newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

האם הימין הקיצוני נוקם על פיגוע דריסה שאולי לא היה?

עצים כרותים, נזק למכוניות ולרכוש וכתובות נאצה - גל של אלימות מתנחלים קיצוניים, לאחר תאונה שאירעה ליד ההתנחלות חוות גלעד ודווחה כ"פיגוע דריסה"

מאת:
השאירו תגובה
א א א

ביום חמישי האחרון נדרסה למוות חיה רוזין, תושבת עמנואל בת 42, בזמן שחצתה את הכביש בצומת הסמוך להתנחלות הקיצונית חוות גלעד שבגדה המערבית. בתקשורת הימנית האירוע תואר מיד כ"פיגוע דריסה". הנהג הדורס, גבר בן כ-60 מאזור קלקיליה, אכן לא עצר כדי להגיש עזרה לנפגעת. הוא נמלט מזירת התאונה. זמן קצר לאחר מכן דווח כי הוא הסגיר את עצמו מיד למנגנוני הבטחון הפלסטינים כשהוא מסביר כי חשש מנחת זרועם של מתנחלי האזור בעקבות האירוע. על פי אירועי סוף השבוע האחרון החשש שלו לא היה מנותק מהמציאות.

היום מדווח ארגון "בצלם" על גל של אלימות מתנחלים בצפון הגדה במהלך סוף השבוע, בעקבות הדריסה שדווחה בתחילה כפיגוע ולמחרת הוגדרה על ידי הצבא ושב"כ כתאונה "בסבירות גבוהה". ב"בצלם" מדווחים כי במהלך סוף השבוע מתנחלים יידו אבנים ופגעו לפחות בשלוש מכוניות שנסעו על כביש יצהר, וכן שרפו טרקטור בעוריף.

בנוסף, מדווחים בבצלם על כ-450 עצים שנכרתו מאז האירוע בצומת חוות גלעד: בבוקר יום שישי התגלו כ-300 עצי זית כרותים בעראבה וכ-70 עצי זית כרותים בא-לובן א-שרקייה; בשבת התגלו 74 עצי זית כרותים בראס כרכר, יחד עם נזק לבאר מים וכתובות נאצה.

טרקטור שרוף בכפר עוריף, חלק מפעולות הנקמה של כנופיית תג מחיר (צילום: איברהים מחלוף, באדיבות "בצלם")

טרקטור שרוף בכפר עוריף, חלק מפעולות הנקמה של כנופיית תג מחיר (צילום: איברהים מחלוף, באדיבות "בצלם")

כתובת נאצה ליד ראס כרכר. במקום נכרתו מעל ל-70 עצי זית. צילום: איאד חדאד, בצלם)

כתובת נאצה ליד ראס כרכר. במקום נכרתו מעל ל-70 עצי זית. צילום: איאד חדאד, בצלם)

זמן קצר לאחר התאונה ביום חמישי האחרון הוציאו גורמי הצלה שונים הודעות ראשוניות שקבעו, עוד בטרם הגיעו כוחות לשטח, כי ככל הנראה מדובר ב"פיגוע". המידע הראשוני הזה בשילוב הדיווחים כי הדורס הוא פלסטיני הובילו אתרי חדשות רבים בימין לדווח מיד על האירוע כ"פיגוע דריסה". כי כידוע, פלסטינים לא סתם עושים תאונות דרכים. מאוחר יותר היו כאלו שריככו את הגרסה הראשונית ל"חשד לפיגוע".

ראש מועצת שומרון יוסי דגן שהגיע למקום התאונה צוטט באתר ערוץ 7 כמי שמשוכנע שמדובר בפיגוע טרור. "מבחינת דרגי הפיקוד בשטח, וגם מבחינתנו, מדובר בפיגוע לכל דבר ועניין. הצומת הוא צומת מואר עם עמודי תאורה של נתיבי ישראל, אין שום סימן לחריקה ועצירה, לא לפני מקום הפיגוע וגם לא לאחריו", פירט דגן שגם קבע כי "הנהג לא הופתע מהתאונה. מבחינתנו זה עוד פיגוע קשה של רצח בדם קר של תושבת השומרון בכביש מרכזי במדינת ישראל".

ביום שישי בבוקר, כאמור, הודיע דובר צה"ל כי "מתחקור ראשוני של צה"ל ושב"כ, עולה כי קיימת סבירות גבוהה שמדובר בתאונה, עם זאת טרם נשללו כיווני חקירה אחרים". הודעה עמומה מספיק שאפשרה לאתרי ימין להמשיך ולתהות מהי הגרסה הנכונה – פיגוע או דריסה.

תג מחיר בחתימת "חוות גלעד" בשכונת עיסאוויה בירושלים המזרחית. 19 באוגוסט 2018

תג מחיר בחתימת "חוות גלעד" בשכונת עיסאוויה בירושלים המזרחית. 19 באוגוסט 2018

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
משרד החינוך משלה את עצמו שהוא מחנך לחשיבה ביקורתית. שר החינוך רפי פרץ (צילום: רועי אלימה / פלאש 90)

משרד החינוך משלה את עצמו שהוא מחנך לחשיבה ביקורתית. שר החינוך רפי פרץ (צילום: רועי אלימה / פלאש 90)

כששר החינוך פועל בניגוד לחוק שעליו הוא מופקד

לפני שבוע ירה שוטר בראשו של מאלק עיסא בן התשע, בשעה שחזר מבית הספר לביתו. אם היה בישראל חינוך לחשיבה ביקורתית, הארץ הייתה רועשת. אבל כשבראש משרד החינוך עומד שר שמחבק גזענים, חשיבה ביקורתית נראית רחוקה מאוד

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf