newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

לא לגברים בלבד: נשים חרדיות דורשות מהממשלה פתרונות תעסוקה

הממשלה אישרה תוכנית חדשה לעידוד העסקת חרדים במגזר הציבורי. נשים חרדיות התארגנו בדרישה להבטיח שהתוכנית תכלול גם אותן

מאת:

הממשלה קיבלה הבוקר (ראשון) את המלצת משרד הכלכלה לעידוד העסקת חרדים בשירות המדינה. הצעת ההחלטה שגיבש המשרד עוררה נשים חרדיות רבות להגיב ולקרוא לשר הכלכלה לתקן את הצעתו ולכלול בה באופן ברור ומודגש גם נשים חרדיות. בקול הקורא שפרסמה קואליציית פעולה לקידום מעמד הנשים החרדיות בישראל, "מעורבות", הן כותבות:

בשנים האחרונות ממשלת ישראל שמה לה למטרה לשלב גברים חרדים ככוח עבודה במשק הישראלי. במסגרת זו מקדם בימים האחרונים שר הכלכלה נפתלי בנט הצעת חוק למתן העדפה מתקנת לגברים חרדים בשירות המדינה. כל אלו מהלכים טובים וראויים, אך בלהט העשייה והרצון לשילוב הגברים החרדים במשק, נוצר סיכון לאפקט הדלת המסתובבת בה מצד אחד גברים יצאו לשוק העבודה אך נשים חרדיות המועסקות בשכר נמוך במיוחד תפלטנה ממעגל התעסוקה. תרחיש זה בהחלט אפשרי עקב המציאות בה גברים מקבלים תמריצים להשתלבות והנשים החרדיות נשארות שוב מאחור באין מישהו שייצג וילחם על צרכיהן ומעמדן.

"מעורבות" היא יוזמה חדשה יחסית של נשים חרדיות, ששמו לעצמן למטרה לקדם את ענייניהן של נשים חרדיות בכל שדות החיים: עבודה ותעסוקה, משפחה, השכלה ועוד. רחלי איבנבוים, ממייסדות "מעורבות" מרחיבה על דרישתן:

"אנחנו לא מסכימות שאין בעיה עם תעסוקת נשים חרדיות. לפי נתוני בנק ישראל מ-2011, למרות ששיעור התעסוקה של נשים חרדיות הוא גבוה יחסית: 65 אחוז מהנשים החרדיות עובדות, לעומת 73 אחוז אצל נשים בציבור הכללי, הרי שאיכות התעסוקה שלהן נמוכה למדי והן נמצאות בתחתית הפירמידה התעסוקתית. הן עובדות מעט שעות, במשרות חלקיות, ושכרן הממוצע נמוך ב-45 אחוז משכרן של נשים בציבור הכללי. זה נתון נוראי".

רחלי איבנבוים (באדיבות "מעורבות")

רחלי איבנבוים (באדיבות "מעורבות")

איבנבוים היא פעילה חברתית חרדית, המתגוררת בשכונת מאה שערים ומובילה בעצמה יוזמה חדשה לקידום נשים חרדיות בתעסוקה. היוזמה שלה, "מובילות", מיועדת לחרדיות בעלות תואר אקדמי, המעוניינות בהעשרה וקידום בתעסוקה. היא מספרת כי "מעורבות" כוללת בתוכה נשים מכל מגוון הציבור החרדי, אשכנזיות ומזרחיות, ליטאיות וחסידיות ואחרות. הקריאה לשר הכלכלה היא היוזמה הראשונה עמה הן יוצאות לאור, אך בכוונתן לעסוק במגוון הקשיים של האישה החרדית בישראל.

לפי הצעת ההחלטה של משרד הכלכלה, שאושרה כאמור על ידי הממשלה הבוקר, יוטל על צוות בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה לגבש בתוך כ-81 יום המלצות לעידוד העסקת חרדים בשירות המדינה, לרבות באמצעות חקיקה.

"המעסיקים של נשים חרדיות מצביעים על איכות עבודתן הגבוהה, על נאמנותן למקום העבודה, על מיומנות גבוהה ועל תפוקה גבוהה שהן מייצרות. המעסיקים שלהן שבעי רצון, ובכל זאת השכר שלהן הוא בין הנמוכים במשק", טוענת איבנבוים.

גם חברת הכנסת עליזה לביא, יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, השמיעה קולה בנושא, ושלחה הבוקר מכתב לשר האוצר ולשר הכלכלה:

הנשים החרדיות מרוויחות פחות, משכילות פחות ונתונות לניצול תעסוקתי בעקבות מצבן. אנו צועדים אחורה. הפער הגדל בניהן לבין הגברים החרדים ובין שאר החברה בכל הנוגע לשכר, השכלה ותעסוקה רק ילך ויגדל ויהיה כשל לדורות. דווקא בקהילה בה הפערים המגדריים הם מושרשים ומובנים תרבותית עלינו להיזהר שבעתיים, לגלות רגישות לשונות, ולהקדים חשיבה שתישען על הידע הקיים ולתרגמה למעשים.

בשבוע שעבר נפגשו נשות "מעורבות" עם חברת הכנסת לביא, במסגרת הוועדה לקידום מעמד האישה, והביאו בפניה את הקשיים הרבים עמן הן מתמודדות בתוך החברה החרדית ומחוצה לה. על פי הנתונים שהובאו בפניה רק עשירית מהנשים החרדיות עובדות במשרה מלאה (לעומת שליש מהנשים בציבור הכללי, נתון קשה בפני עצמו).

איבנבוים מוסיפה: "מצבן של נשים חרדיות גרוע. משרד הכלכלה, שאמור לקרוא למשקי הבית החרדיים לעבוד, קורא רק לצד הגברי. נשים הן המפרנסות העיקריות במגזר החרדי, ולכן חייבים לעודד גם אותן לעבוד בשירות המדינה, כדי לעזור למגזר כולו לצאת מהעוני. חוק כזה שקורא רק לגברים, מקשה על המאבק המסובך ממילא, והוא טעות טראגית. אנחנו, הנשים החרדיות צריכות ורוצות לראות במשרד הכלכלה שותף משמעותי למאבקנו. אנחנו צמאות לעזרה ולדחיפה ממשלתית כמו שמשרד הכלכלה רוצה לייסד, אך רק אם זו תהיה עזרה שלא תחסיר את הנשים החרדיות כמובן".

בהודעה לעיתונות של משרד הכלכלה, בעקבות אישור הממשלה נכתב כי: "ההחלטה קבעה להטיל על משרד ראש הממשלה בתיאום עם משרד הכלכלה, לגבש ולהפיץ, תוך 60 יום, תזכיר חוק שיאפשר מתן העדפה בקבלה למשרות בשירות המדינה לגברים בני האוכלוסייה החרדית. יצוין כי הדגש ניתן לגברים חרדים, מאחר ונשים חרדיות כבר זוכות לייצוג הולם מתוקף היותן נשים".

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
יירוט של טיל מאיראן כפי שנראה מתל אביב, ב-14 באפריל 2024 (צילום: תומר נויברג / פלאש90)

יירוט של טיל מאיראן כפי שנראה מתל אביב, ב-14 באפריל 2024 (צילום: תומר נויברג / פלאש90)

למרות המתקפה, איראן עדיין רציונלית יותר מישראל

המתקפה הישראלית על השגרירות בדמשק נתפסה בעולם כחציית קווים אדומים, והציפייה אחריה היתה שהעולם ירסן את ישראל – או שאיראן תגיב. התגובה האיראנית, שהתבצעה אחרי שיח פתוח עם ארה"ב ובריטניה ובהתראה מראש, מעידה כי היא עדיין משמשת כגורם ממתן במלחמה הזאת

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf