newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

כרוניקת יולי: חודש של תקיפות גזעניות ואלימות

זה התחיל בהסתה בכנסת וברשתות החברתיות וגלש במהרה לרחובות: רצח מוחמד אבו ח'דיר, תקיפות גזעניות ותקיפת מפגינים. במהלך חודש יולי נרשמו לפחות 33 מקרים בהם פעילי ימין תקפו באלימות ערבים ופעילי שמאל. להלן הרשימה

מאת:

מציאת שלושת גופות הנערים החטופים נתנה אות להסתה כמעט חסרת תקדים של מנהיגי הימין. ח"כ איילת שקד קראה לרצוח פלסטינים חפים מפשע, 18 שעות אחר כך נרצח מוחמד אבו-ח'דיר והיא מחקה את הסטטוס. לאחר מכן פיברקה שריפת בית קברות יהודי, הסתה שזכתה לתגובות רצחניות רבות. מזכ"ל בני עקיבא העולמית קרא גם הוא לרצוח חפים מפשע. אריה קינג, מחזיק תיק הביטחון בעיריית ירושלים, הציע לבצע "מעשה פנחס" שם קוד לרציחת חפים מפשע. מיכאל בן ארי פרסם תמונות מלפני למעלה מעשר שנים וטען כי באותו זמן פלסטינים תוקפים שוטרים ואוטובוס בירושלים נוכח אוזלת ידה של הממשלה. אלו הן רק קומץ של תגובות של מה שהוא מזמן לא קומץ.

הקריאות הללו לא נפלו על אוזניים ערלות. קודם ברשת, אשר כיום היא ללא ספק המראה בה משתקף הכישלון התרבותי הישראלי, בה ניתן למצוא באופן יומיומי אלפים קוראים לפגוע בערבים, לשרוף ערבים בחיים, ולשלוח שמאלנים לתאי הגזים. פעילי שמאל רבים אוימו ברצח. אני עצמי קיבלתי לפני כמה דקות איום ברצח מפורש בתיבת ההודעות שנוסח כביכול "לטובתי" והציע לי לחדול מלהתעסק עם הימין (ועל כך הודיתי לגולש האדיב). כל אלו היו תופעות רווחות עד היום בציבוריות הישראלית, אבל חודש יולי התאפיין בכך שפעילי ימין לקחו את את מה שהטיפו לו ברשתות והחלו ליישם ברחובות בקנה מידה רחב.

ברשימה הבאה ניתן למצוא עשרות תקיפות גזעניות ואלימות שהתרחשו כמעט בכל יום בחודש האחרון. התוקפים בהן מכונים "פעילי ימין" למרות שאין לי מידע ודאי שפעילותם חורגת מהתקיפה או מידע על השתייכותם הפוליטית. לגבי העובדה שהם משתייכים לימין קשה להניח שאני טועה.

התפקיד של פעילים אלו במערך הימין ברור, היטיב לתאר זאת שר התחבורה, מהבורים שבשרי הממשלה (שזה כמו לומר הנמוך מבין שבעת הגמדים) שב-10 ביולי כתב כך: "הזועביז נעלמו, ההפגנות התפזרו וטענות 'הקיפוח' הסתיימו. ככה זה באיזור: מכבדים את החזק ובזים לחלש". אלימותם נועדה לסכל כל ביקורת אנטי ממשלתית. סוג של הפרטה של אמצעי הדיכוי, דבר הכרחי נוכח הנעשה בעזה, והיא הולכת ומסלימה ככל שביקורת זו גדלה. לכן התואר "פעילי ימין" הוא פשרה סבירה לדעתי. כינויים רווחים אחרים כ"פשיסטים" או "ניאו-נאצים" לדעתי לא מסוגלים להסביר את באופן משביע רצון את האידאולוגיה, או מחסור בה, שמנחה את פעילים אלו.

1 ביולי:
מאות פורעים בירושלים הכו ערבים בכיכר החתולות, פרצו לסניף מקדונלדס וניסו להכות עובד. הוא הוצא בחסות המשטרה. כל זה לצלילי צרחות "מוות לערבים" ברחבי העיר. מאוחר יותר פעילי ימין  מנסים לחטוף ילד – מוסא ז'לום, בן 7.5 משועפט. שמונה פעילי ימין תקפו את מוסא אבו עיאד בכניסה לכפר קאסם ופצעו אותו. פעיל ימין נוסף תקף נהג מונית בגז מדמיע.

2 ביולי:
עוד התפרעות גזענית בירושלים. פעילי ימין עוצרים מכוניות בכדי לחפש נהג ערבי ולהכותו. פעיל ימין מהתנחלות אדם ושני אנשים נוספים רוכשים בנזין, חוטפים את מוחמד אבו-ח'דיר בן ה-14 משועפט ושורפים אותו בעודו בחיים. בבני ברק פעילי ימין תוקפים אדם ממוצא ערבי באוטובוס.

3 עד 5 ביולי:
תקיפות גזעניות נגד ערבים בידי פעילי ימין בירושלים, חיפה וצפת וחדרה. בגדה שני פלסטינים מותקפים על ידי מתנחלים. נהג ערבי בקו 422 הותקף. פעילי ימין בירושלים עוצרים מכוניות ומחפשים נהגים ערבים בכדי להכותם.

6 ביולי:
בשעות צהריים שני קטינים פעילי ימין מבחינים באדם שנראה להם ממוצא ערבי בתחנת אוטובוס ומחליטים להכותו. השניים מתקרב אליו כשהם אוחזים באבנים. פעיל נוסף מצלם אותם. אחד מהם אוחז בראשו של האדם, מטיח בו את ערביותו ומאיים לפגוע בראשו בעזרת האבן. הוא מאיים על האדם כי אם לא יוריד את ראשו כדי שיוכל להכותו בקלות, הוא יפגע בו בעזרת האבן. אחר-כך הוא חובט בו.

באותו יום פעילי ימין תקפו פלסטינים גם ביפו.

7 ביולי:
פעילי ימין תקפו עיתונאי פלסטינים ואשה פלסטינית צעירה בשער שכם.

8 ביולי:
מתנחלים מכים צעיר פלסטיני מיאטה.

12 ביולי:
פעילי ימין, חלקם לבושים בחולצות של ארגונים נאו-נאצים אירופים, התקיפו בברוטליות מפגיני שמאל. מפגין אחד נפצע לאחר שריסקו עליו כיסא ופונה לבית חולים. עשרות נוספים הוכו, נדחפו או שנזרקו עליהם ביצים. כמה מפגינים רוססו  בגז פלפל.

14 ביולי:
שלושה פעילי ימין בירושלים חושדים באדם שעובד כמנקה רחובות שהוא ממוצא ערבי ומחליטים להכותו. אחד מהם התקרב לאדם עם מקל, אחר שאל אותו מה השעה בכדי לוודא שהוא ערבי. לאחר הווידוא הראשון מכה אותו בעזרת מקל, האדם מתגונן בעזרת המטאטא שהחזיק. פעיל ימין אחר חוטף ממנו את המטאטא ומכה אותו בעזרתו. אחר כך הם בועטים בו עד שברחו. כתב אישום הוגש במקרה זה.

בתל אביב הותקף פעיל שמאל ופונה לבית חולים.

17 ביולי:
פעילי ימין גזעני תוקפים אירוע הקראת עדויות של "שוברים שתיקה" ומכים את הנוכחים. שלושה נעצרו.

19 ביולי:
הפגנה בחיפה. פעילי ימין מכים את סגן ראש העיר, מכים פעילי שמאל, מחפשים ערבים להכות ופותחים דלת של אמבולנס ושואלים האם הפצוע ערבי. האמבולנס מספיק לברוח. זאת עדותו של וסים חוסרי על שהתרחש:

אתמול בערב נסעתי יחד עם עוד שלושה חברים להפגנה בחיפה, חנינו את הרכב ברחוב צדדי לא רחוק מההפגנה. שניות ספורות אחרי שיצאנו פגשה אותנו חבורה של בהמות, בלשון המעטה. הם באו מהכיוון הנגדי, ושמעו אותנו מדברים ערבית. ניסו לקרוא לנו ולעצור אותנו, צעקו 'אתם הולכים להפגנה?' ואז "מוות לערבים".

פתאום התנפלו עלינו והחטיפו לנו מכות קשות. אני חטפתי אגרוף קשה לפנים ואחי מכה קשה בכתף. חבר נוסף קיבל אגרוף בעין. שמענו צעקות, נתקפנו חרדה ורצנו לעבר המשטרה, בתקווה שהישועה תבוא אולי מהם. הדרך לשוטרים הייתה ארוכה מדי. הצעקות נמשכו, הפחד לא נגמר רק הלך והתגבר, זרקו עלינו חפצים.

השוטרים לקחו אותנו לכיוון ההפגנה "שלנו" והזמינו אמבולנס. האמבולנס נעצר בנקודה הכי מפחידה, בגיהינום שלא יכולתי לתאר. באמצע הפגנת הימין הפשיסטי המתלהם. אלו היו הדקות הארוכות בחיי. אחד הפשיסטים הצליח לפתוח את דלת האמבולנס ושאג פנימה שאלה: "יהודים או ערבים?!" בהינו בו עד שהפרמדיק האמיץ צעק וסגר את הדלת. הם חבטו והכו בדלתות האמבולנס. צעקו בחוץ קריאות קשות, רצו שנמות, לא הספיק להם ששברו לי את האף, ולאחי את הכתף. רצו עוד דם. ואנחנו בתוך האמבולנס, עצמנו את העיניים. רק קיווינו שייגמר.

זהו. זה רק מה שרציתי שתדעו. שלא תגידו שלא שמעתם ושלא ידעתם. ומה הלאה? חייבים לנצח את הפשיזם. אין ברירה כי ביחד אין עלינו. ומה זה לעומת כל מה שקורה בעזה? כלום.

גם בתל אביב הוכו מפגינים שמאל בידי פעילי ימין. פעילי ימין עקבו ברחובות ירושלים אחר קבוצה מ"נשים בשחור" ואיימו עליהן באונס. המשטרה לא התערבה.

20 ביולי:
שני ערבים הוכו ברחוב יפו בירושלים, כשחילקו לחם למכולות, בידי קבוצה שמנתה כ-20 פעילי ימין. משפחה בחברון הוכתה במהלך פריצה לביתם על די מתנחלים, ככל הנראה מבית הדסה. חמישה נפצעו, ביניהם ילד.

23 ביולי:
נהג אוטובוס ממוצא ערבי הותקף על ידי פעילי ימין בשכונת רמות בירושלים.

24 ביולי:
שני צעירים פלסטינים, אמיר שוויקי וסאמר מחפוז, בני 20 מבית חנינא, מגיעים לנווה יעקוב לצורך חיפוש כרטיס העובד של שוויקי שאבד לו בתחנת הרכבת הקלה. פעיל ימין ניגש אליהם, ביקש סיגריה וכאשר וידא שהשניים ערבים קרא ל-12 מחבריו ועם מוטות וברזלים הכו את השניים באכזריות עד אובדן הכרה. המשטרה שהגיע למקום לא טרחה להזמין אמבולנס וחקרה אותם בעודם פצועים על הרצפה. הם פונו על ידי עוברי אורח ואושפזו במצב קשה. עד כה המשטרה עצרה ארבעה פעילי ימין בחשד למעשה.

25 ביולי:
שני פלסטינים מותקפים ברחוב יפו בירושלים על ידי קבוצה של כעשרים פעילי ימין.

26 ביולי:
פעילי ימין מרססים גז מדמיע במהלך הפגנת שמאל. מכים את חלקם במוטות ומחבט בייסבול. כמה מהם עוקבים אחרי מפגיני השמאל לביתם ומכים אותם בחדרי המדרגות.

* שתי תקיפות נוספות לא נכללו ברשימה מפאת דרישות מפורשות של המותקפים לאחר שאוימו לבל יספרו את סיפורם.

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
במקום להגן על עיתונאים בעזה, הווסט הפך לסכנת חיים. קסדת עיתונאי על קברו של חמזה אל דחדוח, עיתונאי אל-ג'זירה שנהרג ממתקפה ישראלית. חמזה הוא בנו של מנהל משרד אל-גיזירה בעזה, ואאל אל-דחדוח. ינואר 2024 (צילום: מוחמד טלאטתנה, שותפות AP ו-DPA)

במקום להגן על עיתונאים בעזה, הווסט הפך לסכנת חיים. קסדת עיתונאי על קברו של חמזה אל דחדוח, עיתונאי אל-ג'זירה שנהרג ממתקפה ישראלית. חמזה הוא בנו של מנהל משרד אל-גיזירה בעזה, ואאל אל-דחדוח. ינואר 2024 (צילום: מוחמד טלאטתנה, שותפות AP ו-DPA)

הווסט לא עזר: כך כטב"מים ישראלים הרגו עיתונאים בעזה

טילים מכטב"מים אמורים לפגוע בול במטרה, ובכל זאת לפחות 18 עיתונאים נהרגו ונפצעו בעזה מכטב"מים ישראליים, בין יותר מ-100 עיתונאים פלסטינים שנהרגו במלחמה. מקור ישראלי: "אפשרי" שעיתונאים סומנו כמטרה. פרויקט מיוחד של "פורבידן סטוריז" עם "שיחה מקומית"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf