newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

למה דוברי הרוסית מחרימים חנויות של ערבים?

כן, יש לנו את הגורמים שלנו, התרבות והעבר האימפריאלי, אבל גם השמאל הישראלי צריך לעשות חשבון נפש לגבי הסיבות לנתק בינו לבין דוברי הרוסית בישראל

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כתב אורח: מריק שטרן

על פי סקר גיאוקרטוגרפיה, 67 אחוז מהצרכנים היהודים תומכים בהחרמת חנויות של ערבים. בכתבה בנושא בגלובס מצוין כי: "שיעור המחרימים הגבוה ביותר נמצא בקרב מפרנסים קשי-יום (66 אחוז), בקרב רוסים (78 אחוז) ובקרב מתנחלים (74 אחוז). לדברי פרופ' אבי דגני, נשיא קבוצת גיאוקרטוגרפיה, 'מי שיותר סלחן בהכללה הם היותר משכילים והיותר אמידים'".

מעבר לעובדה העצובה המוכחת במאמר הזה, עד כמה הפוליטיקה בישראל היא מעמדית ומגזרית ולא בהכרח אידיאולוגית או ערכית, הוא שוב מציב את ציבור דוברי הרוסית בעמדת האולטרה-ימנים בחברה הישראלית. אז למה באמת אנחנו כל כך ימנים? (אני ספציפית כבר לא, אבל אני די אנומליה במשפחה שלי – כמו מרבית דוברי הרוסית שאינם ימנים).

ישנו ההסבר הפוסט-סובייטי, הטראומה מהרודנות הסובייטית שהתעצמה וקיבלה פנים אנטישמיות מובהקות בתקופה בה הורינו התבגרו, המרד בדור הווטרנים (הסבים והסבתות שלנו), נאמני המשטר. וכאשר המפלגה המייסדת של ישראל עדיין מתהדרת בצבעי אדום וטרמינולוגיה סוציאליסטית – זה לא עושה המון חשק לפליטי החברה הסובייטית להצטרף.

יש גם את ההסבר של משבר העלייה: העולים שהעלו לשלטון את רבין ב-92', לאחר רומן גרוע עם ממשלת הליכוד, חטפו לפרצוף את האליטיזם המפאייניקי ותקרת הזכוכית הנלווית באקדמיה, בתקשורת ובמעוזי האחוסליות הישראלית. ואין כמו הלבנת פנים מגזרית לייצר דפוסי הצבעה פוליטיים לדורות.

> התושבים הפלסטינים של ישראל נמצאים תחת מתקפה

מרכז יפו, בקרוב ללא יהודים? (צילום: דוד איידלמן)

מרכז יפו, בקרוב ללא קונים יהודים? (צילום: דוד איידלמן)

ויש כמובן את ישראל ביתנו וליברמן – מפלגה אתנית קלאסית שהצליחה במובנים רבים לשבור תקרות זכוכית בתעסוקה ובייצוג פוליטי עבור דוברי רוסית בארץ, אך תוך כדי גם הובילו באמצעות שליטה אגרסיבית בתקשורת דוברת הרוסית – את קהל הבית שלהם עמוק לפינה הימנית.

ועוד הסבר אחד, של אבא שלי ז"ל, שדיבר בגאווה (מבלי למצמץ), על האימפריאליזם הלאומי של יוצאי ברה"מ לשעבר, המורגלים בארץ עצומת ממדים, בעלת תפיסה טריטוריאלית מובהקת ושאיפות לאומיות גלובליות. בבואם לארץ הקטנה שלנו הם נחרדים מהוויתור על חלקי ארץ ומהחשיבה קצרת וקטנת הראי של מנהיגיה.

אה ודבר אחרון: כבר 15 שנה שנוח לתקשורת הישראלית לסמן את הרוסים כימנים משוגעים, פוטיניסטים, סטליניסטים. עוד מגזר שאפשר להאשימו בכשלון השלום \ הדו קיום \ העובדה שאנחנו לא באיחוד האירופי וכן הלאה. והחברה הישראלית אוהבת מאוד לשים כל מגזר ומגזר בפינה הפוליטית הברורה שלו, ושלא יתערבבו לה בעיניים, כי זה מקשה מאוד על מפקדי הארגזים לאחר מכן. ככל שהשמאלנים זועקים שליברמן והרוסים הם פשיסטים, בעוד חלקם מנפנים בדגלי הפטיש והמגל, כך לרוסים פחות מתחשק להיות חלק מהשמאל "היפה" הזה.

ובכל מקרה, ובניגוד למה שאנחנו אוהבים לחשוב, עמדות פוליטיות, בטח ברמה הקולקטיבית הנן דינמיות ומשתנות כמו כל חלקיק אטום על פני כדור הארץ. הדור 1.5 או הדור השני או הדור השלישי כבר יאמצו פוליטיקה אחרת, כל דור ונסיבותיו הוא. אני תקווה שלדורות הבאים תהיה פוליטיקה שגם תצליח להכיל יותר זהויות, ומאידך שהפוליטיקה הישראלית תדע להכיל את הזהות הרוסית ולא לשים אותה בפינות שנוח לה בהן.

* מריק שטרן הוא ממייסדי קבוצת דור 1.5 – צעירים דוברי רוסית, דוקטורנט לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן גוריון. מתפרנס מייעוץ תקשורת ואסטרטגיה, וגר בירושלים עם חיה ובנם הפעוט מיכאל.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
משרד החינוך משלה את עצמו שהוא מחנך לחשיבה ביקורתית. שר החינוך רפי פרץ (צילום: רועי אלימה / פלאש 90)

משרד החינוך משלה את עצמו שהוא מחנך לחשיבה ביקורתית. שר החינוך רפי פרץ (צילום: רועי אלימה / פלאש 90)

כששר החינוך פועל בניגוד לחוק שעליו הוא מופקד

לפני שבוע ירה שוטר בראשו של מאלק עיסא בן התשע, בשעה שחזר מבית הספר לביתו. אם היה בישראל חינוך לחשיבה ביקורתית, הארץ הייתה רועשת. אבל כשבראש משרד החינוך עומד שר שמחבק גזענים, חשיבה ביקורתית נראית רחוקה מאוד

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf