newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

יהודים לא נרצחים פה רק בגלל שהם יהודים

מי שאומר שפלסטינים תוקפים יהודים רק בגלל שהם יהודים מכחיש שנים של מלחמה על פיסת האדמה שעליה אנו חיים. מכחיש את המציאות שבה לחלק גדול מהפלסטינים בגדה המערבית אין זכויות אזרח אף על פי שלשכניהם היהודים יש

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותבת אורחת: רונה ברנס

אני מבינה פטריוטיות בעתות צרה. אני אפילו מכבדת פטריוטיות בעתות צרה. אני אפילו חוטאת בוודאי בסנטימנטליות פטריוטית בעתות צרה בעצמי. אני מודה. אבל לעולם לא אכבד שקרים פטריוטיים בעתות צרה.

שקר פטריוטי שכזה הוא השקר שיהודים ישראלים נרצחים ומותקפים על ידי פלסטינים "רק בגלל שהם יהודים".

מאיפה זה מצלצל לי מוכר? אה כן! תולדות השואה והאנטישמיות שלמדתי בשיעורי ההיסטוריה בבית הספר התיכון. רק בגלל שהם יהודים נרצחו יהודים על אדמת אירופה במאה העשרים, וגם במאה התשע-עשרה, ולכל אורך השנים.

למען האמת, צריך לומר שאפילו במקרים הנוראיים הללו הרציחות והתקיפות לא התרחשו רק בגלל שהם יהודים, אלא גם בגלל הסתה, וגם בגלל מצבים והקשרים פוליטיים כאלה ואחרים שהובילו לתוצאות הרצחניות והשפֵלות. הפחד מהאחר החי בקרבך, שאותו ואת תרבותו אינך מכיר, הוא כמובן מרכיב קריטי בכל זה, אבל אפילו שם הוא אינו המרכיב היחיד.

האם במקרה של הקונפליקט הישראלי-פלסטיני, יהודים מותקפים רק בגלל שהם יהודים? נראה שמי שאומר כך מכחיש למעשה את ההקשר ההיסטורי שבתוכו אנחנו חיים, תוך שהוא מזלזל כמובן באינטליגנציה של ציבור שומעיו. במילים אחרות, הרבה אנשים חושבים שאנחנו מטומטמים.

מי שאומר שפלסטינים תוקפים יהודים רק בגלל שאלו האחרונים הם יהודים – מכחיש שנים של מלחמה בין שני הצדדים, על פיסת האדמה שעליה אנו חיים. זהו קודם כל קונפליקט פוליטי. ובתוכו אנו חיים.

> גבר ירה בנערה מוטלת על הרצפה ואנחנו לא מדברים על זה

פועלים, מחסום קלנדיה (אורן זיו / אקטיבסטילס)

פועלים פלסטינים במחסום קלנדיה (אורן זיו / אקטיבסטילס)

בתוך הקונפליקט הפוליטי נשזרים כמובן דמוניזציה והסתה, ושנאה, והרבה מאוד שנאת-יהודים "טהורה", המופצת באמצעות כרזות אנטי-יהודיות במובהק, מיתוסים אנטי-יהודיים (הפרוטוקולים של זקני ציון למשל) דרשות מופרכות במסגדים מפי דרשנים מפיצי שנאה ופחד המבוססים על בורות שומעיהם, ועוד. אבל זהו רק מרכיב אחד (חשוב אמנם!) בתוך הסיפור הגדול יותר שהוא סכסוך פוליטי-לאומי על האדמה.

אנשים כמו המזרחן ד"ר מרדכי קידר טוענים שוב ושוב כי למעשה הסכסוך בין היהודים והפלסטינים הוא סכסוך דתי. משם הדרך קצרה להשוות את הסכסוך שלנו למלחמת הדת שמנהל ארגון דאע"ש עם כל מה שמנוגד לדרכו הפונדמנטליסטית, שבאמת רוצח אנשים רק בגלל שהם יזידים, נוצרים, מערביים, כופרים.

כמובן שיש דברים בגו. יש קבוצות איסלאמיסטיות קיצוניות בתוך האוכלוסיה הערבית-פלסטינית. ועצמתן כנראה רבה. ואף על פי כן, האם אמנם מישהו יכול להכחיש שגלי הטרור והלחימה מול האוכלוסיה הערבית-פלסטינית שסביבנו מתרחשים בתוך הקשר פוליטי ברור וספציפי? שהם מתרחשים בתוך מציאות שבה לחלק גדול מן האוכלוסייה הפלסטינית החיה בגדה המערבית אין זכויות אזרח אף על פי שלשכניהם היהודים יש? וכן – האירועים האלימים המתרחשים בארץ לאחרונה קורים גם בתוך מציאות של רצון להגדרה לאומית עצמית (ולא משנה עד כמה מישהו חושב ש"אין להם זכות" להגדרה עצמית – העובדה היא שזהו רצונם).

כאמור, מי שמפיץ ססמאות שקריות אלה, המנתקות למעשה את האלימות הגואה סביבנו מההקשר הפוליטי שלה, מטעה את ציבורו ואולי אפילו משקר. ואלו ההולכים אחריו הולכים כעדר עיוור.

ההתנגדות לשקרים חייבת להתחיל בשפה שלנו, ובהתרחקות מססמאות יפות וקליטות. היושרה שלנו נמדדת בראש וראשונה באמצעות השפה בה אנו בוחרים, ולכן אנו חייבים לשמור עליה מפני כל רבב של סטייה מהנסיון להגיע אל האמת.

רונה ברנס היא מבקרת וסופרת. מתפרנסת בעיקר מתרגום ועריכה. חיה בירושלים, וכותבת באופן קבוע באתר אשפתון.

> מה לסקר האנטישמיות הגדול בעולם ולפלסטינים?

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
לא יכולות לתאר לעצמן חיים מחוץ לבית בסילוואן. אמל סומרין ונכדתה דיאנה (צילום: הרב קרל פרקינס)

לא יכולות לתאר לעצמן חיים מחוץ לבית בסילוואן. אמל סומרין ונכדתה דיאנה (צילום: הרב קרל פרקינס)

קמפיין נגד קק"ל: עיצרו פינוי משפחה פלסטינית מסילוואן

אף שבני משפחת סומרין גרו בביתם, ישראל הכריזה על הנכס כנפקד והעבירה אותו לקק"ל. עכשיו הם עומדים בפני פינוי אחרי 30 שנות מאבק.  שלוחות של קק"ל בחו"ל, בהווה ובעבר, נקראות עכשיו להתגייס לעצור את העוול

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf