newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

את מי המדינה בוחרת למגן, ואת מי פחות?

אוכלוסיות שלמות בפריפריה מרגישות שחייהן לא שווים עבור המדינה, בזמן שלום כמו בזמן מלחמה. ללא מרחבים מוגנים, וללא מקלט לפעמים האפשרות היחידה להישאר בחיים היא להסתתר במסדרון ולהתפלל שלא ייפול טיל

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותבת אורחת: נדיה אייזר

בשבועות האחרונים ראינו את התגובות המזועזעות של הישראלים כשהופצו ברשתות החברתיות ידיעות על "מרחבים מוגנים פרטיים" שלא מיועדים לכולם אלא רק לנבחרים.

במקרה אחד דובר במרחב מוגן של דיירי מגדלי יוקרה בתל אביב, אשר מנעו כניסה של שכניהם ושל עוברי אורח לתוך "המרחב הפרטי שלהם" בזמן האזעקה. במקרה אחר, בנק הפועלים הציב "מיגוניות פרטיות" ברחוב תל-אביבי, שנועדו אך ורק לעובדי הבנק (העובדים קיבלו את המפתח למיגונית הנעולה), וחלילה לא לעוברי אורח, לקשישים חסרי בית וכל היתר. בנוסף, בדפים אישיים רבים בפייסבוק, בין היתר בדף של חברת הכנסת סתיו שפיר, הופיע צילום של מקלט בבית הדין הרבני באחת מערי הדרום, שעליו מתנוסס השלט "גברים בלבד". נשים ששהו בבניין בעת האזעקה נאלצו לחפש לעצמן חדר (רגיל, לא ממ"ד) להסתתר בו, מצב שממחיש לנו היטב חיים של מי, לדעת עובדי בית הדין הנכבד, חשובים יותר.

מיגון מופרט: כל אחד לעצמו

כל המקרים האלה אכן מזעזעים. אך חשוב לציין שמדובר בסימפטום בלבד. כשבמשך שנים רבות המגמה של המדינה היא הפרטה של כל השירותים הציבוריים, כאשר כל הממשלות האחרונות מסירות מעצמן את האחריות לרווחתם של התושבים, כאשר יותר מכול, קיימת הנכחה של הנרטיב "כל אחד לעצמו", אל לנו להיות מופתעים מכך שהאזרחים הפנימו את המסר ואף מיישמים אותו היטב בזמן המלחמה.

לראייה, נוכל לבדוק מה קורה למיגון העורף במקומות שבהם המצלמות לא באמת נוכחות ביום-יום. אני מדברת על שכונות או ישובים בהם מתגוררים עולים דוברי רוסית בפריפריה, בפרט בבאר שבע ובגבול עזה, וכן בישובי הבדואים (בלי להיכנס כרגע לשאלה של ישובים מוכרים או לא מוכרים, כי מבחינת מיגון, מצבם למעשה כמעט זהה).

> למי קראת גויה, מר "מה ישראלי בעיניך"?

מקלט בדרום

מקלט בדרום

כך למשל תושבי שכונת נחל בקע בבאר שבע, שמרביתם קשישים דוברי רוסית בגילאים 70-90, מתגוררים בבתים של "בניה קלה" העשויים מחומר שמזכיר יותר מכל קרטון ביצוע. ההגנה מהטילים לה זוכים דיירים בבתים כאלה זהה להגנה שמעניקה קופסת קרטון או פלסטיק. מדובר באנשים שלא מסוגלים "לרוץ למקלט" בגילם ובמצבם הפיזי, וכל מה שהם יכולים לעשות זה לשבת בבית ולהתפלל. ואכן, כשטיל חדר את כיפת ברזל והתפוצץ בשכונה, אחד הבתים התמוטט על הראש של הדיירת הקשישה, פשוטו כמשמעו, והיא ניצלה בנס.

מיגונית

מיגונית

מבחינת המצב הנפשי של האוכלוסייה המתגוררת בשכונה, ניתן רק לנחש את מצוקתם של מי שחוו על בשרם את מלחמת העולם השנייה, אם זה תחת הכיבוש הנאצי, בפרטיזנים, בחזית, בסיביר בתור פליטים וכיוצא בזה – ועכשיו שומעים שוב אזעקות ופיצוצים, כשהם חסרי אונים לחלוטין.

במצב דומה נמצאים תושבי הישוב אבשלום, הנמצא שבעה קילומטרים מגבול עזה. הישוב הוקם על ידי אריאל שרון על מנת לחזק את הנגב בשנות התשעים. הוא קלט כמאתיים עולים שהיו אמורים לעסוק בחקלאות. כבר ב-2009 החלו התושבים לזעוק על כך שהבתים שלהם אינם ממוגנים והם סובלים מהפצמ"רים. בתור עולים לא צעירים, הם לא יכולים להרשות לעצמם, כלכלית, לבנות ממ"דים בבתים, ונכון להיום בזמן האזעקה הם פשוט מסתתרים במסדרון. חמש שנים שעברו מאז הפרסום הראשון בעניין לא הביאו שום שינוי, ורק עכשיו, אחרי החשיפה בתקשורת הבינלאומית בשפה הרוסית, הוגשה עתירה בנושא.

טובים מספיק כדי להיות חיילים, לא חשובים מספיק כדי לקבל מיגון

האוכלוסייה הנוספת בנגב ששילמה מחיר כבד במהלך המבצע צוק איתן היא כמובן האוכלוסייה הבדואית. גם הישובים המוכרים של הבדואים לא ממוגנים, ובחלקם כלל לא נשמעת אזעקה. שתי ילדות מכפר לקיה נפצעו כבר בימים הראשונים של הלחימה, אדם אחד נהרג ושתי בנותיו נפצעו נפצעו, ביניהם תינוקת בת 3 חודשים שפצועה קשה. הם התגוררו בבית פח מספר קילומטרים מדימונה, כאשר הם לא זוכים לשום מיגון וגם "כיפת ברזל" לא מיירטת את הרקטות שנופלות ב"שטח פתוח", שם למעשה מתגוררים בני אדם אזרחי מדינת ישראל. אפילו הפניה לבג"צ לא עזרה להם לקבל מיגוניות שהיו עשויות להציל ולמנוע פציעות קשות.

האוכלוסייה הבדואית בנגב, כמו אוכלוסיית העולים המבוגרים דוברי הרוסית, חשובה למדינת ישראל, ככל הנראה, רק כאשר היא שולחת את בניה לצבא. מכל יתר הבחינות הם מוזמנים לדאוג לעצמם למיגון ולסיוע.

האם זה באמת מפתיע שתושבי המדינה נוהגים באנוכיות ומנכסים לעצמם, ולעצמם בלבד, את המרחב המוגן שבסביבתם הקרובה, כאילו חייהם חשובים ויקרים יותר מחייהם של אזרחים סוג ב' למיניהם? הרי המדינה עצמה נוהגת בדיוק כך.

רבים המשתייכים לאוכלוסיות מוחלשות בפריפריה לא חשים שחייהם שווים משהו במדינה הזו, הן בעת שלום – בשל הזנחה רבת שנים של תשתיות החינוך, התחבורה, הבריאות ועוד – והן בעת מלחמה. עבורם, כשהפוליטיקאים טוענים שהם מחבקים ומחזקים את תושבי הדרום, מדובר באמירה צינית וריקה מתוכן.

למעשה, תושבי הדרום, ובמיוחד אוכלוסיות מוחלשות כעולים קשישים או בדואים, הם "אזרחים שאינם חשובים מספיק", ככל הנראה, כדי שישתלם לתת להם הגנה ראויה בזמן ההפצצות. כאשר שיקולים זרים, וביניהם המעמד הסוציו-אקונומי, קובעים הלכה למעשה גם את המידה שבה האזרח יהיה מוגן מהטילים בזמן מלחמה, הרי שמדובר בהתפשטות מהמוסר והערכים שהמדינה אחראית עליה ישירות.

נדיה אייזר היא אשת תקשורת רוסית, והעורכת של אתר "רלוונט אינפו" בשפה הרוסית המקדם שיח פלורליסטי, ליברלי וביקורתי ומציג זווית ראיה אלטרנטיבית מזו המקובלת בתקשורת הרוסית.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
יונתן פולק בבית משפט השלום בירושלים (צילום: אורן זיו)

יונתן פולק בבית משפט השלום בירושלים (צילום: אורן זיו)

יונתן פולק עומד להשתחרר. ההליך של "עד כאן" בוטל

פולק נמצא במעצר מאז ה-6 בינואר בעקבות קובלנה פלילית שהגיש ארגון הימין "עד כאן". עו"ד גבי לסקי: "ארגון ימין קיצוני ניסה להשתלט על התביעה הכללית, היועמ"ש הבהיר באופן חד משמעי שזה עניין של המדינה"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf