newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

התורמות לא העבירו את הכסף, והאו"ם עוצר את השיקום בעזה

רק חלק קטן מ-5.4 מליארד הדולרים שהבטיחו המדינות התורמות בוועידת קהיר הועברו לשיקום הרצועה. באונר"א מזהירים: "השקט נמצא בסכנה". אבל עזה לא קיימת במערכת הבחירות, כי הפתרון שמציעים כל המועמדים הוא עוד מלחמה

מאת:

סוכנות האו"ם לסיוע לפליטים אונר"א הודיעה היום כי היא משעה את תוכנית הסיוע הכספית שלה בעזה לעשרות אלפי אנשים שבתיהם נהרסו במהלך התקיפה הישראלית על עזה, להם הייתה אמורה לסייע הן בתיקון הנזקים והן בשכר דירה לאלו שנותרו חסרי בית.

על פי הודעת אונר"א מעל ל-96 אלף בתים של פליטים נפגעו או נהרסו במהלך המתקפה על עזה, ועלות שיקומם מוערכת ב720 מיליון דולר. עד לזמן זה טוענים באונר"א התקבלו הבטחות רק 135 מיליון דולר שמותירים גרעון של 585 מיליון דולר.

בוועידת קהיר באוקטובר האחרון הבטיחו המדינות התורמות להעביר 5.4 מיליארד דולר לטובת שיקום הרצועה. מנהל אונר"א בעזה, רוברט טרנר, טוען כי רק סכום זעום מהכסף שהובטח הגיע לעזה, והוסיף כי עובדה זו היא מצערת ואינה מתקבלת על הדעת. "אם לא נוכל להמשיך בתוכנית יהיו לכך השלכות חמורות עבור הקהילות שנפגעו בעזה. אנשים מיואשים והקהילה הבינלאומית אפילו לא מצליחה לספק את המינימום ההכרחי- לדוגמא, בית תקין לחורף – שלא לדבר על הסרת המצור, גישה לשווקים או חופש תנועה", אמר טרנר והדגיש, "אמרנו בעבר שהשקט לא יחזיק מעמד, ועכשיו הוא נמצא בסכנה".

> דו"ח: בצוק איתן הצבא הפציץ בתים, חיכה, והפציץ את המחלצים

משפחה בסוג'עיה , עזה, השבוע משתמשת ברשת הסוואה שהשאיר אחריו הצבא הישראלי צילום: דן כהן

חורף בין ההריסות בעזה. משפחה בסוג'עיה משתמשת ברשת הסוואה שהשאיר אחריו הצבא הישראלי צילום: דן כהן

על פי נתונים שפרסם האו"ם מעל ל-100 אלף בתים נפגעו בעזה במהלך "צוק איתן". בתיהן של 20 אלף משפחות נהרסו כליל, ובתיהן של 80 אלף נוספות ניזוקו. עשרות אלפי אנשים בעזה, ביניהם ילדות וילדים, חיים וישנים בין ההריסות, תחת מחסות ניילון ובאוהלים שאינם קרובים אפילו להגן מפני הקור והגשם. תחת סכנה של קריסת בתים והצפות שמביא איתו החורף.

עבור הישראלים נראה שהשקט היחסי נשמר בחודשים שמאז המתקפה האחרונה על עזה. אבל עבור תושבי הרצועה המצב שונה לחלוטין. נמשך הירי על דייגים ועל אנשים שמתקרבים לגדר, ילדים נהרגים מהתפוצצות נפלים, שביתות עובדים, ובעיקר המצור שמשליטות ישראל וגם מצרים ביד רמה. רק אתמול אסרה ישראל על שר פלסטיני לצאת מהרצועה להשתתף בכנס בגדה המערבית.

בשבוע שעבר, בעקבות פנייתו של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס, פתחה מצרים את מעבר רפיח לשלושה ימים ואפשרה יציאה של סטודנטים, מקרים רפואיים ואנשים שמחזיקים באזרחות זרה. אלפי אנשים הגיעו למעבר וניסו לצאת מהרצועה.

מערכת הבחירות אמנם בעיצומה, אבל עזה נמחקה ממנה כליל. אולי כי כל המועמדים ממפלגות השמאל-מרכז ועד הימין הקיצוני מסכימים שאת "בעיית עזה" פשוט נמשיך לא נפתור בעוד מלחמה, ועוד מלחמה, ועוד אחת. ובין לבין, נשמור על המצור. ואז נמשיך להתפלא, מה יש להם לעזתים האלה שהם כל כך לא נחמדים.

> הבטחת המועמדים בבחירות 2015: מלחמה נוספת בעזה

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
תלמידי חטיבות ביניים ותיכון חוזרים ללימודים במתכונת מלאה, בית ספר בתל אביב, אפריל 2021. אילוסטרציה גיל גרטל (צילום: אורן זיו)

בית ספר בתל אביב, אפריל 2021 (צילום: אורן זיו)

הפגיעה בכישורים החברתיים של תלמידים במעבר לחטיבה אינה גזרת גורל

מחקר של OECD מצא כי חלה נסיגה בהערכת התלמידים את עצמם במעבר מילדות לבגרות. הנסיגה חמורה יותר אצל בנות ואצל תלמידים מרקע כלכלי נמוך, ובשלב קריטי זה בחיים היא עלולה לפגוע בעתידם. הפיתרון: מודעות, והפניית משאבים לטיפוח קשרים עם המבוגרים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf