newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

לתת פנים לקורבנות: "חמש מצלמות שבורות" לצפייה חופשית

הבמאי גיא דוידי החליט לפתוח לצפייה את סרטיו "חמש מצלמות שבורות", "רגשות מעורבים" וזרמים קטועים", בעקבות הריגתו של הנער איסלאם וואל בורנאט על ידי חייל ישראלי. אולי זה יסייע לדור חדש להתוות דרך נועזת ויצירתית למאבק, שתגן על מפגינים פלסטינים כמו איסלאם

מאת:

אתמול (שלישי) נורה למוות איסלאם וואל בורנאט על ידי חייל ישראלי בנשק חי, בדם קר. נער בן 16, לא חמוש, שלא היווה איום על אף אחד. הוא נורה רק מכיוון שהשתתף בהפגנה כנגד הכיבוש והדיכוי של עמו. כעת הוא עוד מספר בסטטיסטיקה של קטינים שנהרגים בשטחים על ידי חיילי הכיבוש האכזרי.

אלא שהפעם זה קרוב. משפחת בורנאט היתה חלק מהלב הפועם של הקשר בין פעילי שלום ישראלים לתושבי הכפר בלעין.

וואג'י, סבו של איסלאם, שרבים מהפעילים מכירים, היה מארח אותנו בנדיבות, מלמד אותנו ערבית עם טעימות מפירות עבודתו הקשה בשדות. סבתו, אינתיסאר בורנאט, היתה מארחת אותנו עם מטעמים ותה בסוף יום שישי, כשההפגנה החלה להתפזר. שניהם תועדו בסרטו של שי כרמלי פולק "בלעין חביבתי" ובסרטי הראשון "זרמים קטועים".

ג'יבריל, בנו של עימאד בורנאט – שותפו של דוידי ליצירת הסרט, שהיה בן כיתתו ובן גילו של איסלאם בורנאט (צילום: עימאד בורנאט, מתוך הסרט "חמש מצלמות שבורות")

ג'יבריל, בנו של עימאד בורנאט, שותפו של דוידי ליצירת הסרט – שהיה בן כיתתו ובן גילו של איסלאם בורנאט (צילום: עימאד בורנאט, מתוך הסרט "חמש מצלמות שבורות")

אני עצוב שהקשר שלנו והמחוייבות שלנו לכפר ולמשפחה כפעילים ישראלים לא צמחו והיכו שורש בחברה הישראלית. לאחר כל הסרטים שנעשו ואלפי הישראלים שהגיעו לאורך השנים לבילעין, ביום הזה אני מרגיש את תחושת הכשלון מצד אחד, וגם את הזכות בכך שיש לי פנים לקורבנות הפלסטינים, על רקע היקף המוות של פלסטינים בעזה ובגדה בעת שגדל מיום ליום.

החלטתי לפתוח את סרטי בימים אלו לצפייה חינם. אולי זה יסייע למישהו לתת פנים לטרגדיה, או יסייע לעוד נער או נערה להעיז לסרב ולא להתגייס לצבא כובש. אולי דור חדש יתווה דרך לצורת מאבק זו שהיא נועזת ויצירתית אף יותר, ושברמה הפרקטית גם תגן על מפגינים פלסטינים כמו איסלאם במאבקם הצודק מול הכוחות האפלים של הכיבוש.

חמש מצלמות שבורות (כתוביות ערבית/אנגלית)

חמש מצלמות שבורות (כתוביות ערבית/עברית)

רגשות מעורבים (כתוביות עברית/אנגלית)

זרמים קטועים (כתוביות ערבית/אנגלית)

זרמים קטועים (כתוביות ערבית/עברית)

סרטון קצר שערך הבמאי שי כרמלי פולק שבו צילומים של הנער שנורה למוות

donate
ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
תלמידי חטיבות ביניים ותיכון חוזרים ללימודים במתכונת מלאה, בית ספר בתל אביב, אפריל 2021. אילוסטרציה גיל גרטל (צילום: אורן זיו)

בית ספר בתל אביב, אפריל 2021 (צילום: אורן זיו)

הפגיעה בכישורים החברתיים של תלמידים במעבר לחטיבה אינה גזרת גורל

מחקר של OECD מצא כי חלה נסיגה בהערכת התלמידים את עצמם במעבר מילדות לבגרות. הנסיגה חמורה יותר אצל בנות ואצל תלמידים מרקע כלכלי נמוך, ובשלב קריטי זה בחיים היא עלולה לפגוע בעתידם. הפיתרון: מודעות, והפניית משאבים לטיפוח קשרים עם המבוגרים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf