקא חמשת הפעילים הפספציפיים (שהיו אמורים להגיע לביקור כחלק מקבוצה של למעלה מעשרים פעילות ופעילים נוספים) הם אלו שמהווים סכנה? להזכיר – מדובר באזרחים זרים. על פי התבחינים שפרסמה לאחרונה רשות האוכלוסין וההגירה ניתן למנוע כניסה של פעילים ונושאי תפקידים בארגונים שתומכים בחרם "באופן אקטיבי, רציף ומתמשך". אבל כיצד יודעת הרשות מיהם הפעילים האלו? כיצד היא אוספת עליהם מידע? אם המידע על פעילי BDS נאסף ממקורות גלויים , טוענים העותרים – הרי שאין מניעה לחשוף חומר רקע שנאסף על פעילות ציבורית פומבית של ארגוני ופעילים שהובילו להכללתם באותן רשימות. אם הרשויות לא אוספות מידע אישי שאינו פומבי באופן לא חוקי, אם אינן עושות שימוש בתוכנות מעקב וריגול חודרניות – הרי אין בחשיפת הפרוטוקולים וההחלטות לצרפם לרשימות מנועי הכניסה שום פגיעה בפרטיות.

"קיימת סכמה של 'מדרון חלקלק' בעצם קיום 'רשימות שחורות' של פעילים בין לאומיים המממשים את זכותם לחופש הביטוי אשר עודנה חוקית במדינות בהן הם אזרחים ואזרחיות, וכן במסירת הרשימות לגורמים זרים ללא שום שקיפות ומבלי שהאנשים והארגונם המופיעים בהן יודעים על כך", טוענים הפעילים העותרים. ומעלים חשש כי ללא פיקוח קיומן של רשימות כאלו של פעילים בינלאומיים הן גם פתח להקמת רשימות דומות של פעילי זכויות אדם ישראלים שעומדים בקשר איתם.

> במקום להגיש לנתניהו את הלחי השניה, פשוט לעבור לפרסומות

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
שוטרים עוצרים פעיל בח'אן אל אחמר, 5.7.18. המחאות ימשיכו בסוף השבוע (צילום: אורן זיו/אקטיבסטילס)

להתארגן ולפעול מבלי להקריב את עצמנו, או אחד את השנייה. שוטרים עוצרים פעיל בח'אן אל אחמר, 5.7.18. המחאות ימשיכו בסוף השבוע (צילום: אורן זיו/אקטיבסטילס)

השמאל והאתוס ההרסני של ההקרבה העצמית

רק אחרי שנשחקתי עד דק בפעילות פוליטית הבנתי שתנועות שמוכנות להיאבק לא חייבות לקדש אתוס של הקרבה. במקומו הן צריכות ליצור סביבה שדואגת לכל מי שרוצה לקחת חלק במאבק, מוקירה את אלו שמסכנים את עצמם ודואגת להם לאחר מכן

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf