newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

חמאס בוחר להמנע מעימות עם ישראל, אך הרצועה לא שקטה

בזמן שהאירועים האלימים מתרחשים בעיקר בגדה המערבית ובירושלים, רצועת עזה שומרת על שקט יחסי. מבחינת חמאס טוב לראות התקוממות שהיא גם נגד עבאס, ומחיר המלחמה יהיה גבוה מדי. התושבים, לעומת זאת, חלוקים

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותבת אורחת: עביר איוב, עזה

למרות שלרוב היא נחשבת לאחד האזורים הנפיצים ביותר בפלסטין, בגל האלימות הנוכחי נדמה שרצועת עזה אימצה גישה של "נחכה ונראה".

המובלעת הנצורה הזאת, תחת שלטון חמאס, לא הגיבה מיידית עם תחילת האירועים סביב מסגד אל-אקצא בחודש האחרון. רק ביום שישי ה-9 לאוקטובר יצאו מאות צעירים פלסטינים לצעדה בלתי מזוינת לעבר אזור החיץ שבצפון ובמזרח עזה, זרקו אבנים והציתו צמיגים. שבעה מהם נורו למוות על ידי צה"ל.

הפגנה זו והדומות לה מאז לא הופכות את עזה לשחקן פעיל במצב המדרדר. להיפך. ההרוגים הצעירים, כמו גם עשרות הפצועים, לא היוו כל איום על החיילים שירו ממגדלי השמירה. לכן ישראל כלל לא מודאגת מהפגנות כאלה, בהשוואה לאתגר שמהוות ההפגנות בגדה המערבית ובירושלים, שבהן נוצר מגע ישיר הן עם חיילים והן עם אזרחים ישראלים.

> הרצועה קורסת, אבל העזתים לא רואים חלופה במקום חמאס

פצועים בהפגנה בעזה, קרוב לגדר נחל עוז (חוסאם סאלם / אקטיבסטילס)

פצועים בהפגנה בעזה, קרוב לגדר נחל עוז (חוסאם סאלם / אקטיבסטילס)

לא ישראל ולא חמאס מעוניינות בסיבוב קרבות נוסף אחרי שלושה סבבי לחימה שלא הביאו לשום שינוי חיובי בשטח, אלא רק לעוד נזק ושפיכות דמים. אך חשוב מכך, 1.8 מיליון הפלסטינים שחיים בעזה עדיין סובלים מנזקי המבצע הישראלי האחרון ("צוק איתן"), שהותיר אחריו כ-2,200 הרוגים ויותר מ-18 אלף בתים הרוסים, שרובם המכריע טרם נבנו מחדש.

תנועת חמאס עצמה טרם התערבה במעשי האלימות בסבב הנוכחי, אך היא הפסיקה למנוע ממפגינים לצעוד לעבר החומה ולזרוק אבנים. בעולם המונחים של חמאס, עימות אמיתי עם ישראל הוא רק כזה שכולל ירי רקטות, לא פחות, ולעת עתה התנועה החליטה להמנע מכך ולשמור על השקט היחסי.

בשבוע שעבר הגן בכיר חמאס מוסא אבו-מרזוק על מדיניות התנועה בפייסבוק, וקבע שההחלטה לא לירות על ישראל היא מכוונת, ונועדה למנוע את הסטת תשומת הלב מהגדה ומירושלים לעזה. "יש עמודי פייסבוק פלסטינים שקוראים לנו לירות רקטות ולהעלות את האינתיפאדה מדרגה", כתב. "אבל פעולה כזאת תגרום לנו להפסיד הן במאבק הרקטות והן באינתיפאדה, ותגרום לנו להיראות כתוקפנים מול ישראל התמימה לכאורה".

משקמים ועוקבים

מול עמדה זו מתייצבים רבים בעזה שנוקטים בגישה לוחמנית יותר. לטענתם, סכסוך מזוין עם ישראל במצב הנוכחי דווקא כן עשוי לגרום לשינוי ביחסים עמה. זאת במיוחד עכשיו, כשנראה שהן נשיא הרשות, מחמוד עבאס, והן ראש הממשלה בנימין נתניהו לא נוטים להתקדם במסלול הדיפלומטי או לנקוט בצעדים שיקלו את החיים תחת הסכסוך, וגם לא רוצים לאבד שליטה במצב הביטחוני.

מוסטפא איברהים, אנליסט פוליטי עזתי, דוחה את הגישה הזאת ומאמין שעזה צריכה להמנע מעימות אלים עם ישראל, בשל הנסיבות הייחודיות ששוררות בה. "ניסיון העבר מלמד אותנו שככל שהאינתיפאדות שלנו חמושות יותר, כך קל יותר לישראל לחסל אותן", הוא אומר, ומוסיף שלהערכתו ההתנגדות העממית תצליח להניב תוצאות טובות יותר ללא כל מעורבות של אף אחד מהפלגים הפוליטיים הפלסטינים. "עזה לא צריכה לשתוק, אבל גם לא לירות אף רקטה. האנשים כאן יכולים להמשיך ולתמוך בהפגנות ובאינתיפאדה בדרכם שלהם".

> עובדים ללא משכורת: המגזר הציבורי המורעב של עזה

הפגנה במזרח רצועת עזה (עז זאנון / אקטיבסטילס)

הפגנה במזרח רצועת עזה (עז זאנון / אקטיבסטילס)

מבחינת חמאס ברור שהאי שקט בגדה המערבית מהווה הצהרה של התנגדות לדרך המו"מ של עבאס, שכוללת את המשך התיאום הביטחוני שנועד להגן על חייהם של ישראלים. בשביל התנועה בעזה, זו הזדמנות פז לחשוף עד כמה נחלש מעמדו הציבורי של עבאס.

עד כה נהרגו בעזה 12 אנשים בסיבוב הנוכחי, וכאמור עשרות נוספים נפצעו. כשקבוצה של בחורים צעירים באזור מחנה הפליטים אל-בורייג' הצליחה לחצות את הגדר לתוך ישראל, היא הוחזרה מיידית לתוך הרצועה על ידי חיילים ישראלים. לו היו מצליחים להכנס לישראל הייתה להם הזדמנות למצוא פרנסה, כמו מאות האחרים שמנסים למצוא דרכים לחצות את הגדר.

תושבי עזה עייפים מכדי לסכן את עצמם בעוד סבב של מתקפות ישראליות. כרגע הם טרודים בעיקר בניסיון לשפר את חייהם, לבנות מחדש את בתיהם ולמצוא מקורות פרנסה או סיוע הומניטארי שיקל עליהם ולו במעט. כמעט חצי מהאוכלוסיה סובלת כיום מאבטלה. מי שאיבדו קרובי משפחה בקיץ של שנה שעברה עדיין מתאוששים מהכאב והאובדן.

ועדיין, מכל זה אין להבין שהפלסטינים בעזה מבודדים ממה שקורה ברחבי הארץ כולה. אנשים בעזה, במיוחד בני הדור הצעיר שנולד אחרי האינתיפאדה הראשונה ואוסלו, עוקבים בתשומת לב רבה אחרי העדכונים ברדיו וברשתות החברתיות. הם יודעים בדיוק איפה מתבצעת כל תקיפה, כמה פצועים והרוגים יש, והם ממשיכים לעקוב.

עביר איוב היא עיתונאית עזתית בת 28. מזה ארבע שנים היא עובדת כחוקרת וכותבת, סיקרה שתי מלחמות ונושאים חברתיים שונים. היא גם לומדת עברית. איוב היא זוכת פרס ריצ'רד ביסטון של עיתון הטיימס הלונדוני, ומתחילה לימודי תואר שני בעיתונאות. אפשר לעקוב אחריה בטוויטר כאן: @abeerayoub . הפוסט פורסם לראשונה באנגלית באתר 972+, ותורגם על ידי חגי מטר

> המשטרה חוזרת בה מתיאור "המחבלת מעפולה", התקשורת בעברית לא

הפגנה בעזה, קרוב לגדר נחל עוז (חוסאם סאלם / אקטיבסטילס)

הפגנה בעזה, קרוב לגדר נחל עוז (חוסאם סאלם / אקטיבסטילס)

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
הנהלת אל על רוצה לפטר כ-1,000 מתוך 6,000 העובדים. הפגנה של עובדי אל על נגד הקיצוצים (צילום: אוליביה פיטוסי / פלאש 90)

הנהלת אל על רוצה לפטר כ-1,000 מתוך 6,000 העובדים. הפגנה של עובדי אל על נגד הקיצוצים (צילום: אוליביה פיטוסי / פלאש 90)

הוועד באל על: ההסתדרות מעדיפה את הטייסים עלינו

לפני עשור, ההסתדרות נלחמה נגד ניסיון של הטייסים באל על להקים ועד נפרד. עכשיו, כך נראה, היא עומדת לצדם ואף הדיחה את ראשי הוועד הכללי שמחו נגד ניהול מו"מ נפרד עם הטייסים. ההסתדרות: הוועד השתולל ועבר את הקווים האדומים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf