newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

אשכנזים, השקיעו בהד-סטארטים מזרחיים!

לאשכנזים יש לא פחות אינטרס להשקיע ביצירה מזרחית חדשה ומעודכנת, מאשר למזרחים. המעט שאפשר לעשות כדי להכיר במחיקתה של התרבות המזרחית הוא לתמוך עכשיו ביצירות שישנו את מדף הספרים הישראלי

מאת:
השאירו תגובה
א א א

קשה עד בלתי אפשרי לנוע לאחרונה במרחבים הווירטואליים מבלי להיתקל בפניה לתמוך בפרויקט הד-סטארט כלשהו. הרעיון לגייס מראש, ולא בדיעבד, את קהל קוראיך קוסם ליוצרים ולמו"לים כאחד. הוא מאפשר ליוצרים רבים לעקוף את המוסדות המוכרים, על שומרי הסף שלהם ולהבטיח את פרסום יצירתם בזכות הקשר הישיר עם הקוראים הפוטנציאליים ובעיקר בזכות המחויבות מצדם של האחרונים.

אחד המופעים המרגשים ביותר של הפרקטיקה הזו הוא פריחתה של יצירה מזרחית צעירה, מאתגרת ובועטת, המציבה את אחד הקולות המושתקים ביותר בציבוריות הישראלית במקום של כבוד על מדף הספרות הישראלי. רק בשבועות האחרונים קיבלתי מתוך שמחה גדולה שלושה ספרי ביכורים של יוצרים מזרחים, מוכשרים בצורה בלתי רגילה, שספק אם היו מצליחים לצלוח את הסלקציות המוכרות ולהוציא לאור את יצירתם. ההד-סטארט כינס עבורם את קהילת הקוראים הראשונית, המחוייבת, שאפשרה את הפרסום.

> "שחור על גבי שחור": ספר ביכורים למשוררת עדי קיסר

ממדף הספרים המזרחי (אורלי נוי)

ממדף הספרים המזרחי (אורלי נוי)

אך מי היא אותה קהילה מתגייסת ומי קהל היעד של סופרים אלה ויצירתם? התשובה המתבקשת, האוטומטית, היא "המזרחים". נו, אלה שמלינים בכעס על ההומוגניות הלבנה של ארון הספרים הישראלי, על המחיקה והדחיקה השיטתית של התרבות המזרחית, על ההשתקה. ואכן, אין ספק שהספרים הללו על המדפים שלנו הם חגיגה גדולה של העצמה תרבותית רבת כוח, ועם זאת אני תוהה למה אני רואה את השיתופים של הפרויקטים האלה בעיקר אצל חברי המזרחים. לאשכנזים, בעיני, יש אינטרס גדול בלקיחת חלק בפרויקטים הללו, מכמה סיבות:

האחת קשורה לאותו שיח פריבילגיות חמקמק שכולנו אוהבים כל כך לטחון. כן, אנחנו מודעים לפריבילגיות שלנו אבל לא, לא כל כך ברור לנו מה לעשות עם זה. אז להכיר בפריבילגיות בהקשר הזה הוא להבין שכאשכנזי/ה, את/ה משתייכ/ת לקבוצה שמיוצגת באופן לא פרופורציונאלי בבבואה התרבותית הישראלית, והמעט שאפשר לעשות כדי לבטא את ההכרה הזו הוא לתמוך ביצירה מזרחית בכל צורה שבה היא מבקשת להתממש.

הסיבה השניה היא מנקודת מבט תועלתנית לחלוטין: הרבה פעמים אתם, האשכנזים, מגיעים לזירות שיח ודיונים מזרחיים ממקום של בורות גדולה. זאת לא האשמה או תוכחה; כתוצרים של מערכת שהקפידה להשתיק ולהעלים את הקול המזרחי, זה לא מאוד מפתיע. אבל הרבה פעמים הבורות הזאת לא מאפשרת שיח אמיתי, והופכת את הניסיון שלכם ללמוד-תוך-כדי-תנועה למלכודת לוויכוחים עקרים, לפגיעה ולתסכול.

היצירה המזרחית שמבקשת לראות אור באמצעות הפרויקטים הללו מזמנת לכם את אפשרות הפז להתוודע, להכיר וללמוד את הקול המזרחי שלא בהקשר לעומתי, תוך כדי דיון סוער. מה שתוכלו ללמוד מהשירים של עדי קיסר ותהילה חכימי על העולם המקביל שמתקיים לצדכם במדינת ישראל לא יסולא בפז. את ההבנה הזו, את הלמידה הזו, אתם חייבים לעצמכם לא פחות מלנו.

צריך להודות בכנות ששנים של סלקציה מחמירה, שלא לומר מצמיתה ממש, לא עשו טוב לתרבות הישראלית, בלשון המעטה. היצירה המזרחית החדשה, על ענפיה, שורשיה ופירותיה, היא מנת חמצן חיונית לסצינה התרבותית המתנוות הזו ולנוף התרבותי שאנחנו נשאיר לילדינו. על כן מי שמאס בדלות התרבותית שנגזרת מההומוגניות השלטת כאן ונחרד מהמחשבה שיוריש אותה הלאה גם לילדיו, יש לו אינטרס גדול לתמוך ביצירה הזו עכשיו. הנה, למשל כאן.

קטע מתוך פרויקט ההד-סטארט של ספר הביכורים של אייל בן משה, "ספר האומץ":

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
לסוציאל דמוקרטיה אין כמעט היום ייצוג פוליטי. הפגנה של האחד במאי בירושלים (צילום: מרים אלסטר / פלאש 90)

לסוציאל דמוקרטיה אין כמעט היום ייצוג פוליטי. הפגנה של האחד במאי בירושלים (צילום: מרים אלסטר / פלאש 90)

הסוציאליזם בישראל חולה, אולי הקורונה תרפא אותו

הקורונה תפסה את הסוציאל-דמוקרטיה בישראל במשבר. מפלגת העבודה קרסה, הסולידריות החברתית בשפל. עכשיו מאמינים בשמאל, ואפילו בימין, שיש סיכוי לשינוי. "צריך לבחון מחדש את מערכת היחסים בין האזרחים למדינה"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf