newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

סרבנית המצפון יסמין ריצ'י-יהב שוחררה אחרי 74 יום בכלא

אחרי חמש תקופות מאסר שונות, ריצ'י-יהב קיבלה פטור מוועדת מצפון. "אני מקווה שמעשה הסירוב שלי ישפיע על אופי העתיד שאליו אנחנו שואפים", אמרה בצאתה מהכלא

מאת:
השאירו תגובה
א א א

סרבנית המצפון יסמין ריצ'י-יהב, בת 18 ממבשרת ציון, שוחררה מכלא 6 אחרי מאסר של 74 יום. הצבא פטר אותה משירות בפטור שניתן לה על ידי ועדת מצפון.

סרבנית המצפון יסמין ריצ'י-יהב (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של מסרבות)

סרבנית המצפון יסמין ריצ'י-יהב (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של מסרבות)

עם שחרורה מהכלא אמרה ריצ'י-יהב: "התקופה בכלא היתה לא פשוטה, אבל אני מאמינה שכל מעשה שעשוי לקדם אותנו לקראת עתיד יותר שוויוני וצודק הוא חשוב ומשמעותי. התקווה שלי היא שהסירוב שלי היה מעשה אחד כזה, ושהוא משפיע ולו במעט על התודעה הישראלתי ומביא לשיחות כנות ואמיתיות לגבי אופי העתיד שאליו אנחנו שואפים".

ריצ'י-יהב נכלאה ב- 21 באוגוסט, אז הכריזה לראשונה על סירובה להתגייס לצבא. מאז נשפטה ונכלאה לחמש תקופות כליאה שונות.

לפני שנכנסה לכלא, פירסמה ריצ'י-יהב הצהרת סירוב שבה פרשה את תפישת עולמה. לדבריה בהצהרה, "הודרכנו לפחד ולהרחיק את עצמנו מהצד השני, אבל אני מאמינה שיש דרך נוספת להתמודד עם המציאות המורכבת שבה אנחנו חיים. זה דורש דיון על אלטרנטיבות, כבוד הדדי ורצון לשינוי. בנוסף, אני מאמינה שהאחריות לקדם את השינוי נופלת על הדור הצעיר בישראל.

"אני מקווה שהסירוב שלי יתרום למאבק לבניית עתיד שהוא לא רק בטוח יותר למדינת ישראל אלא גם מעורר גאווה ומאופיין בסובלנות וחמלה".

ריצ'י-יהב מלווה על-ידי מסרבות – רשת סרבנות פוליטית המחברת מכתבי, יוזמות וקבוצות סירוב מהשנים האחרונות לפעולה משותפת. הרשת תומכת בסרבני וסרבניות מצפון שבוחרות לא להתגייס לצבא, תוך מודעות והתייחסות להיבטים המגדריים שמביא עמו גיוס החובה. הרשת פועלת בשיתוף ובסיוע תנועת יש גבול.

ב-28 באוגוסט שוחררה סרבנית המצפון מאיה ברנד-פיגנבאום בפטור שניתן לה על ידי ועדת מצפון, אחרי 25 ימי מחבוש. עשרה ימים קודם לכן שוחרר סרבן המצפון רומן לוין לאחר 82 ימים בבידוד. רומן נכלא לראשונה בפברואר כשסירב להמשיך לשרת בצבא לאחר ששירת במשך כשנה וחצי כנהג ביחידת התובלה.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
משרד החינוך משלה את עצמו שהוא מחנך לחשיבה ביקורתית. שר החינוך רפי פרץ (צילום: רועי אלימה / פלאש 90)

משרד החינוך משלה את עצמו שהוא מחנך לחשיבה ביקורתית. שר החינוך רפי פרץ (צילום: רועי אלימה / פלאש 90)

כששר החינוך פועל בניגוד לחוק שעליו הוא מופקד

לפני שבוע ירה שוטר בראשו של מאלק עיסא בן התשע, בשעה שחזר מבית הספר לביתו. אם היה בישראל חינוך לחשיבה ביקורתית, הארץ הייתה רועשת. אבל כשבראש משרד החינוך עומד שר שמחבק גזענים, חשיבה ביקורתית נראית רחוקה מאוד

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf