להשתמש במשבר הקורונה כדי להפוך את בית הספר ליותר ראוי

חשוב שבתי הספר יחזרו לפעול, אבל אסור שהקמפיין להחזרת הלימודים ישכיח מאתנו שילדים רבים רואים בבית הספר מוסד משעמם ומדכא. הקורונה פתחה הזדמנות לתיקון, כדאי שננצל אותה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

קמפיין החזרה לבתי הספר הגיע בשבוע שעבר לשיא, והניב הישג משמעותי: למרות העלייה בתחלואה, אישר קבינט הקורונה חזרה חלקית לכיתות ה'-ו', ולכיתות י"א- י"ב. זו אמירה ערכית חשובה של סדרי עדיפויות, גם אם באיחור משמעותי. מדינת ישראל אומרת שתפקוד מערכת החינוך חשוב, גם במחיר בריאותי מסוים.

הילדים שלנו זקוקים למנוחה, וזמן "שעמום" הוא האב והאם של ההמצאה. ילדים בטיול (צילום: משה שי / פלאש 90)

הילדים שלנו זקוקים למנוחה, וזמן "שעמום" הוא האב והאם של ההמצאה. ילדים בטיול (צילום: משה שי / פלאש 90)

כחלק מהקמפיין, שמענו שוב ושוב את המשפט "המקום של הילדים שלנו הוא בבית הספר". פה חשדתי. מדובר בכמה צעדים רחוק מדי. בית ספר הוא בהחלט מקום משמעותי לילדים בישראל, אבל מכאן ועד להפוך אותו למקום בה"א הידיעה של הילדים שלנו יש דרך מאוד ארוכה, ובעייתית.

נרטיב תקשורתי על ילדים שרק מחכים לחזור לבית הספר הוא דבר אחד. המציאות, מה לעשות, הרבה יותר מגוונת. אני מכיר באופן אישי לא מעט ילדים ששמחים על כל יום חופש צפוי ופחות צפוי, ומעדיפים את מציאות הזום על פני חזרה לבית הספר. גם הקול שלהם חשוב שיישמע.

donate

אחרי המשבר הפיננסי של 2007, נבחר ברק אובמה לנשיאות ארה"ב, וראש הסגל שלו נפנף בסיסמה "את המשבר אסור לבזבז". הקורונה טילטלה את כל מערכות חיינו המוכרות, כולל את מערכת החינוך. החזרה לאותה נקודת איזון של פברואר 2020 (במקרה הישראלי) הוא סוג של בזבוז של המשבר.

עבור תלמידים רבים, בית הספר מייצג חוויה של מקום  משעמם, דכאני ומציק. אם יש הזדמנות לטפל בזה, זו ההזדמנות שאסור לבזבז. יש ילדים שמרגישים כג'ורג' ברנרד שואו שאמר "בילדותי נאלצתי לקטוע את לימודי וללכת לבית הספר".

הקורונה מזמנת לנו הזדמנות של ממש לקדם מהפך בתוכני הלימוד ובצורת ההגשה. לצמצם את שעות בית הספר, ולהוסיף העשרה וחוגים. לוותר על ימי שישי. גם הילדים שלנו זקוקים למנוחה, וזמן "שעמום" הוא האב והאם של ההמצאה. אפשר לעבור ליום-יומיים של למידה מרחוק לתלמידים הבוגרים יותר.

אפשר לסייע ולאפשר חינוך ביתי (הומסקולינג), מלא או חלקי, למי שזקוק ומסוגל. אפשר לעבור ממשימות שינון ל-PBL (לימוד מבוסס פרויקטים). לצאת מהכיתות כמה שיותר. ללמוד על החיים, על כלכלה, פוליטיקה, על סכסוך, על יחסי גוף-נפש. אם אתם פוגשות.ים את בוגרי מערכת החינוך שלנו, אתןם יודעותים כמה כל זה חסר.

נכון שבשביל ילדים חסרי עורף משפחתי וקהילתי, בית הספר יכול להיות מקום הצלה, והזום פשוט לא קיים אצלם מחוסר תשתית ביתית וטכנולוגית. למרבה האבסורד, הילדים הללו לומדים בדרך כלל בבתי הספר החלשים ביותר. המאבק לתקצוב דיפרנציאלי בחינוך, שנתקל בהתנגדות משרד האוצר והרשויות החזקות, הוא הדבר היחידי שיכול לשנות את המציאות שלהם.

נכון גם שהלחץ על ההורים העובדים, שאמורים לתפעל גם בית ספר ביתי במקביל לעבודה שלהם, הוא גדול. הפתרון הוא לא בהכרח בבית הספר, אלא תיקון עומק בשוק העבודה: קיצור משמעותי בשבוע העבודה הישראלי, מהארוכים במערב; תוספת ימי חופשה לעובדים, שמקבלים בישראל מספר ימי חופשה קטן משמעותית מהממוצע ב-OECD.

פדגוגיה היא לא המקצוע שלי, אבל אני מכיר את המרחב הרעיוני הנהדר לשינוי, ויודע שהמקום של הילדים שלי הוא בבית, ברחוב, בטבע, בחוגים ותנועות נוער, בספרים ובאינטראקציות משפחתיות, חבריות וקהילתיות. וגם, אחרי כל אלה או במקביל להם, בבית הספר.

אני מעריך בכל לבי את מורות ומורי ישראל, ותמיד אעמוד לצדם מול ההשמצות והניסיונות לפגוע בשכרם ובחופשותיהם. מורי ישראל עובדים יותר ומרוויחים הרבה פחות מעמיתיהם במערב.

אני רק מציע לא להיסחף ולהפוך את בית הספר למקום נחשק, ל"המקום" של הילדים שלנו בה"א הידיעה. אני מציע לא לבזבז את המשבר הזה, ולהשתמש בו כדי להפוך את בתי הספר למקום ראוי יותר לילדינו, לצד מקומות אחרים.

א א א
ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
חתונה (אילוסטרציה: pxfuel)

חתונה (אילוסטרציה: pxfuel)

רוצה להתחתן בסוריה? קודם כל תתאסלם

תחקיר על נישואים מעורבים בסוריה חושף הפרות קשות של זכויות אדם ושל זכויות הילד. התחקיר תיעד זוגות שחייהם הפכו לבלתי אפשריים בעקבות החוק שאינו מכיר בנישואים בין אישה מוסלמית לגבר לא מוסלמי, וחלקם נאלצו לעקור לשבדיה ולברזיל

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf