newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

משה נוסבאום ומג"ב מציגים: מה זה ריח אותנטי של ערבים

צעירים חדורי מוטיבציה שיורים לכל עבר, הטובים מנצחים, הערבים מתים, וכל זה מתרחש בתוך דגמים של שער שכם והעיר העתיקה. זה לא משחק מחשב אלא מתקן האימונים החדש של מג"ב דרך עיניו המתפעמות של כתב ערוץ 2

מאת:
השאירו תגובה
א א א

בשבועות האחרונים לא היו אירועים מיוחדים במזרח ירושלים, אפילו לא בבאב אל עמוד (שער שכם). אולי זה קורה בגלל עיד אל אדחא (חג הקורבן) שחגגנו רק עכשיו, או שזו הרגיעה שאחרי ניצחון הירושלמים במערכת המגנומטרים. אבל למה שצופי המהדורה המרכזית בערוץ שתיים יישבו בשקט מול המסכים בערב שבת, אם משה נוסבאום יכול להביא לכם, יהודים יקרים שלא פחדתם מספיק לאחרונה, סרט אימה במסווה של כתבה מורחבת על תכנית האימונים החדשה של מג"ב?

נוסבאום, שלא תמיד ברור אם הוא מסקר או מדברר את המשטרה, פתח את הכתבה ששודרה ביום שישי האחרון באולפן שישי עם מוזיקת רקע הוליוודית ודרמטית במיוחד, שמתחרה רק עם רמת החרדתיות שהפגין צבי יחזקאלי בסדרת הכתבות שלו על דאעש.

קבוצה של שוטרים חמושים מרגל ועד ראש מתקדמת לה בגבורה על רקע המוסיקה הגוברת, ואז לפתע נשמעות צרחות "אללהו אכבר", ומאחורי רכב קופץ לו אדם שיורה צרורות, ואז עוד ירי מאסיבי לכל עבר, וכלב שמתנפל. ואז דממה. הרעים נוטרלו, הלוחמים הטובים ניצחו.

> צפו: הסרטונים שבגללם מירי רגב רוצה לפגוע בסינמטק ירושלים

צילום מסך מתוך כתבתו של משה נוסבאום בחדשות 2

תדריך לפני כניסה ל"עיר העתיקה". צילום מסך מתוך כתבתו של משה נוסבאום בחדשות 2

אבל, מסביר נוסבאום, זהו לא אולפן סרטים הוליוודי אלא תרגיל שמתרחש במתקן אימונים חדש ונוצץ שהקים משמר הגבול בלב המדבר. ב"חממות" מיוחדות נבנו העתקים של מקומות ש"מועדים לאירועים" כמו כמו סמטאות העיר העתיקה בירושלים, מתחם שרונה בתל אביב וגולת הכותרת: "שער שכם".

הכתב הנרגש נשמע כמו ילד קטן בסופרלנד ומביט בעיניים מעריצות על מפקד משמר הגבול החדש, שהפנטזיה שלו להקים את המתחם זכתה לתמיכה נדיבה וגיבוי מלא של מפכ"ל המשטרה שפתח את הקופה הציבורית והגשים את החלום החדשני (אני רק מקווה שזה לא מתוך התקציב המיועד לחזק את תחושת הביטחון במזרח ירושלים והחברה הערבית).

מאות אלפי שקלים נשפכו על מתקן האימונים הזה, שנראה כמו חיקוי עלוב למשחק מחשב, בו חמושים במדים ממוגנים נושאים כמויות עצומות של אמצעי לחימה, מזהים לכאורה סכנה או אויב, יורים, מחסלים, וממשיכים בדרכם ליעד הבא.

נוסבאום ממשיך להגג על נפלאות המתקן שהוקם "תוך ירידה לפרטים הכי קטנים עד לרמה של ריחות אותנטיים וקריאות המואזין ברקע", ושם נתקעתי. עם הריחות של הערבים. הוא מתכוון לטבק? על האש או אולי מקלובה מתובלת היטב? איך אנחנו מריחים, אני שואלת את עצמי.

השוטרים השבויים בקסם המשחק מתרגלים איך רוצחים ערבים. פשוטו כמשמעו. הם לא מתרגלים איך מרחיקים סכנה, איך מבחינים בין אזרחים שנקלעו לזירה לבין סכנה, או איך להגן על עוברי אורח. הם מזהים ערבי, יורים וזהו. האם זהו הייעוד של משמר הגבול?

> פשעי מלחמה ופצעים פתוחים: הרופאה שנלחמת בהפרדה ממשיכה למרוד

נראה שהכתבה של נוסבאום מנסה להחזיר ליחידות משמר הגבול עטרה שמעולם לא הייתה להן. היא מוצגת כיחידה המבוקשת ביותר כיום, שפתוחה בפני צעירים רודפי ריגוש מטורף ואקשן שבו זמנית לא רוצים לסכן את עצמם בלחימה של ממש מול שווים. לערבייה מבולבלת כמוני קשה להבחין בין צבא למשטרה בכתבה הזו, וזה צפוי כמובן לאור האטימות והבורות המיליטריסטית שלי. אבל דווקא מג"בניק אחד, שעבר ליחידה אחרי ששירת בגולני, מצליח להסביר היטב מה הוא מחפש שם. "לא הצלחתי להשתתף בלחימה" (כלומר – להרוג ערבים), הוא מספר לנוסבאום על האכזבה שלו מגולני, "מג"ב פועלים יותר באמת, ביום יום".

אני נעה מול המסך באי נוחות, כאבי בטן משתקים והתכווצות מצפונית. הצעירים היהודים חדורי מוטיבציה וכמהים לנצח את המשחק שבגלל הגיוס לצבא לא יצא להם להמשיך בבית. הפלסטינים הם דמויות ברקע בלבד, הם לא בני אדם. נשכח שהם בעלי הבתים שעל הדגמים שלהם החיילים מסתערים, ובטח שנשכח שהם בני אנוש חפצי חיים ושחרור מהכיבוש. ואף אחד לא שואל אם ירושלים מאוחדת למה בכלל צריך בתוכה את משמר גבול.

במהלך כמעט 13 דקות של כתבה לא שאל נוסבאום ולו שאלה מאתגרת אחת את מרואיניו. הביקורת היחידה שלו התמצתה בחשש שהביע מה יקרה כאשר "המחבלים" ילמדו את התרחישים שעליהם מתאמנים ב"חממות". אפילו לא רמז של תהיה האם הדרך היחידה שבה שוטרי מג"ב יודעים לפעול היא ירי ועוד ירי, כאשר כמות הנשק שירו השוטרים רק ב-13 הדקות של הכתבה פשוט מחרידה. תארו לעצמכם מה אם יקרה כשאחד מהבוגרים של התרגיל הזה יוצב במשמרת בשער שכם ולא יקבל את האקשן שהוא חיפש. אולי היה זורק רימוני הלם לתוך ים של פלסטינים דחוקים בסמטה?

אין ספק שעכשיו ממש מרגיע להסתובב פה כמטרה פוטנציאלית עבור לוחם חמוש שהתאמן בחממה מדברית ולמד איך להריח ערבים.

שוטרי מג"ב יורים בסמטה צפופה בעיר העתיקה על קהל אמיתי, של מתפללים פלסטינים אמיתיים, בדרכם לתפילה באל-אקצא בתום מחאת המגנומטרים:

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
בתפקיד גדעון האוזנר. איתמר בן גביר (יונתן זינדל / פלאש 90)

איתמר בן גביר בדיון על פסילת ח"כ היבא יזבק, ב-29 בינואר 2020 (יונתן זינדל / פלאש 90)

הדיון המטורלל בפסילת יזבק: בן גביר בתפקיד התובע של אייכמן

נציגי הרשימות שחתומות על בקשת הפסילה התחרו זה בזה בתמהיל של פשיזם, גזענות ופורנוגרפיה של מוות ושכול. יזבק שמרה על קור רוח, ואמרה: "אני בוחרת לקיים שיח, לשמוע ולהשמיע, וכן, גם להסביר". דבריה, כצפוי, נפלו על אוזניים ערלות

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf