newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

לא לגברים בלבד: נשים חרדיות דורשות מהממשלה פתרונות תעסוקה

הממשלה אישרה תוכנית חדשה לעידוד העסקת חרדים במגזר הציבורי. נשים חרדיות התארגנו בדרישה להבטיח שהתוכנית תכלול גם אותן

מאת:
השאירו תגובה
א א א

הממשלה קיבלה הבוקר (ראשון) את המלצת משרד הכלכלה לעידוד העסקת חרדים בשירות המדינה. הצעת ההחלטה שגיבש המשרד עוררה נשים חרדיות רבות להגיב ולקרוא לשר הכלכלה לתקן את הצעתו ולכלול בה באופן ברור ומודגש גם נשים חרדיות. בקול הקורא שפרסמה קואליציית פעולה לקידום מעמד הנשים החרדיות בישראל, "מעורבות", הן כותבות:

בשנים האחרונות ממשלת ישראל שמה לה למטרה לשלב גברים חרדים ככוח עבודה במשק הישראלי. במסגרת זו מקדם בימים האחרונים שר הכלכלה נפתלי בנט הצעת חוק למתן העדפה מתקנת לגברים חרדים בשירות המדינה. כל אלו מהלכים טובים וראויים, אך בלהט העשייה והרצון לשילוב הגברים החרדים במשק, נוצר סיכון לאפקט הדלת המסתובבת בה מצד אחד גברים יצאו לשוק העבודה אך נשים חרדיות המועסקות בשכר נמוך במיוחד תפלטנה ממעגל התעסוקה. תרחיש זה בהחלט אפשרי עקב המציאות בה גברים מקבלים תמריצים להשתלבות והנשים החרדיות נשארות שוב מאחור באין מישהו שייצג וילחם על צרכיהן ומעמדן.

"מעורבות" היא יוזמה חדשה יחסית של נשים חרדיות, ששמו לעצמן למטרה לקדם את ענייניהן של נשים חרדיות בכל שדות החיים: עבודה ותעסוקה, משפחה, השכלה ועוד. רחלי איבנבוים, ממייסדות "מעורבות" מרחיבה על דרישתן:

"אנחנו לא מסכימות שאין בעיה עם תעסוקת נשים חרדיות. לפי נתוני בנק ישראל מ-2011, למרות ששיעור התעסוקה של נשים חרדיות הוא גבוה יחסית: 65 אחוז מהנשים החרדיות עובדות, לעומת 73 אחוז אצל נשים בציבור הכללי, הרי שאיכות התעסוקה שלהן נמוכה למדי והן נמצאות בתחתית הפירמידה התעסוקתית. הן עובדות מעט שעות, במשרות חלקיות, ושכרן הממוצע נמוך ב-45 אחוז משכרן של נשים בציבור הכללי. זה נתון נוראי".

רחלי איבנבוים (באדיבות "מעורבות")

רחלי איבנבוים (באדיבות "מעורבות")

איבנבוים היא פעילה חברתית חרדית, המתגוררת בשכונת מאה שערים ומובילה בעצמה יוזמה חדשה לקידום נשים חרדיות בתעסוקה. היוזמה שלה, "מובילות", מיועדת לחרדיות בעלות תואר אקדמי, המעוניינות בהעשרה וקידום בתעסוקה. היא מספרת כי "מעורבות" כוללת בתוכה נשים מכל מגוון הציבור החרדי, אשכנזיות ומזרחיות, ליטאיות וחסידיות ואחרות. הקריאה לשר הכלכלה היא היוזמה הראשונה עמה הן יוצאות לאור, אך בכוונתן לעסוק במגוון הקשיים של האישה החרדית בישראל.

לפי הצעת ההחלטה של משרד הכלכלה, שאושרה כאמור על ידי הממשלה הבוקר, יוטל על צוות בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה לגבש בתוך כ-81 יום המלצות לעידוד העסקת חרדים בשירות המדינה, לרבות באמצעות חקיקה.

"המעסיקים של נשים חרדיות מצביעים על איכות עבודתן הגבוהה, על נאמנותן למקום העבודה, על מיומנות גבוהה ועל תפוקה גבוהה שהן מייצרות. המעסיקים שלהן שבעי רצון, ובכל זאת השכר שלהן הוא בין הנמוכים במשק", טוענת איבנבוים.

גם חברת הכנסת עליזה לביא, יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, השמיעה קולה בנושא, ושלחה הבוקר מכתב לשר האוצר ולשר הכלכלה:

הנשים החרדיות מרוויחות פחות, משכילות פחות ונתונות לניצול תעסוקתי בעקבות מצבן. אנו צועדים אחורה. הפער הגדל בניהן לבין הגברים החרדים ובין שאר החברה בכל הנוגע לשכר, השכלה ותעסוקה רק ילך ויגדל ויהיה כשל לדורות. דווקא בקהילה בה הפערים המגדריים הם מושרשים ומובנים תרבותית עלינו להיזהר שבעתיים, לגלות רגישות לשונות, ולהקדים חשיבה שתישען על הידע הקיים ולתרגמה למעשים.

בשבוע שעבר נפגשו נשות "מעורבות" עם חברת הכנסת לביא, במסגרת הוועדה לקידום מעמד האישה, והביאו בפניה את הקשיים הרבים עמן הן מתמודדות בתוך החברה החרדית ומחוצה לה. על פי הנתונים שהובאו בפניה רק עשירית מהנשים החרדיות עובדות במשרה מלאה (לעומת שליש מהנשים בציבור הכללי, נתון קשה בפני עצמו).

איבנבוים מוסיפה: "מצבן של נשים חרדיות גרוע. משרד הכלכלה, שאמור לקרוא למשקי הבית החרדיים לעבוד, קורא רק לצד הגברי. נשים הן המפרנסות העיקריות במגזר החרדי, ולכן חייבים לעודד גם אותן לעבוד בשירות המדינה, כדי לעזור למגזר כולו לצאת מהעוני. חוק כזה שקורא רק לגברים, מקשה על המאבק המסובך ממילא, והוא טעות טראגית. אנחנו, הנשים החרדיות צריכות ורוצות לראות במשרד הכלכלה שותף משמעותי למאבקנו. אנחנו צמאות לעזרה ולדחיפה ממשלתית כמו שמשרד הכלכלה רוצה לייסד, אך רק אם זו תהיה עזרה שלא תחסיר את הנשים החרדיות כמובן".

בהודעה לעיתונות של משרד הכלכלה, בעקבות אישור הממשלה נכתב כי: "ההחלטה קבעה להטיל על משרד ראש הממשלה בתיאום עם משרד הכלכלה, לגבש ולהפיץ, תוך 60 יום, תזכיר חוק שיאפשר מתן העדפה בקבלה למשרות בשירות המדינה לגברים בני האוכלוסייה החרדית. יצוין כי הדגש ניתן לגברים חרדים, מאחר ונשים חרדיות כבר זוכות לייצוג הולם מתוקף היותן נשים".

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
מבקש מקלט מאפריקה שוטף כלים במסעדה, ב-2014 (צילום: ???

מבקש מקלט מאפריקה שוטף כלים במסעדה, ב-2014 (צילום: ???

שוטף כלים לח"כ השכל: "12 אלף שקל בחודש? זה בלתי אפשרי"

מבקש מקלט מאריתריאה שעובד כשוטף כלים במסעדה אומר כי מי שינסה להגיע לסכום שבו נקבה הח"כית מהליכוד "יתמוטט אחרי שבוע". הוא לא ממליץ לאיש לעבוד במטבח: "יש סיכונים ונזקים לגוף, אין זמן לאכול ויכולים להחליף אותך בשנייה". לדבריו, "לח"כ השכל מטרה אחת – להסית נגד מבקשי המקלט"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf