newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

בהצלחה: יעל מרום, ממייסדות שיחה מקומית, יוצאת לדרך חדשה

מרום, חברת צוות העריכה מיומו הראשון של האתר, מסיימת את תפקידה ויוצאת להרפתקאות חדשות. שיחה מקומית לא היתה נראית אותו הדבר בלעדיך, יעל. אנחנו כבר מתגעגעים

מאת:
השאירו תגובה
א א א

שיחה מקומית נפרדת היום עם צביטה בלב – ובאיחולי הצלחה חמים – מחברתנו יעל מרום, אחת ממייסדות האתר ועורכותיו מתחילת דרכו, שיוצאת עכשיו לדרך חדשה.

ב-2013, במסגרת תפקידה כמנהלת קשרי ציבור בישראל בארגון Just Vision, יעל הוסמכה על ידי מנכ"לית הארגון דאז, רונית אבני, לפתח אסטרטגיה שתעלה מודעות לכיבוש, למאבקים לא אלימים ולקהילות מושתקות. נקודת המוצא, שהתבססה על שורה של מחקרי עומק ושל נסיון מעשי עם תקשורת המיינסטרים בישראל, הייתה שקשה עד בלתי אפשרי למצוא ביטוי הולם ומכבד בעברית למאבקים או לדעות של קהילות מגוונות – פלסטינים ופעילות דיור ציבורי, להט"ביות ומבקשי מקלט, יוצאי אתיופיה וחרדיות, ועוד ועוד. התוכנית שיעל ורונית פיתחו הייתה להקים אתר תקשורת עצמאי, שיקרא תיגר על הדרך שבה עושים עיתונות בישראל. יחד עם עמותת "972 – לקידום עיתונאות אזרחית", שבאותם ימים בדיוק פיתחה תוכניות דומות, הן הניחו את היסודות להקמת "שיחה מקומית" – בית של עיתונות אקטיביסטית הנובעת ממחויבות לדמוקרטיה, התנגדות לכיבוש וחתירה לשלום, שוויון, צדק חברתי, שקיפות וחופש המידע.

כך הושק האתר באפריל 2014, ומיד נזרק לתוך המציאות הקשה של חטיפת הנערים בגוש עציון, מבצע הנקם של הצבא בגדה המערבית, ואז המלחמה בעזה – שבה היינו כלי התקשורת היחיד שהביא באופן שוטף דיווחים שכתבו וצילמו פלסטינים מתוך עזה. לא עברה חצי שנה מהשקתו, ושיחה מקומית כבר הוכיח את הצורך האדיר בקיומה של תקשורת עצמאית, ומאות אלפי קוראים הגיעו אלינו בשביל הסיקור הייחודי של מהלכי המלחמה. מאז ועד היום אתר "שיחה מקומית" משך מליוני קוראים, התגאה באינספור חשיפות, נתן במה לקולות מושתקים, נלחם בעוולות ויצר חיבורים חדשים בין קהילות ופעילים לטובת חברה צודקת יותר.

בהצלחה בכל אשר תלכי! יעל מרום (חגי מטר)

בהצלחה בכל אשר תלכי! יעל מרום (חגי מטר)

לאורך השנים האלה יעל תרמה תרומה עצומה לאתר. היא עזרה להכשיר וללוות כותבות וכותבים, פיתחה קשרים עם קהילות במאבק ועם ארגוני חברה אזרחית, ושיחקה תפקיד מרכזי בעיצוב הדמות העיתונאית והציבורית של שיחה מקומית ובגיבוש וביישום האסטרטגיה שלנו. כעורכת וככותבת, יעל עבדה לאורך השנים ללא לאות על חשיפת עוולות ואי-צדק. אם למנות רק כמה מהסיפורים הבולטים שהיא כתבה ושאת עריכתם היא הובילה ושיצרו תהודה מקומית ובינלאומית, נציין את:

* מעורבותו של ישראל זיו בדרום סודן (ותוצאותיה)

* סירובם של טייסי אל-על להפעיל טיסות גירוש

* מקרי הרג ללא משפט של פלסטינים בשטחים על ידי חיילים

* זיהום של כפרים בדואים על ידי המדינה

* מאבקים של נהגי מוניות בירושלים נגד פרקטיקות גזעניות של עסקים ושל העירייה

* הסיקור הראשוני על פעילות "טלגראס"

הרשימה עוד ארוכה, וכוללת כתיבה על מאבקי להט"ב, סוחרי נשק, הפגנות פמיניסטיות, עצירים מנהליים, ועוד ועוד ועוד.

ליעל היה גם תפקיד מרכזי בהפיכת "שיחה מקומית" לבמה שמאפשרת חשיפה ראשונית של סרטי קולנוע בינלאומיים לקהל המקומי, לרבות "נאילה והאינתיפאדה" – הסרט זוכה הפרסים שהפצתו בשיחה מקומית יצרה תהודה בשיח הציבורי והפוליטי בארץ, ושממשיך להיות מוצג עד היום ברחבי הארץ.

עכשיו, אחריו יותר מחמש שנים, יעל מרום החליטה להמשיך הלאה בחייה, ולחפש אתגרים חדשים. מעבר להישגיה בעבודה, יעל הייתה שותפה וחברה שלנו, והכישרון והמיומנויות שהביאה איתה יישארו לתמיד חלק מהאתר. אנחנו מאחלים ליעל את כל הטוב שבעולם, בזמן שאנחנו נמשיך ונפתח את שיחה מקומית – וניקח אותה לשלב הבא.

בהצלחה יעל!

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
לא ברור למשטרה אם היא צריכה להגן על מפגינים. הפגנה של "הדגלים השחורים" נגד נתניהו (צילום: אוליביה פיטוסי / פלאש 90)

לא ברור למשטרה אם היא צריכה להגן על מפגינים. הפגנה של "הדגלים השחורים" נגד נתניהו (צילום: אוליביה פיטוסי / פלאש 90)

השנה שבה נעשה בלתי אפשרי ללמד אזרחות

בשנה האחרונה הפער בין ההנחיות הרשמיות שמקבלים המורים לאזרחות ובין המציאות המושחתת ולא-דמוקרטית נעשה בלתי נסבל. כדי לקבל אמון מהתלמידים, מורי האזרחות צריכים לסרב להיות סתם ברגים במערכת 

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf