newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

שופט מצרי פסק גזר דין מוות ל-1212 איש על הריגת שוטר אחד

רדיפת האחים המוסלמים על-ידי המשטר הצבאי מגיעה לשיא חדש, והפעם שותפה לו הרשות השופטת, שבעבר הייתה גוף עצמאי למדי. בין הנידונים המדריך העליון של האחים המוסלמים. גם תנועת המחאה החילונית נרדפת

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כתבה: אליזבט צורקוב

אתמול (28 באפריל) בית משפט באל-מינא, צפון מצרים, גזר את דינם של 683 איש למוות בתלייה באשמת תקיפת תחנת משטרה בעיר והריגתו של שוטר באוגוסט 2013. גזר דינם של הנאשמים ניתן לאחר משפט בן יום אחד ומבלי שניתנה לנאשמים להיות מיוצגים בבית המשפט על-ידי עורכי דינם. אחד מהנידונים לתלייה הוא המדריך העליון של תנועת האחים המוסלמים, מחמד בדיע.

זהו גזר הדין השני במשפט המוני בעניין המהומות באל-מינא. גזר הדין הראשון שניתן על-ידי אותו שופט, סעד יוסף, לפני חודש הורה להוציא להורג 529 איש נוספים על השתתפות באותה תקיפה על תחנת משטרה, גם כן לאחר משפט בן יום אחד בו לא ניתנה לנאשמים אפשרות להגן על עצמם. גורם ברשות השופטת הצדיק את ההתנהלות הזו בפני סוכנות אי.פי.: "אנו בנסיבות חריגות. אין לנו את הזמן לזמן כל אחד מהנאשמים, להוכיח את נוכחותם [בתחנת המשטרה שהותקפה] ולברר מיהם עורכי דינם".

כל גזרי דין המוות במצרים צריכים להיות מאושרים על-ידי המופתי העליון, שהורה לבטל את ההוצאות להורג של 492 מהמורשעים במשפט הראשון ולהחליפן במאסר עולם. עונשם של 37 מתוך הנידונים לתלייה במשפט הראשון לא הומתק על-ידי המופתי. רבים מהנאשמים בשני המשפטים נשפטים שלא בנוכחותם משום שברחו מרשויות החוק.

משפטי הראווה הם חלק מגל הרדיפה של תנועת האחים המוסלמים לאחר ההפיכה שביצע צבא מצרים נגד נשיאה הנבחר של מצרים מטעם המפלגה. המהומות באל-מינא אירעו מיד לאחר הטבח בקהיר של כוחות הביטחון במפגינים שהתנגדו להפיכה. בטבח אר-ראבעה נהרגו מעל 600 אזרחים. כמעט מיותר לציין כי על טבח זה איש לא הועמד למשפט.

לצד הרג ומעצר מפגינים, כוחות המשטר עצרו בחודשים האחרונים 19,000 איש החשודים בהשתתפות בהפגנות (שהוצאו מחוץ לחוק בנובמבר) או בחברות בתנועת האחים המוסלמים, אשר הוצאה מחוץ לחוק בדצמבר 2013. אמצעי התקשורת במצרים אשר רובם ככולם נשלטים על-ידי המשטר בשלב זה, מריעים למעצרים אלו, וכך גם עושים אזרחים רבים שחששו מעלייתם של האסלאמיסטים לשלטון.

למרות משפטי ראווה אלו שנועדו במפורש להרתיע את תומכי האחים המוסלמים, הפגנותיהם שגולשות לאלימות לעיתים קרובות לא נפסקות, אך הן תמיד מדוכאות באלימות על-ידי המשטר. כך, ביום שישי כוחות הביטחון הרגו מפגינה תומכת מורסי בעיירה אל-בנדר במרכז מצרים.

אסלאמיסטים אינם הקורבנות היחידים של המשטר. השבוע, תנועת ה-6 באפריל הליברלית, אחת מהתנועות המרכזיות מאחורי מהפכת ה-25 בינואר 2011, אותה מהפכה שעליה המשטר הנוכחי מתיימר להגן, הוצאה מחוץ לחוק על-ידי בית משפט בקהיר בשל "מעורבות במעשים שפוגעים בדימויה של מצרים" ו"ריגול".

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
שוטרים וחיילים בוחנים נשק באירוע בו מתנחלים ירו בפלסטינים ליד הכפר בידיא, 5 ביולי 2020 (צילום: שריה דיאמנט\פלאש 90)

שוטרים וחיילים בוחנים נשק באירוע בו מתנחלים ירו בפלסטינים ליד הכפר בידיא, 5 ביולי 2020 (צילום: שריה דיאמנט/פלאש 90)

מתנחלים ירו ופצעו שני חקלאים פלסטינים ליד בידיא

לפי תחקירן "יש דין", המתנחלים דרשו מחקלאים פלסטינים לעזוב את אדמותיהם, הם סירבו ובמקום התפתח עימות. אחד הפלסטינים פצוע קשה. אתרי ימין: עשרות פלסטינים ניסו "לעשות לינץ" במתנחלים שערכו סיור במקום

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf