מצרים: סטודנט נעצר בגלל החזקת הספר 1984

הרשויות עצרו סטודנט באוניברסיטת קהיר שהחזיק בתיקו את ספרו המפורסם של ג'ורג' אורוול. הקצין הממונה על המעצר: "הספר עוסק במשטרים צבאיים מושחתים המושלים באמצעים דיקטטוריים"

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כתב: נדב פרנקוביץ'

הדיכוי הכוחני שמפעיל המשטר הצבאי במצרים מאז ההפיכה הצבאית ב-2013, שבה תפס הגנרל א-סיסי את השלטון בכוח תוך שהוא מפזר את מוסדות השלטון הדמוקרטיים, הגיע אתמול (ראשון) לשיא גרוטסקי חדש, לפחות ברמת האנקדוטה הפיקנטית: סטודנט נעצר בכניסה לאוניברסיטת קהיר לאחר שבחיפוש שנערך בתיקו נמצא עותק של הספר "1984".

הקולונל מחמוד פארוק, מנהל מחלקת החקירות של רובע גיזה והאחראי על חקירת הסטודנט העצור, מסר מטעם הרשויות כי "השירותים האמונים על האבטחה בקרבת אוניברסיטת קהיר איתרו ועצרו את מוחמד ט., סטודנט בן 21, תושב אזור אל-וראק, בשער הראשי של האוניברסיטה, כשברשותו פלאפון נייד ללא בטרייה, גאדג'טים למחשב נייד, והרומן הספרותי '1984' של הסופר ג'ורג' אורוול, העוסק במשטרים צבאיים מושחתים המושלים באמצעים דיקטטוריים".

מאוחר יותר הוסיפו גורמים רשמיים פרטים להודעה הזו וטענו שברשות הסטודנט נמצאו שני פלאפונים ניידים ללא בטרייה, לא רק אחד, וכן דפדפת עם טקסטים "הקשורים לאופני יישומה של ההלכה במסגרת שלטונית". לדברי הרשויות, חקירתו של הסטודנט נמשכת.

השלטונות גם הודיעו כי סטודנט נוסף ואביו נעצרו היום באשמת מעשי ונדליזם, וכי ברשותם נמצאו 20,000 פוסטרים המכילים סיסמאות נגד שלטונות ההפיכה, דוגמת "נשים נגד ההפיכה", "יבוא יום ותהיה לנו תקומה", "שנה למעשי הטבח", "לא נשכח את טבח משמר הרפובליקה" ו"אנשי החירות קוראים: יחי הנשיא החוקי של הרפובליקה".

בתגובה למעצרו של הסטודנט פרסמו דפי פייסבוק המזוהים עם תנועת ה-6 לאפריל הליברלית (שבעצמה הוצאה אל מחוץ לחוק על ידי השלטון החדש) סטטוס המגנה את המעצר וגרסת PDF בערבית של הספר – שהופצו באלפי שיתופים. אתרים רבים בערבית כתבו ביממה האחרונה על הספר, הזכירו כי ביטויים כמו "האח הגדול", "פשע מחשבה", ו"חדר 101" לקוחים מתוכו, וציטטו קטעים ידועים.

> שוטר מצרי פסק גזר דין מוות ל-1212 איש על הריגת שוטר אחד

שוטר עוצר סטודנט בקהיר (Jonathan Rashad CC BY-NC-SA 2.0)

חיים ב-1984. שוטר עוצר סטודנט בקהיר (Jonathan Rashad CC BY-NC-SA 2.0)

מאז ההפיכה הצבאית נטבחו במצרים אלפי מפגינים, נעצרו עשרות אלפי פעילים ואזרחים ממגוון זרמים פוליטיים, עונשי מוות הוטלו על אלפי אזרחים, מפלגות ותנועות רבות הוצאו אל מחוץ לחוק, נסגרו עשרות כלי תקשורת, הוטל פיקוח קפדני על העיתונות לסוגיה, התעמולה השלטונית חזרה להכתיב את מה שנאמר במרחב הציבורי, החירויות וההפגנות הוצאו אל מחוץ לחוק (אבל הפגנות עקשניות עדיין מתקיימות על בסיס יומי) והנוכחות הצבאית והפיקוח ברחובות, ובעיקר באוניברסיטאות, הגיעו לממדים מבהילים.

בשבועות האחרונים, עם תחילת שנת הלימודים, נעצרו אלפי סטודנטים בשערי ובתוככי הקמפוסים, והמשטר והאוניברסיטאות הודיעו רשמית כי הם גייסו מספר עצום של מודיעים מקרב הסטודנטים על מנת לפקח על גורמים לא רצויים.

> הרשויות במצרים נלחמות בחרם הבחירות של האזרחים

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
מארק צוקרברג (צילום: Friesehamburg, ויקימדיה CC BY-SA 4.0)

מארק צוקרברג (צילום: Friesehamburg, ויקימדיה CC BY-SA 4.0)

הגברים בוכים בפייסבוק, וצוקרברג מתגייס להגנתם

בעוד נשים נלחמות על זכותן לחיים ולהגנה מאלימות מינית, גברים נאלצים להילחם על זכותם לא להיעלב. זהו מאבק עיקש, שכולל שעות של לחיצה על "דווח על תגובה זאת". מרגש לראות שבהנהלת הרשת החברתית השכילו לזהות את האוכלוסייה שהכי זקוקה להגנה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf