ימין או שמאל: מי באמת שכח מה זה להיות יהודי?

לא רק שהסיסמה של הליכוד ״ביבי או טיבי״ חושפת את מידת הגזענות וההדרה שהימין דרדר אותנו אליהן, היא גם מנוגדת לערכים מרכזיים ביהדות. 36 פעמים חזרה התורה על מצוות אהבת הגֵר, יותר מכל מצווה אחרת. חבל שבימין מתעלמים מזה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

מסע גזעני מתוזמר היטב כנגד אזרחי ישראל הערבים מתנהל בארצנו ומתקבל באדישות בציבור. מסע אנטי-יהודי שמובל על ידי ראש ממשלת ישראל ומפלגות הימין – אלה שמתהדרות ביהדותם וציונותם.

ראש הממשלה פצח בו לפני שבוע כשתקף את רשימת "כחול לבן" והאשים: "הם מסתמכים על גוש חוסם עם מפלגות ערביות, שלא רק שלא מכירות במדינה, אלא פועלות לחסל את ישראל". דף המסרים המחפיר הזה עבר לכול דוברי הימין שחזרו על "האישום" הנורא כלפי האלטרנטיבה לשלטון הנוכחי על כך שהם מתכוונים להיעזר באזרחי ישראל הערבים על מנת ליצור "גוש חוסם": "ביבי או טיבי". כמה מביש ורחוק מתפיסת העולם של היהדות.

כמובן שגם ראשי "כחול לבן" לא יכולים היו לדמיין חלילה אלטרנטיבה לממשלה הקיימת שתשתף את אזרחי ישראל הערבים בשלטון. ניתן היה לצפות ממנהיגי "המרכז" שיגיבו כנגד עצם הגזענות וההדרה של 20 אחוז מאזרחי ישראל, אבל לא – הם פצחו במקהלה מתוזמרת שמדובר בשקר גס והם יקימו ממשלה אלטרנטיבית רק עם התמיכה של "מפלגות ציוניות".

מוטב לו נתניהו החילוני יעיין קצת בתורה, אז יבין כיצד עליו להתיחס אל ערבים (צילום מסך מסרטון "הערבים נוהרים" המפורסם של נתניהו)

ל"ו פעמים חוזרת התורה על מצוות אהבת הגר. התורה מזהירה על היחס לגר 36 פעמים – יותר מכל ציווי או איסור אחר. אין מצווה אחרת בתורה – לא המצווה על אהבת ה' ולא מצוות השבת, לא המילה ולא מאכלות אסורים, לא איסור שקר ולא איסור גזילה – המופיעה כל כך הרבה פעמים בתורה כמו המצווה הקובעת את יחסה של היהדות לגר. מצווה שהיא אחת מתוך ארבעה ציווים "לאהוב" המופיעים בכתבי הקודש של העם היהודי: אהבת הרֵעַ (החבר), אהבת הגֵר, אהבת האל, ובנביאים (מיכה) – אהבת החסד והמשפט.

חז"ל בתלמוד הבבלי מציינים כי אפילו מהאויבים הקשים ביותר של העם היהודי יכולים לצאת גרים, היכולים להגיע אף לתפקידי מפתח בהנהגה הרוחנית של עם ישראל: "מבני בניו של המן למדו תורה בבני ברק, מבני בניו של סיסרא לימדו תינוקות בירושלים, מבני בניו של סנחריב למדו תורה ברבים, והם שמעיה ואבטליון". אבל אצלנו בישראל של 2019 אם אתה לא יהודי אתה פשוט לא לגיטימי. קול לא נחשב, אזרח שאסור שישפיע, שכן על פי השקר הגס אותו מפיץ ראש הממשלה, נציגיו הפוליטיים בכנסת מסיתים נגד המדינה ופועלים לחסל את ישראל. המפלגות הערביות מכירות בישראל ולכן הן מתמודדות לכנסת ישראל, הן פועלות לחזק את ישראל כדמוקרטיה שבה יש אזרחות שוויונית לכל אזרח ולא פועלות לחסל את ישראל.

מה לראש הממשלה הזה עם המורשת היהודית? וחמור מכך, איך ייתכן שרבנים מרכזיים ומפלגות הציונות הדתית והחרדים, אלו שבקיאים היטב במקורות, מתכחשים כך לציווי הברור של "אהבת הגר", לציווי של ספר "ויקרא" על האזרחות המשותפת: "כאזרח מכם יהיה לכם הגֵּר הגָּר אתכם ואהבת לו כמוך"? כיצד הם שוכחים את מורשת האבות: אברהם אבינו שאומר לעפרון החיתי: "גֵּר-וְתוֹשָׁב אָנֹכִי, עִמָּכֶם. תְּנוּ לִי אֲחֻזַּת-קֶבֶר עִמָּכֶם," (בראשית כג, ד); משה רבנו, משחרר האומה היהודית, לא שכח את היותו בעצמו גר בארץ זרה: "גֵּר הָיִיתִי, בְּאֶרֶץ נָכְרִיָּה" (שמות ב, כב); ויהושוע, תוך כדי מהלך כיבוש הארץ, המבטיח שייעשה משפט צדק לגר: "אֵלֶּה הָיוּ עָרֵי הַמּוּעָדָה לְכֹל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל, וְלַגֵּר הַגָּר בְּתוֹכָם, לָנוּס שָׁמָּה, כָּל-מַכֵּה-נֶפֶשׁ בִּשְׁגָגָה; וְלֹא יָמוּת, בְּיַד גֹּאֵל הַדָּם, עַד-עָמְדוֹ, לִפְנֵי הָעֵדָה". (יהושוע כ, ט).

איך קורה אם כן שביבי והימין פוגעים כך באזרחי ישראל הערבים, בגרים של ימינו? אחת התשובות היא בפרשנות לשאלה "מיהו הגר". בעוד במקרא התשובה היא ברורה: גר הוא אדם שגר באותה מדינה, מקרב אוכלוסיית המיעוט, שאינה בת הלאום של אוכלוסיית הרוב: בדיוק כפי שהיו בני הלאום שלנו במצרים – כִּי גֵרִים הֱיִיתֶם בְּאֶרֶץ מִצְרָיִם. במקרא המשמעות הפשוטה של מצוות אהבת הגר היא לאהוב כל אדם שבא לגור בארץ. כלומר, כאשר יבוא זר ויתגורר עמכם בארצכם – התנהגו אליו בשוויון ובאהבה, (קל וחומר אם הגענו לארצנו כשהגרים כבר היו בה). אבל בהלכה יש שינוי מהותי כפי שפסק הרמב"ם: אהבת הגר היא ביחס לזר שהתגייר, שהפך להיות חלק מאיתנו "שבא ונכנס תחת כנפי השכינה". והנה לנו ההבדל ביחס אל המיעוט ואל "הלא יהודים" שחיים במדינת ישראל כאזרחים. על פי המקרא עלינו לנהוג בהם בשוויון, בשותפות ובאהבה. אבל כנראה שמבחינתו של החילוני ביבי נתניהו וחבר מרעיו הדבקות ב"הלכה" קובעת. מי שלא הפך לחלק מעמנו אין סיבה לנהוג בו באהבה ובשוויון.

רוב היהודים שחיים בישראל אינם חיים על פי "ההלכה" אבל כן רואים במקרא מקור להשראה, לתרבות ולזיקה שלהם לעמם. הגיע זמננו להיזכר מהו המסר של המקרא ביחס למיעוט הערבי שחי בקרב הרוב היהודי במדינתנו, זו שקבעה מראשיתה שתהיה בו זמנית הבית הלאומי לעם היהודי והבית השוויוני לכול אזרחיה ללא הבדל מין גזע דת ולאום. ביבי והימין שכחו מה זה להיות יהודים אבל הרוב היהודי בישראל ובתפוצות צריך להתעורר, להתעשת ולהבטיח מחדש את שמירת המהות והמוסר של היהדות. המוסר שתמציתו היא "ואהבת לרעך כמוך", המוסר של "כאזרח מכם יהיה לכם הגֵּר הגָּר אתכם ואהבת לו כמוך".

 יניב שגיא הוא מנכ"ל גבעת חביבה – המרכז לחברה משותפת

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

נלחם כל חייו נגד גזענות על כל סוגיה, ועכשיו מדביקים לו תווית של אנטישמי. ג'רמי קורבין, מנהיג הלייבור (צילום: Party of European Socialists)

קורבין לא אנטישמי. הוא על הכוונת כי הוא רוצה להציל את העולם

פריבילגים, איסלמופובים ואפילו אנטישימים מקדמים במרץ את הטענה שקורבין אנטישמי. אך מה שמפחיד אותם באמת זה שלראשונה זה שנים, מוצגת אלטרנטיבה למשטר ההרס הניאו-ליברלי. לכן צריך לקוות שקורבין ינצח ביום חמישי

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf