newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

סרטון חדש: שוטר ירה למוות בפאדי עלון למרות שלא היווה סכנה לאף אדם

בתקשורת נטען כי פאדי עלון, שדקר נער בן 15 בירושלים, נורה בזמן מרדף בעודו מחזיק סכין בידו. סרטון חדש מגלה כי מעלון לא נשקפה כל סכנה כשנורה למוות בלי שבוצע נוהל מעצר חשוד. ברקע מעודדים צעירים יהודים שקוראים להרוג אותו

מאת:
השאירו תגובה
א א א

ביום שבת האחרון ירה למוות שוטר מתחנת מוריה בירושלים בפאדי עלון, תושב עיסאוויה בן 19 סמוך לשער שכם, לאחר שזה על פי החשד דקר ופצע נער בן 15.

בסרטון שהופץ לאחר האירוע, ועורר סערה בעולם, אפשר לשמוע צעירים יהודים מעודדים שוטרים להרוג את עלון. זאת בעוד שכלל לא ברור מהסרטון האם עלון היווה סכנה לאדם כלשהו, כאשר שוטר אכן ירה בו מספר פעמים למוות. בתקשורת הישראלית נכתב שהוא נורה "כשהוא מנסה להימלט מכוחות הביטחון שהחלו במרדף אחריו. לאחר שלא הרפה מהסכין שבו אחז, ירו לעברו הכוחות והרגו אותו".

לגבי החלק הראשון כבר היה אז היה ברור שמדובר בשקר, עלון לא ניסה להימלט. אולם בסרטון נוסף שהגיע לידינו וצולם מזווית אחרת נראה כי עלון גם לא החזיק בסכין עת נורה, ולכן לא היווה סכנה לאף אדם. יתרה מכך, שוטר שעמד ליד מצלם הסרטון בחר מהסיבה הזאת לא לירות בו.  הוא גם בחר שלא לירות או אפילו לאיים בנשקו כאשר עלון עמד בסמוך אליו, כך שבאופן ברור לא הרגיש סכנה לחייו. הוא לא ירה גם כאשר נערים במקום צעקו לעברו "תירו בו זונה", "גז פלפל? איזה מין שוטרים אתם?", ושאגו לעבר עלון "אתה עומד למות". לאחר הריגתו של עלון סירוב זה לבצע ירי זיכה את השוטר במטר קללות מצד אותם אנשים.

אך בעוד שוטר זה נהג כראוי שוטרים נוספים שהגיעו למקום לא בחרו לנהוג כמוהו. שניות לאחר שירדו מהניידת הספיק להם שאחד מהנערים, שמעט אחר-כך יחגוג את ההריגה בשאגות "מוות לערבים", קורא לעברם כי עלון דקר מישהו קודם לכן כדי לירות בו מספר פעמים בלי לבצע כל ניסיון לעצור אותו. אפילו לא צעקו לעברו, ומן הסתם לא צעקו כי ישליך את את הסכין או יחדל לאיים, כי סכין לא הייתה ואיום כזה לא היה קיים, ואף לא צעקו שייכנע או שהוא עצור.

בסרטון אפשר לראות כי המעצר בוודאות היה אפשרי. לאחר צפייה בסרטון אין מנוס מלקבוע כי שוטרי משטרת ישראל הרגו אדם בדם קר כאשר לא היווה סכנה לאף אחד, והם צריכים להישפט על כך. גם לאדם שדקר אדם אחר עומדת הזכות שמשטרת ישראל לא תוציא אותו להורג, גם לא בלחץ המון גזעני.

אבל זה מן הסתם לא יקרה, כי ההריגה בוצעה בהתאם לפקודות שבעל פה שמתירות לירות בערבים שחשודים בביצוע פיגועים. "כך צריך להסתיים אירועים" חוזרים ואומרים קברניטי המשטרה והממשלה וזה מה שהשוטר עשה. אבל הם משמיטים שהכוונה כמובן היא רק לערבים. עונש מוות העלה למעשה לערבים.

כך למשל המחבל בדימונה לא נורה. למעשה בתקשורת אף אחד לא טורח אפילו לקרוא לו מחבל. והמחבל ישי שליסל לא נורה, למרות שברור שהיווה סכנה לכל הסובבים אותו. זאת באותה מידה שצה"ל לא יורה במתנחלים וכן יורה בילדים פלסטינים שמעמידים סכנה פחותה בהרבה.

מדיניות זו היא התרת דמם של אזרחים ערבים, מדיניות שכבר מחלחלת לציבור הישראלי, וזה יוצא לעשרות פיגועים בערבים: מתנחלים בפיגועי אבנים בחסות צה"ל, המון גזעני בעפולה שתוקף כתב בגלל שהוא ערבי, או המון גזעני בנתניה שתוקף ערבים והמשטרה במקום לעצור את התוקפים הגזענים עוצרת ואוזקת דווקא את הקורבן, והמון גזעני בירושלים המבצע סלקציה בין ערבים ליהודים כדי לתקוף את הראשונים.

> צפו: חיילים מאבטחים מתנחלים שזורקים אבנים ומציתים שדות

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
גם מנהיגים ניאו-ליברלים מובהקים אינם יכולים להתנגד לדרישה להציל את הקורבנות עכשיו. צוות רפואי בהדסה מתכונן לטיפול בחולה קורונה (צילום: יוסי זמיר / פלאש 90)

גם מנהיגים ניאו-ליברלים מובהקים אינם יכולים להתנגד לדרישה להציל את הקורבנות עכשיו. צוות רפואי בהדסה מתכונן לטיפול בחולה קורונה (צילום: יוסי זמיר / פלאש 90)

לעזאזל התועלתנות: להציל חיים בכל מחיר, עכשיו

לצעדי הבידוד החברתי ולסגרים שהוטלו על מיליארדי אנשים ברחבי בעולם יש מחירים כבדים, אך רוב הציבור מעדיף לתמוך בהם ולציית להם. הדבר מלמד על קדימותו המובנית של העיקרון המוסרי להתגייס כמעט אינסטנקטיבית להצלת חיים מיידית. יש שיאמרו כי זו תמצית האנושיות

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf