newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

איילת שקד מסיתה וממציאה שריפת בית קברות יהודי

לפני שבועיים קראה חברת הכנסת איילת שקד להרוג ערבים באשר הם ערבים. השבוע היא הפיצה שקר לפיו בית קברות יהודי ביפו הוצת. איפה האחריות?

מאת:

ב-1 ביולי ב-10 בבוקר, כשברחובות משתוללות קבוצות גזעניות של פעילי ימין המחפשות לפגוע בערבים, ח"כ איילת שקד פרסמה בדף הפייסבוק שלה את הציטוט להלן הקורא לרצוח פלסטינים באשר הם פלסטינים.

מאמר של אורי אליצור ז"ל שנגנז, נכתב לפני 12 שנה. רלוונטי להיום כמו שהיה רלוונטי אז:

"העם הפלשתיני הכריז עלינו מלחמה, ואנחנו צריכים להשיב מלחמה.
לא מבצע, ולא מתגלגל, ולא עצימות נמוכה, ולא הסלמה מבוקרת, ולא הריסת תשתיות הטרור, ולא סיכול ממוקד. מספיק להמציא כינויים עמומים. זו מלחמה. יש משמעות למילים. זו מלחמה. ולא מלחמה בטרור, ולא מלחמה בקיצוניים, ואפילו לא מלחמה נגד הרשות הפלשתינית. גם אלה צורות של התחמקות מהמציאות. זו מלחמה בין שני עמים. מי האויב? העם הפלשתיני. למה? תשאלו אותו, הוא התחיל.

אני לא יודע למה כל כך קשה לנו להגדיר את המציאות במילים הפשוטות שהשפה העמידה לרשותנו. למה צריך להמציא כל שבועיים שם חדש למלחמה הזאת , ורק לא לקרוא לה בשמה. מה כל כך מזעזע בהבנה שהעם הפלשתיני כולו הוא האוייב. כל מלחמה היא בין שני עמים, ובכל מלחמה העם שפתח במלחמה, כולו, הוא האוייב. הכרזת מלחמה איננה פשע מלחמה. בוודאי לא השבת מלחמה. ולא שימוש במילה "מלחמה", ולא הגדרה ברורה של האוייב. להיפך. מוסר המלחמה (ויש דבר כזה) מבוסס על ההנחה שיש מלחמות בעולם, ומלחמה איננה מצב רגיל, ובמלחמות בדרך כלל האויב הוא עם שלם, על זקניו ונשיו, עריו וכפריו, רכושו ותשתיותיו.

ובמלחמה שלנו זה נכון שבעתיים, כי חיילי האוייב מסתתרים בתוך האוכלוסיה ורק בגלל תמיכתה הם יכולים להלחם. מאחורי כל מחבל עומדים עשרות אנשים ונשים, שבלעדיהם הוא לא היה יכול לחבל. משתתפים בלחימה המסיתים במסגדים, כותבי תוכניות הלימודים הרצחניות, נותני המחסה, מספקי הרכב, וכל מעניקי הכבוד והתמיכה המורלית. כולם לוחמי האויב וכולם דמם בראשם. עכשיו זה כבר כולל גם את האמהות של השאהידים, ששולחות אותם לגיהינום בפרחים ונשיקות. הן צריכות ללכת בעקבות בניהן, אין דבר צודק מזה. הן צריכות ללכת, וגם הבית הפיזי שבו הן גידלו את הנחש. אחרת יגדלו שם נחשים קטנים נוספים.

הסיכול לא יכול להיות ממוקד. ככה זה במלחמות. מה שממוקד לא מסכל ומה שמסכל לא ממוקד. לא אנחנו פתחנו במלחמה הניבזית הזאת ולא אנחנו יכולים לסיים אותה. המפתחות להפסקת אש בידיים של בני העם הפלשתיני. אנחנו יכולים רק לחרוך להם את האצבעות עד שירצו להשתמש בהם".

הפוסט זכה עד היום ל-4,950 לייקים ו-1,244 שיתופים ותגובות גזעניות ורצחניות רבות. 18 שעות אחר-כך חטפו לפי החשד פעילי ימין את הנער מוחמד אבו-ח'דיר בשועפט ושרפו את גופתו.

הרצח המחריד לא ריפה את ידיה של חברת הכנסת. השבוע שוב היא מנצלת תקופה בה הגזענות והאלימות מגיעות לשיא וב-10 ביולי היא מפרסמת את הפוסט הבא:

shaked

הפוסט אמנם לא טוען במפורש כי אזרחים ממוצא ערבים הם אלו ששרפו את בית הקברות אך הכוונה ברורה. מדובר בשקר גס. בתמונות הבאות של מיכאל רועה אפשר לראות כי בית הקברות לא נפגע בשריפה שהתרחשה בגינת דקלים סמוכה. מחוז מרכז של מכבי האש מאשר כי בית הקברות לא נשרף ואין חשד להצתה. הסתה כן, הצתה לא.

עצי הדקל השרופים. צילום: מיכאל רועה

עצי הדקל השרופים. צילום: מיכאל רועה

 > בנט ממליץ לעבור לחינוך הדתי בגלל הערכים. אבל איזה ערכים?

בית הקברות לאחר שנטען כי נשרף. צילום: מיכאל רועה

בית הקברות לאחר שנטען כי נשרף. צילום: מיכאל רועה

למרות שלא מעט מגיבים הסבירו לה כי מדובר בשקר, הפוסט לא ירד. זה גם לא שינה למגיביה, שאלו מקצת מתגובתיהם הרצחניות:

הסתה בדף הפייסבוק של איילת שקד

הסתה בדף הפייסבוק של איילת שקד

חובבי היסטוריה ימהרו מן הסתם להשוות את הפוסט לעיל עם הודעת הרמן גרינג על שריפת הרייכסטאג בערבו של ה-27 בפברואר 1933 והאשמותיו כלפי ההולנדי מרינוס ואן דר לובה. אך לדעתי אין מקום להשוות, אמנם בשניהם סביר להניח כי מטרת התעמולה היא לעורר רגשות לאומנים קיצוניים באספסוף לצורך ניצולם הפוליטי, אך חשוב לזכור כי בניגוד למקרה שריפת בית הקברות, הרייכסטאג אכן נשרף.

> אם אנחנו הורגים אותם אז בטח יש סיבה / ניר ברעם

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
"הבנתי שאם אחשוב על החיים בחוץ, אני אהרס". אמל נחלה אחרי שחרורו (צילום: יובל אברהם)

"הבנתי שאם אחשוב על החיים בחוץ, אני אהרס". אמל נחלה אחרי שחרורו (צילום: יובל אברהם)

"אין שמש בכלא". אמל נחלה, נער, על 16 חודשים במעצר מנהלי

אחרי שבימ"ש צבאי החליט לשחררו, הצבא עצר במעצר מנהלי את אמל נחלה, אז ילד בן 16, והחזיק אותו בכלא שנה וחצי למרות שהוא חולה במחלה נדירה. "בשב"כ אמרו לי, שתף פעולה ותשחרר", הוא מספר בראיון ראשון אחרי שחרורו

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf