newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

המדיניות של ממשלות ישראל בשטחים היא בעצמה טרור יהודי

בשבוע האחרון כולם חוזרים ומדקלמים מונח אחד: "טרור יהודי". אבל האם מה שהצבא עושה לפלסטינים יום-יום, זה לא טרור? והאם המתנחלים הקיצונים יכולים להחשב טרוריסטים אם הם פועלים בראש אחד עם המדינה?

מאת:

ניסיתי לפענח את שימוש היתר שנעשה לאחרונה במונח ״טרור יהודי״, וכמו ילדה טובה עשיתי גוגל. לפי ויקיפדיה, "טרור יהודי" מתייחס לטרור של היהודים כלפי ערבים אחרי קום המדינה, ופה ושם כמה יהודים שפגעו ביהודים אחרים

אז ביקשתי ממקור החוכמה והידע של ימינו, אנא, למד אותי אדוני מה זה ״טרור יהודי לפני 48'". גוגל הציוני פלט לי את התשובה ״טרור פלסטיני״ כערך ראשון ובמקום השני – שוב טרור יהודי בישראל אחרי קום המדינה.

עם ויקיפדיה בעברית לא מתווכחים. תחת "טרור פלסטיני" מתוארות פעולות של הפלסטינים, שמוגדרות כטרור נגד היישוב העברי בזמן המנדט, עם הקמת מדינת ישראל ולאחר מכן. "פעולות הטרור העיקריות היו חדירות לשכונות וישובים יהודיים ורצח תושביהם, מארבים וירי על כלי רכב בדרכים, ושריפת מטעים ושדות של יהודים".

בטח יש פה טעות. זה בעצם מה שעושים המתנחלים לפלסטינים כבר הרבה זמן, בהשגחת הצבא אפילו. שנים אנחנו שומעים ורואים ומתעדים מעשי ביזה והתנכלויות. שוד אדמה ורכוש, ונדליזם, תוקפנות, ריסוס אדמות, עקירת עצים, התעללות בעובדים, כליאת פלסטינים ושליטה בחייהם, הריסת בתים, סלילת כבישים ושיסוע הגדה המערבית בכל כיוון. איך קראנו לטרור הזה? אה כן, "כיבוש". פתאום זה נשמע הגיוני: כיבוש יהודי / טרור יהודי.

> הדם של משפחת דוואבשה הוא גם על הידיים של מחמוד עבאס

אביו של סעד דוואבשה בהלווית בנו. סעד מת מפצעיו שבוע אחרי הצתת ביתו בכפר דומא (יותם רונן / אקטיבסטילס)

אביו של סעד דוואבשה בהלווית בנו. סעד מת מפצעיו שבוע אחרי הצתת ביתו בכפר דומא (יותם רונן / אקטיבסטילס)

אני יודעת שלא נצא בשלום מהדיון מי התחיל ראשון עם הטרור, ומי מגדיר טרור בכלל, והאם התנגדות לכיבוש זה טרור או לא. שהרי פעולות דומות שעשו כנופיות היהודים ב-48' נגד תושבים פלסטינים כללו את כל מה שבתיאור לעיל ועוד, ובכל זאת המלחמה נקראה "מלחמת השחרור" ולא "מלחמת הטרטור".

בכל אופן, אחסוך מכם את המבוך הזה של איך הכול התחיל לימים יותר משעממים. כאשר יהיה פה שלום והכל יהיה טוב ויפה וחלב ודבש יזרמו בנהר הירדן, אז נתחיל את הדיון ההיסטורי סביב מי התחיל את הבלגן ונעסיק את עצמנו בו להנאתנו.

אבל בואו נישאר בכאן ובעכשיו: מה שמוזר פתאום הוא שהאחראים הישראלים על ההודאה הפומבית הבלתי נמנעת שיש כזה דבר "טרור יהודי" בשבוע האחרון, הצמידו להכרזה מיד את המשפט "הטרור משני הצדדים". יחי האיזון הקדוש בין חזק לחלש, בין המשוריין ללא חמוש, בין הכובש והנכבש. כדי שלא תחשבו לרגע שיש יהודים רשעים ושונאי אדם מטבעם, אומרים לנו, תזכרו שלאלו יש אחים ערבים לטרור.

מה מפתיע בדומא?

יש לי תחושה שהזוועה שהתרחשה בדומא היא הפשע שכולנו ידענו שנמצא בדרך. כולנו קראנו את הסימנים, וראינו את הטבח הזה מבשיל בסיר הלחץ במטבחון של ממשלות נתניהו לדורותיהן. סרטן ההתנחלויות התפשט, גרורות השנאה והכיבוש התפזרו להן לכל עבר, בזזו את הכסף מכל כיס בישראל בשם התורה והגאולה – אותה גאולה שלא מתגשמת בלי וילה משוריינת, אבטחה צמודה ומפעל ילודה מגויס ונאמן.

האכזריות של הפיגוע בדומא הפתיעה קצת את הישראלים, אבל לא את הפלסטינים שהכיבוש הפך לשגרת חייהם. כמו שאמרה אלירז פיין, מתנחלת קיצונית שבטח מייצגת רק את עצמה ומזיקה לציבור המתנחלים שוחר השלום: "אני רואה בזה מעשה נכון וראוי. התמודדו עם האמת הזאת ותשאלו את עצמכם: מה האינטרס של יהודים לפעול באופן הזה? אולי פתאום יאיר לכם דבר או שניים, מלבד הגלות הזו לענות עצמנו לדעת על דברים שראוי שיעשו". לפי פיין "מאוד ראוי ומכובד בעיניי לפגוע ברכוש ערבי". "הגישה התבוסתנית של גינוי המעשה תביא רק עוד רציחות מיותרות. אצל ערבים המעשים האלה מבטאים אמירה שלפיה השני מסוגל לאכזריות בל תתואר. זו בדיוק הדרך לעצור ולהרתיע אותם".

איך שנהפוך את הנושא תמיד נגיע להתנחלויות, כיבוש, מתנחלים ומחנה הימין שתומך בהם. המטרה של ההתנחלויות אחת ויחידה: לייצר עובדות בשטח, לקבור סופית כל פתרון אפשרי לסכסוך, לבצע וידוא הריגה בכל ניצוץ של תקווה לשלום.

> אי אפשר לנצח את הטרור היהודי בלי לסיים את הכיבוש

חיילים מחוץ לכפר דומא בעקבות ההצתה (אחמד אל-באז / אקטיבסטילס)

חיילים מפזרים הפגנה מחוץ לכפר דומא בעקבות ההצתה. זה לא "טרור יהודי"? (אחמד אל-באז / אקטיבסטילס)

הבריונים שגדלו בחצר האחורית שנבזזה מהשכנים לא מתנהגים יפה, בלשון המעטה, ולא מפסיקים להתפרע, ולא בגלל האיום האיראני ככל הנראה. עשרים שנה צמח המפעל הזה והוזן בכוח בלתי מוגבל, כסף בלתי מוגבל, וניתן לו רישיון להשתלח באדם ובאדמה ללא רסן. הממשלות פיטמו אותו בתיאוריות רדיפה ו"אדבח אליהוד", ארץ ישראל לעם ישראל ועוד.

לא ברור מה הייתה התוכנית של ממשלות ישראל לגבי הפלסטינים כל הזמן הזה. אולי תכננו שייעלמו? שתבלע אותם האדמה? או שהדיכוי המתמשך יעשה מהם בני אדם "טובים", אוהבי ישראל ושותפים לדרך? שהם ישכחו את חזון המדינה הפלסטינית וישלימו עם המצב?

טרור יהודי בבריכה

ובאשר להמצאה החדשה-ישנה הזאת, שנקראת "טרור יהודי" – המונח הזה שיצא לאור מבית הכיבוש המאוחד הוא עוד ניסיון עלוב להסתיר את השמש בחתיכת בד קרועה. הטרור טומן בתוכו מעשה מטורף של קיצוני, או של קבוצה קטנה שעושה משהו מזעזע אחד, כמעשה נקמה או על רקע אידיאולוגי. התיאור הזה לא הולם אנשים חדורי מוטיבציה, חמושים באופן מוסדר, שמצהירים בכל הזדמנות מה החזון שלהם, ובעיקר שיש להם גיבוי משליטי ישראל הנבחרים, מהמדינה עצמה.

אין בעיני הבדל בין חיילים שמוציאים פלסטינים מבריכה כדי לתת למתנחלים לשחות בנחת ליד חברון, לבין מתנחלים ששורפים ועוקרים עצי זית בזמן קטיף הזיתים בהשגחת הצבא, למתנחלת שיורקת וצועקת "שרמוטה" מעבר לרשת הביטחון כי היא יודעת שלא תשלם מחיר כי היא עושה מה שמצפים ממנה.

ה"מטורפים" שרצחו את מוחמד אבו ח'דיר, כמו אלה ששרפו את בתי הכנסיות ואת בית הספר הדו-לשוני, מאמינים בכל לבם שזו הדרך לנקות את ארץ הקודש מכל מי שהוא לא יהודי מסוג מסוים. כאלה הם גם פושעי דומא, שכנראה רואים במעשיהם מעיין גבורה.

"מלך התקשורת" של המדינה כנראה לא קורא את התגובות בעקבות הרצח האחרון: מה אומרים ואיך מהללים את הזוועה הזאת ברשת, ועד כמה יש שרואים בה מעשה לגיטימי כדי להראות לערבים מי הריבון האכזרי כאן. הוד רוממותו עדיין מתעקש שמדובר בעשבים שוטים וקומץ מטורפים שאפשר לכנות "טרור יהודי".

בית משפטת דוואבשה אחרי ההצתה, דומא (אחמד אל-באז / אקטיבסטילס)

בית משפטת דוואבשה אחרי ההצתה, דומא (אחמד אל-באז / אקטיבסטילס)

השבר היחיד שאולי יגרום למישהו לזוז באמת יקרה אם ה"מופרעים" האלו יתחילו לפעול נגד הצבא, השוטרים ונציגי החוק הקדושים כביכול. כל עוד הם פוגעים בפלסטינים המצב מוגדר "תחת שליטה", בגדול.

והנה הגענו ליום בו מי שעומד מאחורי המחנה הזה חייב להתייצב בפני המציאות שיצר ולתת דין וחשבון. אני לא מצטרפת לקריאות נוסח "שתעשו חשבון נפש, תתפללו, תזילו דמעות, תגנו ותזדעזעו מול התקשורת בשפות שונות". מדיניות ההישרדות הפוליטית הזו – של "בואו ננמיך פרופיל עד שהעולם יישכח", או פשוט לחכות לעוד טבח של דאעש שיסיח את תשומת הלב הציבורית – פשוט לא עובדת יותר.

אין לישראל הרבה ברירות: או שתשלוט ותיקח אחריות למעשה ידיה עד הסוף, תתחיל להחזיר את השטח לבעליו ותעשה שלום עם השכנים – או שתצפה לאינתיפאדה הבאה ומלחמת השחרור נוסח פלסטין. אולי הצבא בישראל כמהה לעוד סבב דמים, אבל העם ממש לא. אולי הכוח המשוריין ינצח את דומא וסוסיא וכל חור פלסטיני ייסתם במכונת הכיבוש, אך את האמת והצדק שום ארטילריה או מחסום וחוק גזעני לא יסתירו. אז יעמוד נתניהו מול העולם וינסה להסביר כמה המלחמה הזו מוצדקת, ושוב אף אחד לא יאמין לו.

> כך משתלטים פעילי להב"ה על מרכז ירושלים

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

המלחמה בעזה לא השעתה את מלחמת האזרחים שמתנהלת בישראל. הפגנה נגד ההפיכה המשפטית, ירושלים, 29 ביולי 2023 (צילום: חיים גולדברג / פלאש90)

מלחמת האזרחים הכפולה של ישראל

המאבק בין האליטות הפוליטיות והתמורות שחלו בתוך החברות הישראלית והפלסטינית, משפיעים ישירות על מלחמת האזרחים שמתנהלת הן בין יהודים-ישראלים לפלסטינים והן בתוך הקבוצה היהודית עצמה, ועל יחסי הגומלין ביניהן

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf