המנהל הספרדי אסר על התלמידים להתחפש לרב עובדיה

לאיסור לא ניתן הסבר, אבל בעולם החרדי גם לא צריך לתת הסבר כזה. ומה אומר מקרה הרב עובדיה על השתכנזות?

מאת:
השאירו תגובה
א א א

מנהל תלמוד תורה ספרדי בבני ברק, שהוא מזרחי בעצמו, אסר על התלמידים להתחפש בפורים לרב עובדיה יוסף, כך חשף אתמול ידידי איתי גדסי ברדיו קול חי. בעקבות הפרסום תקפו חברי כנסת בש"ס בחריפות את הרב המנהל.

הרב עובדיה היה מנהיג מזרחי ורבני גדול, אך התלמוד תורה הזה לא רואה ברב עובדיה יוסף אחד ממנהיגיו. המנהל משתייך לקבוצת "מרביצי תורה ספרדים", שעל אף מוצאם המזרחי, בחרו במנהיגותו הליטאית של הרב שך על פני הרב עובדיה יוסף וש"ס.

לילד חרדי לא צריך להסביר מה הסיבה לאיסור הזה. היא די ברורה, ומדברת בעד עצמה. בתלמוד תורה ליטאי, אף ילד – ספרדי או אשכנזי – לא יחשוב אפילו להתחפש לרב עובדיה יוסף, ולא משום כבודו של הרב המנוח. לשם הדוגמה, בשנה שעברה פורסם כי מנהלים אסרו על התלמידים להתחפש לשוטרים וחיילים, כחלק מהמחאה נגד חוק כפיית הגיוס.

ילד מחופש לרב עובדיה מקבל ממנו טפיחת חיבה. (צילום: יעקב כהן, בחדרי חרדים)

ילד מחופש לרב עובדיה עם הרב עובדיה עצמו (צילום: יעקב כהן, בחדרי חרדים)

זו דוגמה מובהקת למה שמכונה "השתכנזות". למה הדבר דומה? לסטודנטית שמספרת שבאוניברסיטה היא הבינה שכדאי לה להפסיק לומר "ברוך השם" מחשש לתיוג; לצעיר שלפני ראיון עבודה מוריד את שרשרת ה"חי" שקיבל לבר מצווה מסביו; או להחלפת שם משפחה מזרחי בשם "עברי", המתרחשת עד היום, כדי להימנע מאפליה, הדרה, או סתם מ"התפעלות" מכך שאתה דוקטור למרות שאתה מזרחי.

זה קורה כל הזמן. בחברה החרדית ובחברה הישראלית הכללית. זה לא נעים בכלל להיתקל בתופעות הללו, ומקרים בוטים כמו זה של הרב המנהל מבני ברק, אף מעלים תחושה של קבס קל.

אך מי שרואה במזרחים הללו שעושים הכל כדי להיטמע בחברה שמקטלגת ומפלה לפי נתוני צבע וגזע את הבעיה, מפספס את הפיל שבחדר: אותם תנאי סף "ישראליים" שמדירים מתוכם מזרחים, ומכריחים מזרחים ואחרים להלבין פניהם ברבים.

כאן כתבתי על זה אמש.

> גברים, אל תנהלו את המלחמות שלכם על כתפי נשים בשם האסלאם

מנהל תלמוד תורה ספרדי בבני ברק אסר על תלמידיו להתחפש לרב עובדיה: גם בפורים עליכם להמשיך להתחפש לליטאים

Posted by Eli Bitan on Monday, 29 February 2016

א א א
ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
חתונה (אילוסטרציה: pxfuel)

חתונה (אילוסטרציה: pxfuel)

רוצה להתחתן בסוריה? קודם כל תתאסלם

תחקיר על נישואים מעורבים בסוריה חושף הפרות קשות של זכויות אדם ושל זכויות הילד. התחקיר תיעד זוגות שחייהם הפכו לבלתי אפשריים בעקבות החוק שאינו מכיר בנישואים בין אישה מוסלמית לגבר לא מוסלמי, וחלקם נאלצו לעקור לשבדיה ולברזיל

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf