newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

הזיכרון ההיסטורי האיראני לא מאפשר את הסכם הכניעה שנתניהו רוצה

בזמן שאנחנו סופרים את המתים, נתניהו עסוק בחיים עצמם ובניסיון לסכל את ההסכם עם איראן תוך התערבות גסה בפוליטיקה האמריקאית. הוא שוכח שאיראן איננה גרמניה של אחרי מלחמת העולם השניה, שהגיעה למו"מ עם המערב כשהיא מושפלת ומובסת

מאת:

בשבוע שבו החברה הישראלית עמדה נדהמת מול שני מעשי רצח אכזריים שזעזעו את המדינה, ראש הממשלה שלנו היה עסוק בעיקר בקידום מסע הצלב ההזוי שלו נגד הסכם הגרעין בין המערב ובין איראן. הוא אמנם הגיע לביקור חטוף בבית החולים בו מאושפזים אמו ואחיו של עלי דוואבשה ז"ל, וגם שלח תנחומים למשפחת בנקי, אבל עושה רושם שגם השבוע, נתניהו היה עסוק בעיקר בטיפוס במעלה העץ שעליו הוא מתכוון לתלות את יחסינו עם ארה"ב. הניתוק של נתניהו ממציאות החיים כאן כבר מגיע למימדים מופרעים ממש: אנחנו עסוקים בלספור מתים, והוא עסוק "בחיים עצמם".

בשתי פניות שערורייתיות לחברי הקונגרס ולקהילה היהודית בארה"ב, המשיך נתניהו לנסות ולסכל את אחד ההישגים המשמעותיים ביותר של הנשיא אובמה, תוך התערבות גסה במערכת הפוליטית האמריקנית. האיש שעומד בראש מדינה שלא היתה צד להסכם ולא השתתף בדיונים שקדמו לו משוכנע שאפשר היה להשיג הסכם טוב יותר. נתניהו משוכנע שבמקום הסכם, המערב יכול היה להשיג כתב כניעה איראני.

> נאום ח'אמנהאי: המדיניות האמריקאית במזרח התיכון היא טעות קשה

בנימין נתניהו (צילום: אקטיבסטילס)

בנימין נתניהו (צילום: אקטיבסטילס)

אבל לא רק שאיראן איננה גרמניה של ערב מלחמת העולם השניה, כפי שאוהב נתניהו לפמפם, היא גם לא גרמניה של אחרי מלחמת העולם השניה, וגם לא זו של אחרי מלחמת העולם הראשונה. איראן לא הגיעה אל השיחות עם המערב אחרי תבוסה צבאית. הסכם לוזאן לא יכול היה להיות הסכם ורסאי.

למעשה, התודעה ההיסטורית שליוותה את הנושאים והנותנים האיראניים סביב שולחן המשא-ומתן סיפקה להם סיבות טובות מאוד לגלות חשדנות עמוקה כלפי המערב. האיראנים זוכרים לא רק את ההתערבות האנטי-דמוקרטית הבוטה של בריטניה ושל ארה"ב, שיזמו ומימנו ב-1953 את ההפיכה נגד מוצדק, ראש הממשלה הנבחר שביקש להלאים את הנפט האיראני ולהפקיע אותו מהשליטה הבריטית. הזיכרון ההיסטורי האיראני ארוך מזה. בכתבות ובמאמרי הפרשנות שנכתבו בחודשים האחרונים בפרסית על המשא-ומתן עם המעצמות הופיעה שוב ושוב הקריאה "לא להסכם טורקמנצ'אי שני".

במהלך שנות מלוכתו של פתח עלי שאה מהשושלת הקג'ארית (מלך בשנים 1797-1834), שנאלץ להתמודד הן עם קשיים כלכליים קשים מבית והן עם תוקפנות בריטית, פורטוגזית והולנדית באזור המפרץ הפרסי, איראן הוכרעה למעשה בחזית הצפונית ונאלצה לחתום בתנאים משפילים על שני הסכמים שהקנו לרוסיה זכויות מרחיקות לכת: הסכם גוֹלֶסטָאן (ינואר 1813), שהעביר את גאורגיה ומרבית הקווקז לשליטת רוסיה, והסכם טורקמנצ'אי (פברואר 1828), שהעביר לשליטת רוסיה את דרום הקווקז וכפה על איראן הסכמי סחר שהוכתבו על-ידי רוסיה, אותם נאלצה איראן לקבל כלשונם. כן כפה ההסכם ויתור איראני על כל זכויות השיט בים הכספי, ופיצוי כספי אסטרונומי שנאלצה איראן לשלם לרוסיה בגין הוצאות מלחמה.

> הלוואי שהדגל הישראלי היה מרגש אותי כמו הדגל האיראני

שר החוץ האיראני זריף, לצד שר החוץ האמריקאי קרי, סגן הנשיא האיראני וראש הסוכנות האיראנית לאנרגיה אטומית, עלי סאלחי ומזכיר האנרגיה האמריקאי מוניץ במהלך שיחות הגרעין בלוזאן.

שר החוץ האיראני זריף, לצד שר החוץ האמריקאי קרי, סגן הנשיא האיראני וראש הסוכנות האיראנית לאנרגיה אטומית, עלי סאלחי ומזכיר האנרגיה האמריקאי מוניץ במהלך שיחות הגרעין בלוזאן.

למדינה עם היסטוריה ארוכה יש גם זיכרון היסטורי ארוך טווח. האיראנים לא שכחו את מבצע אייג'קס, לא את הסכם גולסטאן וגם לא את הסכם טורקמנצ'אי. הם גם לא שכחו את תמיכת המערב בסדאם חוסיין, כאשר ביקש לנצל את הכאוס של אחרי המהפכה האסלאמית ב-80' ותקף את מדינתם. החשדנות העמוקה שמאפיינת את היחס האיראני כלפי המערב יש לה על מה להתבסס – האיראנים זוכרים היטב כיצד נוטה המערב לפעול כאשר הוא מייחס לאיראן חולשה.

חשוב להדגיש כי לא מדובר כאן בעמדה המוגבלת לתומכי המשטר האסלאמי בלבד, אלא בעמדה לאומית-עממית איראנית רחבה בהרבה. בהפגנות השמחה הספונטניות שפרצו ברחובות טהראן עם ההודעה על השגת ההסכם, נשאו רבים מהמשתתפים תמונות של מנהיג האופוזיציה העצור, מיר-חוסיין מוסווי. גם אנשי האופוזיציה האיראנית המתנגדים למשטר ואף נעצרו ונכלאו על ידו, לא היו תומכים בהסכם שהיה כרוך בהשפלתה של איראן ובכניעתה למערב.

בימים אלה נתניהו מקפיד להדגיש מעל כל במה כי בעניין ההתנגדות להסכם הגרעין עם איראן, הוא נהנה מתמיכתו המלאה של יו"ר האופוזיציה בוז'י הרצוג. "בעניין הזה אין קואליציה ואין אופוזיציה", הוא אמר, כאילו שבעניינים אחרים, מהותיים בהרבה לחברה הישראלית, יש. בתמיכה הגורפת בהסכם לוזאן ובנושאים והנותנים האיראניים שידר העם האיראני מסר דומה: כשזה נוגע לכבודה הלאומי של איראן ולריבונותה מול המעצמות, גם באיראן אין קואליציה ואופוזיציה. ימי הסכמי גולסטאן וטורקמנצ'אי חלפו ללא שוב.

הפוסט פורסם גם באנגלית באתר 972+

> כך מצאתי את עצמי בחדר אחד עם צמרת המדינה והמשפחה מדומא

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
עלי באקרי, ראש משלחת המשא ומתן מטעם איראן, בווינה ב-29 בנובמבר 2021 (צילום: סוכנות הידיעות האיראנית)

עלי באקרי, ראש משלחת המשא ומתן מטעם איראן, בווינה ב-29 בנובמבר 2021 (צילום: סוכנות הידיעות האיראנית)

ישראל מפרפרת מול שיחות הגרעין עם איראן כתרנגולת ערופת ראש

בתקשורת הישראלית נרשמה נחישות גדולה נגד איראן ונגד הסכם לקראת חידוש השיחות בווינה היום. בפועל, ישראל מתרוצצת אנה ואנה, ונראית חלשה ומנותקת יותר מהמציאות בכל יום שעובר. ההתנהלות הזאת עלולה להיות מסוכנת

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf