‫שתי מצלמות שבורות: מתנחלים תקפו את צלם אקטיבסטילס בסיור בחברון‬

צלם אקטיבסטילס התלווה לסיור של שוברים שתיקה בחברון יחד עם הסופר האירי קולם טובין. למול עיניהם של שוטרים שהיו במקום תקפו אותם מתנחלים

מאת:
השאירו תגובה
א א א

למול עיניהם של שוטרי מג"ב תקפו היום (שלישי) מתנחלים את צלם אקטיבסטילס אורן זיו ואת איש שוברים שתיקה יהודה שאול בזמן שהיו בסיור בחברון עם הסופר האירי קולם טובין. שתי מצלמות של זיו, שגם הגיש תלונה בתחנת המשטרה בחברון, נפגעו. התקיפה הזו מצטרפת לשורה ארוכה של תקריות ואירועים אלימים מצד מתנחלים וגורמי בטחון נגד עיתונאים בשטחים הכבושים.

תיעוד חלקו השני של האירוע: צלם אקטיבסטילס מותקף לעיני השוטרים (צילום: דוד שטקין):

לאחר שביקרו בכפר סוסיא הגיעו השלושה לחברון, לסיור שתואם מראש מול המשטרה. מדובר באחד משורה של סיורים שמארגן שוברים שתיקה בישראל ובשטחים הכבושים לסופרים בולטים מרחבי העולם במסגרת פרויקט שיאגד מאסות שיצאו לאור כספר ביוני 2017 לציון 50 שנים לכיבוש הישראלי בגדה המערבית ועזה.

זיו מספר כי כשעברו ליד מערת המכפלה יצאו לכיוונם שני בחורים צעירים, אחד מהם אוחז בבקבוק, והתחילו לקלל את שאול "אני אזיין אותך!" ואחד מהם איים כי ישבור עליו בקבוק. זיו שהבחין בהתרחשות הרים את המצלמה שלו והחל לצלם. אחד הבחורים בעט במצלמה והיא נפלה ונשברה.

שני מג"בניקים ששהו במחסום סמוך הגיעו מיד למקום והזיזו את שני התוקפים אחורה. בזמן שהמג"בניקים ניסו להזיז אותם אחורה אחד מהתוקפים בעט שוב לכיוונו של זיו ופגע במצלמה נוספת שלו. "ביקשנו מהשוטרים שיעכבו אותם או שלפחות יקחו מהם פרטים. אבל הם סרבו", אומר זיו. "אם אלו היו פלסטינים שמתקיפים ככה יהודים בחברון זה כבר היה נגמר אחרת".

בינתיים הגיעו למקום שוטרים נוספים, גם הם לא שעו לבקשות של זיו ושאול לפעול נגד התוקפים. השוטרים טענו שהם לא ראו דבר. ובזמן הזה הספיקו שני התוקפים להיעלם מהמקום. השוטרים לא היו מוכנים לרשום את תלונתו של זיו והפנו אותו להגיש תלונה בתחנת המשטרה.

לזיו אין באמת ציפיה שהמשטרה תטפל בתלונה שלו, אבל הגשת התלונה במשטרה מבחינתו היא עקרונית. עיתונאים וצלמי עיתונות שפועלים בשטחים הכבושים לא רק שלא מקבלים הגנה מהשוטרים, כמו במקרה הזה, אלא גם נתונים לתקיפות מצד כוחות הבטחון. על פי דו"ח שפורסם לאחרונה במהלך שנת 2015 נרשמו 407 התקפות של כוחות ישראלים כנגד עיתונאים, שחלקן התקפות גופניות (כ-42%) והשאר מתחלק בין מניעת גישה לסיקור, מעצרים, נזק לציוד, שימוש בעיתונאים כמגינים אנושיים, ועוד. אלה לא התקפות ספורדיות, אלא חלק מהמציאות היומיומית של אנשי תקשורת פלסטינים.

[עדכון, 14.7] למרות שהסרטון מוכיח הפוך, ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "כח משטרה לא היה במקום והם הגישו תלונה במשטרת מרחב חברון וזה נמצא בחקירה".

הפוסט פורסם גם באנגלית באתר 972+.

> המלחמה שמנהלת ישראל נגד התקשורת הפלסטינית הרחק מעין הציבור

א א א
ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
קצבת הבטחת הכנסה בין כה וכה נמוכה, אי אפשר להוריד ממנה. סניף של הביטוח הלאומי (צילום: נתי שוחט / פלאש 90)

קצבת הבטחת הכנסה בין כה וכה נמוכה, אי אפשר להוריד ממנה. סניף של הביטוח הלאומי (צילום: נתי שוחט / פלאש 90)

דרישה מביטוח לאומי: לא לקזז חובות של מקבלי הבטחת הכנסה

נושים לא יכולים לעקל קצבת הבטחת הכנסה משום שברור שהקצבה הזו בקושי מספיקה לקיום. הנושה היחיד הפטור ממגבלה זו הוא דווקא מי שמשלם את הקצבה: הביטוח הלאומי. הגיע הזמן לבטל את החריגה הזו  

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf