newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

חרב פיפיות: מה עתידו של הדיל הישראלי-סעודי?

ההתקרבות בין ישראל לסעודיה מתרחשת בצעדי ענק, ולא מן הנמנע שנראה בעתיד הקרוב ביקור של המלך או הנסיך. זה יכול להניב לישראל הסכם שלום קצר-טווח, אך בשביל זה צריך לבדוק את יציבות המשטר הסעודי

מאת:
השאירו תגובה
א א א

בילדותי הייתי תמיד חולם על חליפת שוטר סעודי, שיביא לי איזה קרוב משפחה שחזר מסעודיה, לאחר ביקור באתרים הקדושים. הייתי מביט בקנאה בילדים שהסתובבו בחליפת שוטר סעודית, שכן מעולם לא זכיתי ללבוש אחת כזו.

אינני יודע מה הסיבה שזה היה סוג של נוהג סמוי, להביא את החליפה הזו כמתנה לילדים, אבל היום אני שמח שלא חוויתי את החוויה הזו. מצד שני, זה מעלה הרבה סימני שאלה בנוגע לתפיסתם של המוסלמים את סעודיה אז והיום. תופעת חליפות השוטרים, פחות או יותר, לא קיימת כבר. היום הילד מעדיף טאבלט.

> הרומן של נתניהו וטראמפ עם יורש העצר הסעודי עלול להתפוצץ לנו בפנים

הנשיא טראמפ והמלך סלמאן חותמים על הסכם חזון משותף בין ארה"ב לסעודיה. 20 במאי 2017, ריאד (צילום: Shealah Craighead, הבית הלבן, CC BY 2.0)

הנשיא טראמפ והמלך סלמאן חותמים על הסכם חזון משותף בין ארה"ב לסעודיה. 20 במאי 2017, ריאד (צילום: Shealah Craighead, הבית הלבן, CC BY 2.0)

אז סעודיה היא מקרה הזוי, בכלל זו מדינה מוזרה ומשטר מלוכני דורסני שאין לו שני. היא נוצרה בגלל ההרכב השבטי והאמונה, סביבה התקבצו כמה שבטים סביב המלך הראשון של סעודיה שאנחנו מכירים היום, ושהוקמה בשנת 1932 על ידי המלך עבד אלעזיז, כמדינת הלכה אסלאמית שבה שולטים במקביל מועצת דת פנאטית ומשפחת מלוכה דורסנית. לזה יש להוסיף את התאווה המצמררת לכסף, שפרצה בעקבות הפקת הנפט באדמת המדינה החל מ-1938.

העניין בסעודיה גובר במיוחד לאור הפלירטוט הגלוי והסמוי עם ישראל, כל הדרך לעבר נרמול גלוי של יחסים ישראלים-סעודים. לא בכדי אמר השר ישראל כץ כי "סעודיה היא מצרים לפני ארבעים שנה. אז זה היה בגין עם מצרים, ועכשיו זה נתניהו עם סעודיה". הוא צודק, ואני לא אתפלא אם המלך סלמאן או יורש העצר מוחמד בנו יבקרו וינאמו בכנסת.

טלטלת בית המלוכה הסעודי

אך נשאלת השאלה – האם הממשלה הישראלית יודעת לאיזו ביצה היא תכנס אם היא תחבור לסעודיה? ברור שכביכול האיום האיראני הוא מכנה משותף מעולה מבחינת הישראלים, אבל מה עוד קורה שם חוץ מאפשרות החבירה של ישראל עם משפחת המלוכה?

אחד התרחישים הוא שיהיה הסכם שלום שייתכן ויחזיק מספר שנים, אבל הסכנה שאורבת להסכם כזה הרת אסון – עקב חוסר היציבות של המשטר הסעודי, והסדקים שמתחילים להופיע במערכת המלוכנית. כשזה מגיע לשאלת יציבות המשטר, חשוב להבין מה מחזיק אותו ומה הדבק שלו.

בסעודיה ישנם כשבעת אלפים נסיכים, עשירים מופלגים, שחלקם בקרבה ראשונה למלך וחלקם בני השבטים שמרכיבים את מרקם המשטר. הם מחזיקים בכסף של הנפט ובתפקידי מפתח במשטר, לדוגמה, ישנם חמישה-שישה נסיכים שמחזיקים בהכנסות שמגיעות מבארות שמפיקות כמיליון חביות נפט ביום. יש כאלה ששכרם מגיע ל-270 אלף דולר בחודש. מצד שני, המועצה הדתית הסלפית הקיצונית מאוד, שבראשה עומד מופתי ממשפחת אלשיח׳, משפחה מכובדת במיוחד המיוחסת למטיף הגדול מוחמד עבד אל-ווהאב, שהיה לו חלק בהקמת המדינה הסעודית הראשונה, אי שם בסוף המאה ה-18.

באביב הערבי סעודיה נלחמה בחירוף נפש להכשיל את המהפכות, כדי לשמר את הדיקטטורות ולמנוע זליגה של המהפכות אל שטחיה. אחת הזירות הייתה הפלת האחים המוסלמים, והסיוע לעבד אלפתאח א-סיסי. זירה נוספת היא תימן, ואחסונו של הדיקטטור עלי עבדאללה סאלח שנרצח לפני מספר ימים. אפילו זין אלעאבדין בן עלי, הדיקטטור האכזר מתוניסיה, קיבל מקלט בריאד.

> פריצת דרך אזורית מחייבת התקדמות בערוץ הפלסטיני

עם תחילת עידן המהפכות, החלה סעודיה להתחמש באופן יותר אינטנסיבי. קופת המדינה הוקדשה למלחמה בתימן ולרכישות ענק של מאות מליארדי דולר. הקופה, שהרגילה את הנסיכים להיות מדושני עונג, התחילה לאותת מצוקה, במיוחד עם עליית יורש העצר הכל יכול מוחמד בן סלמאן. עלייתו של בן סלמאן בישרה על עוד סדק במערכת השלטון הסעודית, שכן יורש העצר צריך להיות אחד הילדים של המלך המייסד, ומוחמד בן סלמאן הוא נכד.

הגירעון בקופה הביא לשורה של אישומים בשחיתות כלפי נסיכים עשירים, כדי לאפשר השתלטות על הונם. זהו מצב בו מתחיל הליך של "קניבליזם אוליגרכי", שמבשר על קשיים לא פשוטים שעלולים להצביע על מידת החסינות והעמידות של המשטר. מצד אחד יש שחיתות, יורש עצר חסר רסן שקונה ציורים בשווי 450 מיליון דולר, מלחמה בתימן שלא מביאה לכלום, הפסד לרוסיה בזירה הסורית, שינויים מרחיקי לכת בענייני דת כמו נשים נוהגות, בתי קולנוע ומסיבות רחוב בלי הפרדה בין נשים לגברים, ועוד. שתי מערכות השלטון החזקות מתנגשות או מפגינות חולשה וחוסר איזון: המערכת הדתית איננה עקבית ומשנה את דעותיה במשך עשרות שנים, והמערכת השלטונית הבזבזנית וחסרת האחריות שפוגעת בכיסם של הנסיכים.

בסופו של יום, ההסתחבקות הסעודית-ישראלית בחסות אמריקאית היא דבר שרב בו הנסתר על הגלוי. אם לומר את האמת, נפילת בית המלוכה הסעודי והמשטר המלוכני תהיה בעלת אפקט כואב מאוד מאוד מאוד להרבה מדינות. לא, זו לא תהיה סוריה, זה יהיה הרבה יותר גרוע. זו תהיה מלחמה שבטית עקובה מדם שתשפיע על כול העולם.

בקיצור, בהצלחה לכל הצדדים.

> המשבר בלבנון רחוק מלהסתיים, איראן וסעודיה מחממות קנים

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

ככל שהתלמידים עולים בכיתות מהיסודי לעל-תיכוני, רמת השיעמום שלהם עולה (צילום אילוסטרציה: college degrees 360)

משעמם לתלמידים בבתי הספר - ולמשרד החינוך לא איכפת

כבר יותר מעשור מראות תוצאות מבחני פיז"ה כי רק שליש מהתלמידים בתיכון נהנים ממה שהם לומדים או שהלימודים מעוררים בהם סקרנות. הבעיה מוכרת וגם הוצעו לה פתרונות, אבל את משרד החינוך כנראה משעמם לטפל בה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf