newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

למי קראת גויה, מר "מה ישראלי בעיניך"?

מר יאיר לפיד, אל תנסה להיות יותר צדיק מהרבנות הראשית, לך תמצא מישהו אחר לגזור עליו קופון פוליטי, כי לא בטוח שכ-300 אלף דוברי רוסית ישכחו לך את סיפור ״הגויה״ עד הבחירות הבאות

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותבת אורחת: קטיה קופצ'יק

ועכשיו זה יאיר לפיד! לא בנצי גופשטיין, ברוך מרזל או אריה דרעי – אלא מר ״מה ישראלי בעיניך״, שבא ומשחרר לעולם עוד מנה של גזענות ובורות ומצהיר כי יפריע לו אם בנו יתחתן עם גויה.

למי קראת גויה? אולי לחברתו של יאיר נתניהו, זאת מנורבגיה או שבדיה? אז לא שמעתי אותך מתלונן על צונאמי התבוללות. האם מודע מר לפיד, פלורליסט דגול, כי חיים לו מתחת לאף 300 אלף אזרחים פסולי חיתון, רובם דוברי רוסית מברית המועצות לשעבר, שמפריע להם שהם לא יכולים להתחתן בישראל? להם אתה גם קורא גויים?

אני אומרת: מספיק עם ״תורת הגזע״, מספיק עם ראייה חשוכה שכזו. לא אתה תקבע כאן את הגבולות הקולקטיב, ואפילו לא שאלת חתונת הבן שלך, כי זה ממש לא מעניין. מי שיקבע את זה יהיה הציבור, המצביעים שלך, ואני מקווה מאוד כי לא ישכחו לך את הניסיון הציני הזה להיות יותר צדיק מהרבנות הראשית!

> בפנים שמחו ורקדו, בחוץ צעקו "מוות לערבים": החתונה של מחמוד ומורל

יאיר לפיד (יותם רונן / אקטיבסטילס)

יותר צדיק מהרבנות. יאיר לפיד (יותם רונן / אקטיבסטילס)

אז מפריע למר יאיר לפיד אם בנו יפגוש איזו רוסיה אינטליגנטית, כזו שוודאי שירתה, וקצינה, ומצטיינת (חובה, לא?) ואז, אוי אוי, יצטרך לברר, כבוד השר, בקפדנות, את העץ המשפחתי שלה, שחס וחלילה לא תהיה גויה. זה ישראלי בעיניך?

ואת זה אומר פוליטיקאי שמספר לנו כי הוא חפץ בפלורליזם ומתכנן לקדם נישואים אזרחיים בישראל! יאיר לפיד, אתה לא באולפן חדשות 2, ואמירות פופוליסטיות וחסרות אחריות שלך פוגעות בקבוצה גדולה של אנשים בארץ זו. האנשים האלו לא חושבים שהם גויים, ורובם הגדול אף מגדירים את עצמם כיהודים, ולא חייבים חותמת שלך או של אף אחד אחר בשביל להגדיר את עצמם כיהודים על פי אמונתם ותרבותם.

אז אולי אתה, כמו גדעון סער, מריח בחירות ומתכנן מהלכים פוליטיים עתידיים. מכיוון שאת המרכולים ההוא כבר סגר, אתה מחפש לך עכשיו איזה תחמושת פוליטית חילופית כדי להגדיל את קהל המצביעים שלך. אולי זה יעבוד לך, כי אם לא מע״מ 0% – אז לפחות זה.

והכי עצוב, שהאמירה של לפיד לא נמצאת בוואקום. היא נאמרת במקביל להשתוללות של אנשי תורת הגזע של ארגון להב"ה ובמקביל לקמפיין המחליא של המשרד המיסיונרי לשירותי דת, הקורא לבנות ישראל להתגייר למען העתיד ולמען הילדים. הרמז יותר מברור" רק ליהודים על פי הלכה ״יש עתיד״ כאן וכל השאר מוזמנים להמשיך להמתין מחוץ לדלת של המועדון האקסקלוסיבי הזה. יאיר לפיד כבר דואג לזה.

* קטיה קופצ'יק היא ירושלמית ויועצת תקשרות במקצוע, בין מקימי קבוצת דור 1.5 – צעירים דוברי רוסית.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

במקום דגל, רבים בציונות הדתית רואים בכפייה הדתית אבן נגף ביחסים בין הדת לאזרחים היהודים. ראשי "ימינה" במערכת הבחירות בספטמבר (צילום: בן דורי / פלאש 90)

הציונות הדתית מתפצלת, רק הסיפוח מחבר בין חלקיה

הטלנובלה שליוותה את הקמת ימינה ברגע האחרון ממש משקפת את המחלוקת העמוקה בין חרד"לים וליברלים בציונות הדתית. המכנה המשותף היחיד הוא הימין המדיני. מעבר לו, מסתתרת תהום עמוקה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf