newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

למה דוברי הרוסית מחרימים חנויות של ערבים?

כן, יש לנו את הגורמים שלנו, התרבות והעבר האימפריאלי, אבל גם השמאל הישראלי צריך לעשות חשבון נפש לגבי הסיבות לנתק בינו לבין דוברי הרוסית בישראל

מאת:

כתב אורח: מריק שטרן

על פי סקר גיאוקרטוגרפיה, 67 אחוז מהצרכנים היהודים תומכים בהחרמת חנויות של ערבים. בכתבה בנושא בגלובס מצוין כי: "שיעור המחרימים הגבוה ביותר נמצא בקרב מפרנסים קשי-יום (66 אחוז), בקרב רוסים (78 אחוז) ובקרב מתנחלים (74 אחוז). לדברי פרופ' אבי דגני, נשיא קבוצת גיאוקרטוגרפיה, 'מי שיותר סלחן בהכללה הם היותר משכילים והיותר אמידים'".

מעבר לעובדה העצובה המוכחת במאמר הזה, עד כמה הפוליטיקה בישראל היא מעמדית ומגזרית ולא בהכרח אידיאולוגית או ערכית, הוא שוב מציב את ציבור דוברי הרוסית בעמדת האולטרה-ימנים בחברה הישראלית. אז למה באמת אנחנו כל כך ימנים? (אני ספציפית כבר לא, אבל אני די אנומליה במשפחה שלי – כמו מרבית דוברי הרוסית שאינם ימנים).

ישנו ההסבר הפוסט-סובייטי, הטראומה מהרודנות הסובייטית שהתעצמה וקיבלה פנים אנטישמיות מובהקות בתקופה בה הורינו התבגרו, המרד בדור הווטרנים (הסבים והסבתות שלנו), נאמני המשטר. וכאשר המפלגה המייסדת של ישראל עדיין מתהדרת בצבעי אדום וטרמינולוגיה סוציאליסטית – זה לא עושה המון חשק לפליטי החברה הסובייטית להצטרף.

יש גם את ההסבר של משבר העלייה: העולים שהעלו לשלטון את רבין ב-92', לאחר רומן גרוע עם ממשלת הליכוד, חטפו לפרצוף את האליטיזם המפאייניקי ותקרת הזכוכית הנלווית באקדמיה, בתקשורת ובמעוזי האחוסליות הישראלית. ואין כמו הלבנת פנים מגזרית לייצר דפוסי הצבעה פוליטיים לדורות.

> התושבים הפלסטינים של ישראל נמצאים תחת מתקפה

מרכז יפו, בקרוב ללא יהודים? (צילום: דוד איידלמן)

מרכז יפו, בקרוב ללא קונים יהודים? (צילום: דוד איידלמן)

ויש כמובן את ישראל ביתנו וליברמן – מפלגה אתנית קלאסית שהצליחה במובנים רבים לשבור תקרות זכוכית בתעסוקה ובייצוג פוליטי עבור דוברי רוסית בארץ, אך תוך כדי גם הובילו באמצעות שליטה אגרסיבית בתקשורת דוברת הרוסית – את קהל הבית שלהם עמוק לפינה הימנית.

ועוד הסבר אחד, של אבא שלי ז"ל, שדיבר בגאווה (מבלי למצמץ), על האימפריאליזם הלאומי של יוצאי ברה"מ לשעבר, המורגלים בארץ עצומת ממדים, בעלת תפיסה טריטוריאלית מובהקת ושאיפות לאומיות גלובליות. בבואם לארץ הקטנה שלנו הם נחרדים מהוויתור על חלקי ארץ ומהחשיבה קצרת וקטנת הראי של מנהיגיה.

אה ודבר אחרון: כבר 15 שנה שנוח לתקשורת הישראלית לסמן את הרוסים כימנים משוגעים, פוטיניסטים, סטליניסטים. עוד מגזר שאפשר להאשימו בכשלון השלום \ הדו קיום \ העובדה שאנחנו לא באיחוד האירופי וכן הלאה. והחברה הישראלית אוהבת מאוד לשים כל מגזר ומגזר בפינה הפוליטית הברורה שלו, ושלא יתערבבו לה בעיניים, כי זה מקשה מאוד על מפקדי הארגזים לאחר מכן. ככל שהשמאלנים זועקים שליברמן והרוסים הם פשיסטים, בעוד חלקם מנפנים בדגלי הפטיש והמגל, כך לרוסים פחות מתחשק להיות חלק מהשמאל "היפה" הזה.

ובכל מקרה, ובניגוד למה שאנחנו אוהבים לחשוב, עמדות פוליטיות, בטח ברמה הקולקטיבית הנן דינמיות ומשתנות כמו כל חלקיק אטום על פני כדור הארץ. הדור 1.5 או הדור השני או הדור השלישי כבר יאמצו פוליטיקה אחרת, כל דור ונסיבותיו הוא. אני תקווה שלדורות הבאים תהיה פוליטיקה שגם תצליח להכיל יותר זהויות, ומאידך שהפוליטיקה הישראלית תדע להכיל את הזהות הרוסית ולא לשים אותה בפינות שנוח לה בהן.

* מריק שטרן הוא ממייסדי קבוצת דור 1.5 – צעירים דוברי רוסית, דוקטורנט לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן גוריון. מתפרנס מייעוץ תקשורת ואסטרטגיה, וגר בירושלים עם חיה ובנם הפעוט מיכאל.

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
פעילי השמאל יהלי צ'ליק, מתן קדיש ויסמין ערן-ורדי בבית המשפט, ב-2 בדצמבר 2021 (צילום: אורן זיו)

פעילי השמאל יהלי צ'ליק, מתן קדיש ויסמין ערן-ורדי בבית המשפט, ב-2 בדצמבר 2021 (צילום: אורן זיו)

המשטרה הפכה פעילי שמאל מעדים לחשודים. ביהמ"ש לא השתכנע

מתנחל ממעון רץ ליד הכפר א-טוואני בדרום הר חברון, והותקף על ידי פלסטינים. שלושה פעילים שזומנו לתת עדות נעצרו. לאחר מכן פשטה המשטרה על בית שבו התגוררו והחרימה ציוד ללא צו. "זו עליית מדרגה. עד עכשיו לא ראינו כזאת רדיפה נגד הפעילות היומיומית שלנו"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf