newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

תוך שבוע: אלפים הצטרפו לזירת סחר פומבית בקנאביס

"טלגראס", קבוצות חדשות שפתחו פעילי לגליזציה באפליקציית המסרים טלגרם, מציעות להמוני המשתמשים שכבר הצטרפו אליהן אפשרות ליצור קשר עם סוחרי קנאביס ברחבי המדינה. "המטרה היא לשבור את הפחד", מסביר האיש שמאחורי היוזמה ל"שיחה מקומית"

מאת:

בא לכם סקאנק? מחפשים אלמנה לבנה? אולי למון הייז? מעדיפים סאטיבה או אינדיקה? יש גם חשיש. אלו לא שמות של להקות, אלא זנים של קנאביס, ולמרבה הפליאה כולם קיימים וזמינים בארץ. אלפי ישראלים הצטרפו בימים האחרונים לקבוצות "טלגראס" שפתחו פעילי לגליזציה באפליקציית המסרים "טלגרם", בהן מציעים סוחרי קנאביס את מרכולתם. וזה נעשה באופן פומבי, גלוי ונגיש לכל, לראשונה בישראל.

יש עוד קצת תקלות טכניות, והמון התרגשות באוויר בקרב המשתמשים, אבל מאותו הרגע, לפני שבוע, שבו החליט פעיל הלגליזציה עמוס דב סילבר לנסות לשבור סופית את הפחד מהפללה ולפתוח זירה פומבית לסחר בקנאביס על מוצריו השונים, לא מפסיקים להצטרף עוד ועוד אנשים לקבוצות "טלגראס" המאורגנות לפי אזורים בארץ (שרון, צפון, מרכז, ירושלים, דרום), והסחר מתנהל לו 24 שעות ביממה.

> כל מה שאתם צריכים לדעת על מאבק הנכים לחיים בכבוד

גידולי קנאביס "חוקיים" בחוות גידול של תיקון עולם. (אביר סולטן/פלאש90)

גידולי קנאביס "חוקיים" בחוות גידול של תיקון עולם. (אביר סולטן/פלאש90)

"הפחד מהם הוא זה שמחזיק את החוק הזה בחיים יותר מכל דבר", מסביר סילבר מה עומד מאחורי המהלך בשיחת צ'אט שקיימתי איתו. מדוע הוא לוקח סיכון שממנו הוא לא מרוויח דבר? "הבנתי בשלב מסוים שכל עוד אנשים ימשיכו לפחד ולהסתתר המצב ימשיך לפגוע בבודדים בצורה נוראית. כמו שזה פגע בי. הבנתי גם שמדובר בהתנגשות עם החוק וגם שאם אף אחד לא ייקח על עצמו לצאת עם זה בגלוי זה פשוט לא יקרה בקרוב. הבנתי שאפילו כאינטרס אישי שלי לטווח ארוך כדאי לי לקחת את הסיכון הזמני הזה. כמובן זה מעיד ומצריך המון אמונה בהצלחת הדרך. יש לי".

אזור סחר חופשי

לפני שנה בערך, אחרי כמה שנים של מאבק למען לגליזציה, משחקי חתול ועכבר עם רשויות החוק, מעצר ושחרור החליט סילבר, שמתגורר כיום בקליפורניה, להשתמש בעמוד הפייסבוק שלו כדי לקשר בין סוחרים לקונים. כשההיענות למהלך גברה סילבר מצא שיטה: הוא הציע לסוחרים לפתוח פרופיל פיקטיבי, להציע את מרכולתם ולתייג אותו. כך יכלו הקונים לפנות לסוחרים, והסוחרים יכלו לאמת את זהות הקונים דרך פרופיל הפייסבוק שלהם. סילבר לא מתווך בעיסקאות עצמן, אבל הוא לקח על עצמו לאמת את זהותם האמיתית של הסוחרים שמתייגים אותו, וכך לוודא עד כמה שניתן שהם לא מנסים "לעקוץ" קונים – אם בגניבה ממש, בכמויות שהם מספקים או בטיב הסחורה.

הענף הקטן ששתל התפתח במהירות. "אחרי הדילר הראשון הגיע השני, ואז שלישי ורביעי ונפתח הסכר. היום יש בקיר שלי סביב ה-20 סוחרים פעילים יומיומית ועוד כמות דומה של סוחרים פעילים לפרקים", הוא מספר. כל פרסום של סוחר בו הוא תויג גרר שאלות ופניות רבות, וסילבר החליט לאחרונה לנסות למקצע את הסיפור לרווחת כל הצדדים, לעבור לפלטפורמה אחרת כאשר מושכות הניהול על האופרציה מופקדות בידי הסוחרים עצמם. והסכר נפרץ.

לפני כשבוע הוא פרסם בעמוד הפייסבוק שלו הודעה על פתיחת ערוצי תקשורת חדשים בין סוחרים לקונים באמצעות אפליקציית המסרים "טלגרם" – שניתן להשתמש בה באופן אנונימי וידועה באפשרות שהיא מציעה לצ'אט סודי (אם כי שנוי במחלוקת), בשימוש שהיא עושה בקוד פתוח, וגם בכך שהיא מאפשרת ניהול קבוצות עם כמויות משתמשים גדולות. ובינתיים קצב המצטרפים רק הולך וגובר.

> משטרה שהפכה את השקר והאלימות לדרך חיים היא סכנה לשלום הציבור

מכשיר "מאייד" בחנות לצרכי עישון בתל אביב (תומר נוייברג/פלאש90)

מכשיר "מאייד" בחנות לצרכי עישון בתל אביב. (תומר נוייברג/פלאש90)

אז איך זה עובד?

קודם כל חשוב להזכיר שאת הסיכון מול רשויות החוק לוקחים בעיקר הסוחרים. אותם רודפת המשטרה, והם אלו שצריכים לוודא שמי שקונה מהם אינו סוכן סמוי. כל סוחר פונה לסילבר וזה עושה בדיקת רקע ואמינות, מוודא, עד כמה שניתן, שמדובר באדם אמיתי ושומר אצלו פרטים מזהים ואמיתיים. סילבר מפרסם בקבוצות באופן קבוע רשימות של סוחרים שאושרו על ידו, מחולקים לפי אזורים בארץ. מפעילי הקבוצות מזכירים גם שבזירה פועלים גם סוחרים נוספים שלא עברו סינון והסחר מולם מתבצע על אחריות הקונים. הקהילה שסילבר מטפח כבר התמודדה בשנה האחרונה עם כמה דילרים שרימו את הקונים, לכן, למרות החגיגה, חשוב לעקוב אחר ההמלצות שעולות בקבוצות ולהיות זהירים.

הסוחרים, שמנהלים את העסק, מציעים את הסחורה שלהם בקבוצה. הם מודיעים שהם זמינים לקונים באזור מסוים ומפרטים מה הם מציעים: איזה זן של מריחואנה, מה המחיר והכמויות, ועוד. לפעמים הם מצרפים גם תמונות. קונה שמעוניין לבצע רכישה צריך לפנות לסוחר דרך הצ'אט הסודי של האפליקציה. הסוחר מבקש קישור לפרופיל הפייסבוק של הקונה, כדי לוודא שמדובר בקונה אמיתי, עם פרופיל פעיל, ולא בשוטר.

לאחר שנוצר הקשר, והסוחר מאשר את הקונה, מסכמים את פרטי העסקה. יש סוחרים שמבקשים מהקונים להגיע למקום שהם קובעים, אחרים מציעים משלוחים תמורת תשלום נוסף. לפעמים העסקה מתבצעת אף מבלי להיפגש. המוכר מבקש מהקונה להניח את הכסף במקום מסוים, ומניח את הסחורה במקום אחר. כל אחד מהצדדים אוסף את חלקו, והעסקה נחתמה. כמובן שכל אלו דורשים רמות אמון גבוהות מאוד, הן מצד הסוחרים שנאלצים להתמודד עם רדיפת המשטרה, והן מבחינת הקונים שלא מעוניינים לקנות חתול בשק.

איך המשטרה תתפוס את כולנו?

עמוס דב סילבר, והרשיון שהנפיק לעצמו לצרוך קנאביס בהתאם לרצונו החופשי

עמוס דב סילבר, והרשיון שהנפיק לעצמו לצרוך קנאביס בהתאם לרצונו החופשי

"ניצב בדימוס הוסיף את ימ"ר דרום", מודיעה האפליקציה בקבוצה "טלגראס קהילה". רגע של דממה, ואז אימוטיקונים של צחוק דומע. מעל אלף חברים עם ניקים שונים ומשונים יש בקבוצה שבה מחליפים הקונים "חוויות". הם מעבירים תמונות של הסחורה שקיבלו, מקטרים על המחירים, מחליפים המלצות למאיידים (מכשיר המאפשר שימוש בקנאביס בחימום, ללא שריפה וחופשי מטבק), מידע על גידולים עצמיים, וכל מה שאתם מתארים לכם שקורה בקהילה של סטלנים.

בנוסף נפתח גם ערוץ לביקורות על הסוחרים, כאשר המשתמשים מתבקשים לדרג את רמת החומר כמו גם את רמת השירות של הסוחר. המטרה היא למנוע מקונים אחרים "עקיצות" בצורה של גניבות, מחירים לא תואמים, כמות ואיכות וגם לקדם דילרים ש"מספקים את הסחורה".

המספרים של המצטרפים עד כה מהממים, בין 500 ל-1,500 משתמשים בכל אחד מהערוצים, וכך גם קצב ההתרחשות בקבוצות. אבל בינתיים בגלל הקשיים הטכניים חלק גדול מזירת הסחר עדיין מתנהלת אצל סילבר בעמוד הפייסבוק, וסילבר טוען שמיטב המוחות מנסים למצוא פתרונות טכנולוגיים לתקלות.

ואיך המשטרה מגיבה לזה? שאלתי אותו. "כבר שנה שסוחרים מוכרים בפומבי יום יום ועדיין חופשיים כציפור", הוא עונה, ומציין שלמיטב ידיעתו לא בוצעו מעצרים כתוצא מהפעילות הזאת, וכי למעשה הפלטפורמה מסכנת את הסוחרים פחות מאשר "סחר רחוב".

בנוסף, כמה בוגר, אתמול הוא נחסם מעמוד המשטרה בפייסבוק ולא יכול לתייג אותם יותר על הפרסומים הרבים שלו לקראת "ליל הבאנגים" שמארגנים פעילי לגליזציה ב-20 באפריל בגן הוורדים בירושלים. השנה מקווים הפעילים להצליח להביא אלפי אנשים שיחליטו ביחד להפסיק לציית, ולעשן למשטרה בפנים. אם כמה אלפים יעשו זאת ביחד, מקווים המארגנים, למשטרה יהיה קשה מאוד לאכוף את החוק. "אנחנו באים לעשן. לא לריב, לא לבקש, לא לנאום ולא לכעוס, פשוט לעשן. במרכז המוסדות השלטוניים של המדינה, בין המחוקק המבצע והשופט – ושיתמודדו", חותם סילבר.

> מעל לחוק: המשטרה דורשת ממח"ש לא לתעד אלימות משטרתית

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
יירוט של טיל מאיראן כפי שנראה מתל אביב, ב-14 באפריל 2024 (צילום: תומר נויברג / פלאש90)

יירוט של טיל מאיראן כפי שנראה מתל אביב, ב-14 באפריל 2024 (צילום: תומר נויברג / פלאש90)

למרות המתקפה, איראן עדיין רציונלית יותר מישראל

המתקפה הישראלית על השגרירות בדמשק נתפסה בעולם כחציית קווים אדומים, והציפייה אחריה היתה שהעולם ירסן את ישראל – או שאיראן תגיב. התגובה האיראנית, שהתבצעה אחרי שיח פתוח עם ארה"ב ובריטניה ובהתראה מראש, מעידה כי היא עדיין משמשת כגורם ממתן במלחמה הזאת

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf