פעילים פלסטינים וישראלים ציינו ניצחון קטן על פלישת מתנחלים

זמן קצר אחרי שדווח ב"שיחה מקומית" על בריכה שהקימו מתנחלים באדמות הכפר דיר איסתיא, הגיעו אנשי המינהל האזרחי והרסו אותה. "אני צריך להישאר עירני", אומר הבעלים" "לישראל יש הרבה שיטות להשתלט על אדמות"

מאת:
השאירו תגובה
א א א

עמר אבו חיג'לה, תושב פלסטיני מהכפר דיר איסתיא, הזמין ביום שישי האחרון לארוחת צהריים קבוצה של פעילים פלסטינים ופעילים ישראלים נגד הכיבוש כדי להודות להם על תמיכתם במאבק נגד בריכה שבנו מתנחלים על אדמתו הפרטית ליד הגדר המקיפה את התנחלות יקיר.

donate

הבריכה, שנבנתה על ידי מתנחלים מיקיר בזמן שהפלסטינים היו בסגר קורונה שהכריזה עליו הרשות הפלסטינית בחודש אפריל, נהרסה ב-21 ביולי על ידי המינהל האזרחי הישראלי אחרי שאבו חי'גלה הגיש תלונה לצבא הישראלי. על בניית הבריכה על אדמתו הפרטית של אבו חיג'לה דווח לראשונה ב"שיחה מקומית".

"חקלאי שכן קרא לי מוקדם בבוקר והודיע לי שיש הריסה", אומר אבו חיג'לה. הוא ציין כי באותו יום כוחות של המינהל האזרחי הישראלי טיפלו במקרה נוסף בכפר שלו באותו יום ועקרו 200 עצי זית ששתל איכר פלסטיני באדמה שהופקעה ממנו.

כמה שבועות אחרי שאנשי המינהל האזרחי הרסו את הבריכה שבנו המתנחלים, הגיע אבו חיג'לה לאדמתו יחד עם קבוצה של פעילים ישראלים לנקות את האשפה שנותרה במקום. "גילינו כמה ספסלי עץ חדשים שנבנו אחרי שעקרו כמה שיחים כמה מטרים מהבריכה ההרוסה", אומר אבו חיג'לה. הוא מאמין שמתנחלים ישראלים מיקיר עדיין מבלים על האדמה שלו בלילות.

התלונה עזרה הפעם. פעילים פלסטינים וישראלים בארוחת צהריים שארגן בעל הקרקע מדיר איסתיא שעל אדמתו הקימו מתנחלים בריכה (צילום: אחמד אל-באז)

התלונה עזרה הפעם. פעילים פלסטינים וישראלים בארוחת צהריים שארגן בעל הקרקע מדיר איסתיא שעל אדמתו הקימו מתנחלים בריכה (צילום: אחמד אל-באז)

פאדיה קוואסמה, עורכת דין ותחקירנית ב"יש דין", אישרה שהמגעים של הארגון עם המינהל האזרחי הישראלי נשאו פרי הפעם והפרת החוק בשטח פלסטיני פרטי תוקנה בסופו של דבר.

"לפעמים הפרות החוק של המתנחלים מתבטאות בגידולים חקלאיים ולפעמים בבריכת מים כמו במקרה של אבו חיג'לה, זו תחושה מוזרה שהורסים אותן", אומרת קוואסמה, שמכירה בכך שאין שום דרך אחרת להציל רכוש פלסטיני מפני פלישות של מתנחלים והפקעת אדמות.

מ"יש דין" נמסר ל"שיחה מקומית" כי הארגון יבקר באדמתו של אבו חיג'לה בקרוב כדי לבדוק אם הפרת החוק טופלה. הארגון ימשיך במעקב עד שמצבה של החלקה יוחזר לקדמותו.

אין זו הפעם הראשונה שהאדמה של אבו חיג'לה מצליחה לשרוד פגיעה מצד ישראל, שכן ב-1981 הצבא הישראלי ניסה להפקיע אותה וניסיון נוסף נערך ב-2013, לטענתו של אבו חיג'לה. "אני צריך להישאר עירני. לישראל יש הרבה חוקים ואסטרטגיות כדי להשתלט על אדמות", הוא אומר. הוא מאשר שהוא ישתול בנובמבר הקרוב כמה עצים זית במקום, שסביר ש"הם ייעקרו מייד", לדבריו.

חלקת האדמה של אבו חיג'לה אמורה להיות מסופחת לישראל אם "עסקת המאה" של הנשיא דונלד טראמפ תצא לפועל. מפות ארגון האו"ם אוצ'"ה מראות שהחלקה תסופח בפועל לישראל, אם ישראל תבנה את הגדר המתוכננת באזור סלפית.

א א א
ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
זריית חול בעיניים. שר האוצר ישראל כץ (צילום: אוליבייה פיטוסי / פלאש 90)

זריית חול בעיניים. שר האוצר ישראל כץ (צילום: אוליבייה פיטוסי / פלאש 90)

שלא יעבדו עלינו: גם בסוף השנה חיוני לחוקק תקציב

שר האוצר טוען כי כיוון שתקציב המדינה כבר עבר בממשלה, אין צורך להעביר תקציב בחקיקה. אך התנהלות כזו לא רק מוחקת סעיפים חשובים שאינם בבסיס התקציב, היא מרוקנת בפועל את הכנסת מתפקידה כמחוקקת וגם כמפקחת על הממשלה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf