איזה הסבר לרצח מצאה המשטרה במקום כבוד המשפחה?

החדשות הטובות הן שנתפסו חשודים ברצח ביסאן אבו גאנם, ושהמשטרה למדה לא לתרץ רציחות ב"רקע כבוד המשפחה". החדשות הרעות הן שהתירוץ החדש לרצח נשים גרוע עוד יותר: התנהלות עצמאית

מאת:

תכניסו ללקסיקון שלכם בבקשה ביטוי חדש: ״נרצחה על רקע התנהלותה העצמאית״. הרקע הזה כמניע לרצח נשים מתווסף לו בגאווה לרשימת הרקעים המהודרת כגון "רקע רומנטי", "רקע משבר עלייה", "רקע משבר משפחתי", "רקע כבוד המשפחה", "רקע תרבותי" ועוד.

השימוש ביצירת המופת החדשנית צוטט לראשונה בהודעת המשטרה לתקשורת שיצאה אתמול (שלישי) בעקבות הפרסום על פענוח מקרה הרצח של ביסאן אבו גאנם, הקורבן האחרון והעשירי ממשפחתה, שנרצחה ב-25 לאוקטובר האחרון.

לכאורה אנחנו כנשים וכפעילות חיכנו לשעה המבורכת בה יוגשו כתבי אישום נגד רוצחי נשים ערביות, דבר שלא קורה לעיתים קרובות. ואכן, לא יכולתי להסתיר את שביעות הרצון מהאפקטיביות והזריזות של החקירה המסועפת שהביאה למעצרם של שישה חשודים, דבר שלא קרה עם רצח אמה החורגת של ביסאן בשנת 2000 ועם רצח האחיות שלה כמה שנים לאחר מכן. אפילו דמיינתי שהבאת הרוצחים לדין תגרום לעוד כתבי אישום בתיקי הרצח שלא פוענחו מעולם.

אז מילה טובה מגיעה לחוקרת הראשית במקרה הזה, בהחלט. אבל מי שכתב את ההודעה לתקשורת בעברית התייסר כנראה עם איסור השימוש במונח ״כבוד המשפחה״ כרקע לפשע הנתעב. ברור שהכותב היה מודע לכך שזה "סדין אדום" אל מול ארגוני הנשים הזועמים, ומאחר שהרשימה לעיל לא ממש מתאימה והיו חייבים ״רקע״ כלשהו, הומצא לצורך העניין הביטוי "התנהלות כללית בצורה עצמאית". זה בעצם מטרייה שמכסה הכול! התנהגות, לבוש, דיבור, שאיפות ותכנון עתיד, מאבק משפטי עם הגרוש על אחזקת הילדים – כל ההתנהגות בעלת אופי ״עצמאי״ נכללת כאן!

> רצח עשר הנשים ומדרג הכבוד של גברים

ביסאן אבו גאנם, הנרצחת העשירית ממשפחתה.

ביסאן אבו גאנם, הנרצחת העשירית ממשפחתה

הרי למה שאישה בכלל, או ערבייה בפרט, תתנהל באופן עצמאי? היא אמורה להיות תלויה בחבל הטבור לגבר כלשהו וללכת לפי רצונו. תחשבו כמה פטרוניות, דעות קדומות ועליוניות טמונים במונח הזה: 1. אנחנו יודעים שנשים לא עצמאיות. 2. מי שמתנהלת באופן שכזה בעצם מסכנת את חייה ביודעין! 3. כדי להגן על נשים חייבים להעלות את המודעות לסכנות הטמונות בתהליך העצמאות שלהן .

עדיף כבר כבוד המשפחה

כאישה שנלחמה עשרים שנה כדי להגיע לנקודה בה אני אצהיר במלוא הגאווה הנשית שאני ״ישות" בפני עצמי, וכבת אדם וחווה עצמאית ולא תלויה באף גבר – מבחינתי באה ההודעה המשטרתית הזאת ונתנה לי סטירת לחי מצלצלת. איפה את חושבת שאת חיה? איזה עצמאית ואיזה בטיח? את עדיין שייכת למישהו, והפרובוקציות שאת עושה בשם זכויות אדם ופמיניזם יובילו בסוף למשהו מאד מסוכן.

אם עד היום רקע הכבוד כיוון את האצבע להתנהגותה המינית של האישה, ורמז לשליטה בגופה ובחיי המין שלה, באה עכשיו ״ההתנהלות העצמאית״ והרחיבה את תחומי השליטה לכמעט כל דבר.

אני מציעה לכם, רבותי במשטרת ישראל, להקשיב למלים האלה: אם אתם ממש חייבים רקע, אז ״רקע מגדרי״ הוא השם לרצח נשים, או "על רקע של שנאת נשים", "על רקע שוביניסטי", או במקרה של רמלה: "על רקע פשע מאורגן שנופלים קרבנות בפניו נשים, גברים ונוער".

נשים נרצחות כי הן נשים, בדיוק בגלל שהן תופסות את עצמן כנשים בפני עצמן, וכי גבר בסביבה רוצה לשלוט בהן. הן נולדו עצמאיות והפכו לתלויות בגבר מסוים בסביבה שלהן, ולא להיפך. המצב הטבעי הוא שאישה תהיה עצמאית בחיים, חופשיה, תעשה מה שהיא רוצה בחיים שלה, בגוף שלה ובעתיד שלה. החיים של נשים או התנהלותן היא לא הרקע לרצח והיא לא רקע של שום דבר.

אני חוששת שהתירוץ הזה של "התנהלות עצמאית" יתחיל להיות בעיה עכשיו, לכן אני מציעה שנחזור כבר לרקע כבוד המשפחה. זה יותר ממוקד, מובן ובר שליטה. אני מבטיחה לשמור על כבוד משפחתי וכבוד כל החמולה והחברה אם תרצו. רק תשאירו לי את ההתנהלות העצמאית שהשקעתי בה כל חיי בבקשה.

הפוסט פורסם גם בערבית באתר אל-ערב, ובאנגלית באתר 972+

> אל תבנו על הגברים כשותפים למאבק באלימות נגד נשים

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
השב"כ לא מוכן לוותר. משפחות אסיר מנהלי מפגינה מחוץ לכלא עופר שבגדה המערבית, בדצמבר 2019 (צילום: אחמד אל-באז / אקטיבסטילס)

השב"כ לא מוכן לוותר. משפחות אסיר מנהלי מפגינה מחוץ לכלא עופר שבגדה המערבית, בדצמבר 2019 (צילום: אחמד אל-באז / אקטיבסטילס)

כששב"כ רוצה לעצור עו"ד פלסטיני בן 80, גם בית דין לא עוזר

אפילו בית המשפט הצבאי בעופר סירב להתרגש מכתב האישום נגד בשיר אל-ח'יירי, עורך דין בן 80 שעבד בארגוני זכויות אדם, והורה לשחררו בערבות. השב"כ התערב והמיר את כתב האישום במעצר מנהלי. אל-ח'יירי הודיע שלא ישתף פעולה עם ההליך

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf