newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

איזה הסבר לרצח מצאה המשטרה במקום כבוד המשפחה?

החדשות הטובות הן שנתפסו חשודים ברצח ביסאן אבו גאנם, ושהמשטרה למדה לא לתרץ רציחות ב"רקע כבוד המשפחה". החדשות הרעות הן שהתירוץ החדש לרצח נשים גרוע עוד יותר: התנהלות עצמאית

מאת:
השאירו תגובה
א א א

תכניסו ללקסיקון שלכם בבקשה ביטוי חדש: ״נרצחה על רקע התנהלותה העצמאית״. הרקע הזה כמניע לרצח נשים מתווסף לו בגאווה לרשימת הרקעים המהודרת כגון "רקע רומנטי", "רקע משבר עלייה", "רקע משבר משפחתי", "רקע כבוד המשפחה", "רקע תרבותי" ועוד.

השימוש ביצירת המופת החדשנית צוטט לראשונה בהודעת המשטרה לתקשורת שיצאה אתמול (שלישי) בעקבות הפרסום על פענוח מקרה הרצח של ביסאן אבו גאנם, הקורבן האחרון והעשירי ממשפחתה, שנרצחה ב-25 לאוקטובר האחרון.

לכאורה אנחנו כנשים וכפעילות חיכנו לשעה המבורכת בה יוגשו כתבי אישום נגד רוצחי נשים ערביות, דבר שלא קורה לעיתים קרובות. ואכן, לא יכולתי להסתיר את שביעות הרצון מהאפקטיביות והזריזות של החקירה המסועפת שהביאה למעצרם של שישה חשודים, דבר שלא קרה עם רצח אמה החורגת של ביסאן בשנת 2000 ועם רצח האחיות שלה כמה שנים לאחר מכן. אפילו דמיינתי שהבאת הרוצחים לדין תגרום לעוד כתבי אישום בתיקי הרצח שלא פוענחו מעולם.

אז מילה טובה מגיעה לחוקרת הראשית במקרה הזה, בהחלט. אבל מי שכתב את ההודעה לתקשורת בעברית התייסר כנראה עם איסור השימוש במונח ״כבוד המשפחה״ כרקע לפשע הנתעב. ברור שהכותב היה מודע לכך שזה "סדין אדום" אל מול ארגוני הנשים הזועמים, ומאחר שהרשימה לעיל לא ממש מתאימה והיו חייבים ״רקע״ כלשהו, הומצא לצורך העניין הביטוי "התנהלות כללית בצורה עצמאית". זה בעצם מטרייה שמכסה הכול! התנהגות, לבוש, דיבור, שאיפות ותכנון עתיד, מאבק משפטי עם הגרוש על אחזקת הילדים – כל ההתנהגות בעלת אופי ״עצמאי״ נכללת כאן!

> רצח עשר הנשים ומדרג הכבוד של גברים

ביסאן אבו גאנם, הנרצחת העשירית ממשפחתה.

ביסאן אבו גאנם, הנרצחת העשירית ממשפחתה

הרי למה שאישה בכלל, או ערבייה בפרט, תתנהל באופן עצמאי? היא אמורה להיות תלויה בחבל הטבור לגבר כלשהו וללכת לפי רצונו. תחשבו כמה פטרוניות, דעות קדומות ועליוניות טמונים במונח הזה: 1. אנחנו יודעים שנשים לא עצמאיות. 2. מי שמתנהלת באופן שכזה בעצם מסכנת את חייה ביודעין! 3. כדי להגן על נשים חייבים להעלות את המודעות לסכנות הטמונות בתהליך העצמאות שלהן .

עדיף כבר כבוד המשפחה

כאישה שנלחמה עשרים שנה כדי להגיע לנקודה בה אני אצהיר במלוא הגאווה הנשית שאני ״ישות" בפני עצמי, וכבת אדם וחווה עצמאית ולא תלויה באף גבר – מבחינתי באה ההודעה המשטרתית הזאת ונתנה לי סטירת לחי מצלצלת. איפה את חושבת שאת חיה? איזה עצמאית ואיזה בטיח? את עדיין שייכת למישהו, והפרובוקציות שאת עושה בשם זכויות אדם ופמיניזם יובילו בסוף למשהו מאד מסוכן.

אם עד היום רקע הכבוד כיוון את האצבע להתנהגותה המינית של האישה, ורמז לשליטה בגופה ובחיי המין שלה, באה עכשיו ״ההתנהלות העצמאית״ והרחיבה את תחומי השליטה לכמעט כל דבר.

אני מציעה לכם, רבותי במשטרת ישראל, להקשיב למלים האלה: אם אתם ממש חייבים רקע, אז ״רקע מגדרי״ הוא השם לרצח נשים, או "על רקע של שנאת נשים", "על רקע שוביניסטי", או במקרה של רמלה: "על רקע פשע מאורגן שנופלים קרבנות בפניו נשים, גברים ונוער".

נשים נרצחות כי הן נשים, בדיוק בגלל שהן תופסות את עצמן כנשים בפני עצמן, וכי גבר בסביבה רוצה לשלוט בהן. הן נולדו עצמאיות והפכו לתלויות בגבר מסוים בסביבה שלהן, ולא להיפך. המצב הטבעי הוא שאישה תהיה עצמאית בחיים, חופשיה, תעשה מה שהיא רוצה בחיים שלה, בגוף שלה ובעתיד שלה. החיים של נשים או התנהלותן היא לא הרקע לרצח והיא לא רקע של שום דבר.

אני חוששת שהתירוץ הזה של "התנהלות עצמאית" יתחיל להיות בעיה עכשיו, לכן אני מציעה שנחזור כבר לרקע כבוד המשפחה. זה יותר ממוקד, מובן ובר שליטה. אני מבטיחה לשמור על כבוד משפחתי וכבוד כל החמולה והחברה אם תרצו. רק תשאירו לי את ההתנהלות העצמאית שהשקעתי בה כל חיי בבקשה.

הפוסט פורסם גם בערבית באתר אל-ערב, ובאנגלית באתר 972+

> אל תבנו על הגברים כשותפים למאבק באלימות נגד נשים

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
מדיניות הבידול אינו מהלך ביטחוני, אלא מעשה עם מטרה מדינית-דמוגרפית. משפחה פלסטינית במעבר ארז (צילום: פלאש 90)

מדיניות הבידול אינו מהלך ביטחוני, אלא מעשה עם מטרה מדינית-דמוגרפית. משפחה פלסטינית במעבר ארז (צילום: פלאש 90)

רוצים להבין איך ייראה הסיפוח? תסתכלו על מה שקורה בעזה

אף שגם בהסכמים שישראל חתומה עליהם, רצועת עזה והגדה המערבית הן יחידה אחת, ישראל עשתה כל שביכולתה כדי להפריד ביניהן ולאמלל את תושבי עזה. סיפוח הגדה יוכל לאפשר לישראל לעשות את זה גם שם

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf