newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

אלפים הפגינו בעקבות הריגתו של יהודה ביאדגה בידי שוטר

כעשרת אלפי מפגינים השתתפו במחאה נגד אלימות השוטרים בעקבות הריגתו של יהודה ביאדגה. אחרי שחסמו את נתיבי איילון, ההפגנה עברה לכיכר רבין. המפגינים דורשים הקמת ועדת חקירה. כמה מפגינים נעצרו לאחר פיזור העצרת בטענה שהשליכו אבנים

מאת:
השאירו תגובה
א א א

עדכון 22:20

משטרת תל אביב מוסרת: עם פיזור המחאה החלו עשרות צעירים להתפרע, חלקם רעולי פנים, לגרום נזק לרכוש ולנסות ולחסום את צירי התנועה באזור. המתפרעים החלו בזריקות אבנים, בקבוקים וחפצים ושריפת פחים. נוכח התפרעות אלימה זו , משטרת ישראל החלה לפעול להפסקת ההתפרעות והונדליזם ולפיזור המתפרעים.

עדכון: 22:00

עימותים בין המשטרה למפגינים בדרך נמיר ואבן גבירול בתל אביב. אבנים הושלכו על שוטרים וגם על עיתונאים, מפגינים קפצו על מכוניות. מהמשטרה נמסר: משטרת ישראל מכבדת את חופש הביטוי של כל אזרח החפץ בכך, יחד עם זאת, נדגיש ונחדד, כוחות המשטרה ימשיכו לפעול נגד כל ביטויי אלימות, פיזית ומילולית. אנו קוראים לכלל ראשי המחאה ולמשתתפים לגלות אחריות, ריסון ואיפוק על מנת להבטיח שכלל ביטויי המחאה ייעשו במסגרת החוק.

עדכון: 18:20

קרוב לעשרת אלפי מפגינים בכיכר רבין בתל אביב במחאה נגד אלימות המשטרה. אחרי מספר נאומים, עלו על הבמה שורה של קייסים לשאת תפילה. "אנחנו יהודים גאים", אמר קייס סמאי, הקייס של ראשון לציון. "התפילות ששמעתם עכשיו הן התפילות שאבותינו התפללו אלפי שנים. שילמנו מחירים בדרך לישראל. נמשיך לחיות כאן וניאבק נגד הגזענות והאלימות המשטרתית בדרך טובה."

שחר מולה, פעיל חברתי: "ילד שלנו, לוחם בהנדסה קרבית, הלום קרב, הלך ברחוב מבולבל. האמא התקשרה וביקשה עזרה. 52 דקות הוא הסתובב. הוא לא פגע או איים על אף אחד. דווקא כשנתקל במי שצריך לדאוג לו, השוטר יורה בו והורג אותו". מולה קרא להקים ועדת חקירה ולהתפטרותם של המפכ"ל ושל השר לביטחון פנים גלעד ארדן.

אביו של יהודה ביאדגה: "הקהל שהגיע לכאן מקל במעט את הכאב על בני, אני רוצה שתחזרו הביתה בשלום. אני קורא להעמיד את השוטר שירה בבני לדין".

עשרת אלפי מפגינים בכיכר מדליקים נרות בהפגנה נגד אלימות המשטרה (צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס)

עשרת אלפי מפגינים בכיכר מדליקים נרות בהפגנה נגד אלימות המשטרה (צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס)

עדכון 17:50

המפגינים הגיעו לכיכר רבין. בעצרת אמורות לדבר אמו של יהודה ביאדגה ואמו של יוסף סלמסה.

עדכון 17:30

מספר המפגינים במחאה נגד אלימות המשטרה בעקבות הריגתו של יהודה ביאדגה בידי שוטר הולך וגדל כל הזמן. עכשיו מדובר באלפים רבים. המפגינים יורדים מנתיבי איילון וצועדים לכיוון כיכר רבין.

המפגינים קראו קריאות כגון "שוטר אלים צריך להיות בפנים", ו"לא שחור ולא לבן, לא צריך להיות קרבן", "גלעד ארדן רוצח בדם קר", "שוטרים רוצחים". "אם השוטרים יבליגו, המחאה תעבור בשקט", אמרה מפגינה מאשדוד.

אלפים הצטרפו להפגנה נגד אלימות השוטרים בעקבות הריגתו של יהודה ביאדגה בידי שוטרים (צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס)

אלפים הצטרפו להפגנה נגד אלימות השוטרים בעקבות הריגתו של יהודה ביאדגה בידי שוטרים (צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס)

עדכון 17:05

מספר המפגינים הולך וגדל, המפגינים מתחילים לרדת מנתיבי איילון ולצעוד לכיוון כיכר רבין

עדכון 16:35

ח"כ פנינה תמנו שאטה (יש עתיד) נואמת בפני המפגינים על נתיבי איילון: "לילדים שלנו אין שוויון הזדמנויות, הם החשודים המיידיים. בשבוע שעבר הזמינו שוטר לילד אתיופי בכיתה ד'. שהפריע בכיתה. ממתי מזמינים שוטר לילד בכיתה ד'?".

זיווה מקונן דגו מאגודת יהודי אתיופיה: "אין לי אמון במשטרה וגם לא במח"ש. אני מקווה שבעקבות ההפגנה תוקם ועדת חקירה חיצונית בראשות שופט בדימוס לחקירת מקרי ההרג, מיוסף סלמסה ועד יהודה ביאדגה".

עדכון: 16:15

מספר המפגינים משני צידי נתיבי איילון הגיע ל-1500. המפגינים מתחילים לצעוד לכיוון דרום

המפגינים חוסמים את נתיבי איילון לשני הכיוונים (צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס)

עדכון: 15:40

נתיבי איילון חסומים לשני הכיוונים.

עדכון: 1515

מספר המפגינים כבר הגיע לאלף. התחילו לרדת לכיוון נתיבי איילון דרום

כאלף מפגינים נגד אלימות המשטרה מתחילים לרדת לכיוון נתיבי איילון (צילום: חגי מטר)

עדכון: 15:00

המשטרה מודיעה כי בשעה זו צומת עזריאלי נחסם לתנועת כלי רכב לשני הכיוונים בשל מחאת קהילת יוצאי אתיופיה. שוטרי משטרת ישראל ערוכים במקום להכוונת התנועה ולשמירה על שלום המפגינים ויתר משתמי הדרך. בכביש 20 (איילון), נחסמו העליות במחלף השלום לשני הכיוונים.

ההפגנה היום מתקיימת בעקבות מותו של ביאדגה, שנורה על ידי שוטר סמוך לביתו בבת ים. בעוד במשטרה טוענים שהוא התקרב בצורה מאיימת לשוטר עם סכין, במשפחתו אומרים שהוא הסתובב כחמישים דקות מחוץ לביתו, ולמרות שאחז בסכין לא ניסה לפגוע באיש. במשפחתו מספרים, שהם התריעו בפני שוטרים בשיחות הטלפון שביאדגה הלום קרב וביקשו שיבואו לסייע.

מפגינים חוסמים את נתיבי איילון. המפגינים חוששים שהאלימות שהפגינה המשטרה ב-2015 - תחזור (צילומים: אורן זיו)

מפגינים חוסמים את נתיבי איילון. המפגינים חוששים שהאלימות שהפגינה המשטרה ב-2015 – תחזור (צילומים: אורן זיו / אקטיבסטילס)

כבר למחרת ההלוויה, התכוונו פעילים לצאת להפגנה גדולה נגד האלימות המשטרתית, אך דחו אותה לבקשת המשפחה, שהעדיפה לחכות את תום השבעה. בימים לקראת ההפגנה היום, הובילו במשטרה מסע תקשורתי נגד המפגינים ובו נטען שיש חשש שהמפגינים היום ישתמשו באלימות ואפילו בירי כלפי השוטרים. אולם המשטרה לא הציגה עד כה הוכחות לטענה בדבר פרסומים מסיתים לאלימות ברשתות החברתית. פעילים מרכזיים חוששים שהמראות של 2015 יחזרוו על עצמם, אז המשטרה עשתה שימוש ברימוני הלם, תותחי מים, סוסים ואלות בהפגנה במרכז תל אביב.

כ-20 פעילים הפגינו בשבוע שעבר מול ביתו של השר לביטחון פנים גלעד ארדן, בדרישה שיפסיק לטייח את מקרי ההרג של אזרחים בידי שוטרים. אתמול, כמה פעילים התפרצו לנאומה של שרת המשפטים, איילת שקד, באוניברסיטת תל אביב, וקראו נגד הטיוח של מקרי הרג בידי שוטרים. לפי תחקיר "שיחה מקומית", בחמש השנים האחרונות 14 אזרחים נהרגו מירי של שוטרים, אך חקירות מח״ש הובילו לאפס כתבי אישום ורק שני תיקים, אחד מ-2017 ושני של ביאדגה עצמו, נותרו עדיין פתוחים.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

מטוס ריסוס, אילוסטרציה (צילום: Pixabay)

אחרי שנה של שקט: ישראל שבה לרסס חומרי הדברה מעל עזה

מאז יום שלישי שעבר, מטוסים ישראליים מרססים חומרי הדברה לאורך הגדר עם רצועת עזה. הריסוסים התחילו ב-2014, ופגעו ב-7,620 דונם של קרקעות חקלאיות ברצועה וכן בבריאות התושבים ובפרנסתם. בעקבות פניית ארגוני זכויות אדם לשר הביטחון דאז בנימין נתניהו, במהלך 2019 לא התבצעו ריסוסים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf