חמאס בוחר להמנע מעימות עם ישראל, אך הרצועה לא שקטה

בזמן שהאירועים האלימים מתרחשים בעיקר בגדה המערבית ובירושלים, רצועת עזה שומרת על שקט יחסי. מבחינת חמאס טוב לראות התקוממות שהיא גם נגד עבאס, ומחיר המלחמה יהיה גבוה מדי. התושבים, לעומת זאת, חלוקים

מאת:

כותבת אורחת: עביר איוב, עזה

למרות שלרוב היא נחשבת לאחד האזורים הנפיצים ביותר בפלסטין, בגל האלימות הנוכחי נדמה שרצועת עזה אימצה גישה של "נחכה ונראה".

המובלעת הנצורה הזאת, תחת שלטון חמאס, לא הגיבה מיידית עם תחילת האירועים סביב מסגד אל-אקצא בחודש האחרון. רק ביום שישי ה-9 לאוקטובר יצאו מאות צעירים פלסטינים לצעדה בלתי מזוינת לעבר אזור החיץ שבצפון ובמזרח עזה, זרקו אבנים והציתו צמיגים. שבעה מהם נורו למוות על ידי צה"ל.

הפגנה זו והדומות לה מאז לא הופכות את עזה לשחקן פעיל במצב המדרדר. להיפך. ההרוגים הצעירים, כמו גם עשרות הפצועים, לא היוו כל איום על החיילים שירו ממגדלי השמירה. לכן ישראל כלל לא מודאגת מהפגנות כאלה, בהשוואה לאתגר שמהוות ההפגנות בגדה המערבית ובירושלים, שבהן נוצר מגע ישיר הן עם חיילים והן עם אזרחים ישראלים.

> הרצועה קורסת, אבל העזתים לא רואים חלופה במקום חמאס

פצועים בהפגנה בעזה, קרוב לגדר נחל עוז (חוסאם סאלם / אקטיבסטילס)

פצועים בהפגנה בעזה, קרוב לגדר נחל עוז (חוסאם סאלם / אקטיבסטילס)

לא ישראל ולא חמאס מעוניינות בסיבוב קרבות נוסף אחרי שלושה סבבי לחימה שלא הביאו לשום שינוי חיובי בשטח, אלא רק לעוד נזק ושפיכות דמים. אך חשוב מכך, 1.8 מיליון הפלסטינים שחיים בעזה עדיין סובלים מנזקי המבצע הישראלי האחרון ("צוק איתן"), שהותיר אחריו כ-2,200 הרוגים ויותר מ-18 אלף בתים הרוסים, שרובם המכריע טרם נבנו מחדש.

תנועת חמאס עצמה טרם התערבה במעשי האלימות בסבב הנוכחי, אך היא הפסיקה למנוע ממפגינים לצעוד לעבר החומה ולזרוק אבנים. בעולם המונחים של חמאס, עימות אמיתי עם ישראל הוא רק כזה שכולל ירי רקטות, לא פחות, ולעת עתה התנועה החליטה להמנע מכך ולשמור על השקט היחסי.

בשבוע שעבר הגן בכיר חמאס מוסא אבו-מרזוק על מדיניות התנועה בפייסבוק, וקבע שההחלטה לא לירות על ישראל היא מכוונת, ונועדה למנוע את הסטת תשומת הלב מהגדה ומירושלים לעזה. "יש עמודי פייסבוק פלסטינים שקוראים לנו לירות רקטות ולהעלות את האינתיפאדה מדרגה", כתב. "אבל פעולה כזאת תגרום לנו להפסיד הן במאבק הרקטות והן באינתיפאדה, ותגרום לנו להיראות כתוקפנים מול ישראל התמימה לכאורה".

משקמים ועוקבים

מול עמדה זו מתייצבים רבים בעזה שנוקטים בגישה לוחמנית יותר. לטענתם, סכסוך מזוין עם ישראל במצב הנוכחי דווקא כן עשוי לגרום לשינוי ביחסים עמה. זאת במיוחד עכשיו, כשנראה שהן נשיא הרשות, מחמוד עבאס, והן ראש הממשלה בנימין נתניהו לא נוטים להתקדם במסלול הדיפלומטי או לנקוט בצעדים שיקלו את החיים תחת הסכסוך, וגם לא רוצים לאבד שליטה במצב הביטחוני.

מוסטפא איברהים, אנליסט פוליטי עזתי, דוחה את הגישה הזאת ומאמין שעזה צריכה להמנע מעימות אלים עם ישראל, בשל הנסיבות הייחודיות ששוררות בה. "ניסיון העבר מלמד אותנו שככל שהאינתיפאדות שלנו חמושות יותר, כך קל יותר לישראל לחסל אותן", הוא אומר, ומוסיף שלהערכתו ההתנגדות העממית תצליח להניב תוצאות טובות יותר ללא כל מעורבות של אף אחד מהפלגים הפוליטיים הפלסטינים. "עזה לא צריכה לשתוק, אבל גם לא לירות אף רקטה. האנשים כאן יכולים להמשיך ולתמוך בהפגנות ובאינתיפאדה בדרכם שלהם".

> עובדים ללא משכורת: המגזר הציבורי המורעב של עזה

הפגנה במזרח רצועת עזה (עז זאנון / אקטיבסטילס)

הפגנה במזרח רצועת עזה (עז זאנון / אקטיבסטילס)

מבחינת חמאס ברור שהאי שקט בגדה המערבית מהווה הצהרה של התנגדות לדרך המו"מ של עבאס, שכוללת את המשך התיאום הביטחוני שנועד להגן על חייהם של ישראלים. בשביל התנועה בעזה, זו הזדמנות פז לחשוף עד כמה נחלש מעמדו הציבורי של עבאס.

עד כה נהרגו בעזה 12 אנשים בסיבוב הנוכחי, וכאמור עשרות נוספים נפצעו. כשקבוצה של בחורים צעירים באזור מחנה הפליטים אל-בורייג' הצליחה לחצות את הגדר לתוך ישראל, היא הוחזרה מיידית לתוך הרצועה על ידי חיילים ישראלים. לו היו מצליחים להכנס לישראל הייתה להם הזדמנות למצוא פרנסה, כמו מאות האחרים שמנסים למצוא דרכים לחצות את הגדר.

תושבי עזה עייפים מכדי לסכן את עצמם בעוד סבב של מתקפות ישראליות. כרגע הם טרודים בעיקר בניסיון לשפר את חייהם, לבנות מחדש את בתיהם ולמצוא מקורות פרנסה או סיוע הומניטארי שיקל עליהם ולו במעט. כמעט חצי מהאוכלוסיה סובלת כיום מאבטלה. מי שאיבדו קרובי משפחה בקיץ של שנה שעברה עדיין מתאוששים מהכאב והאובדן.

ועדיין, מכל זה אין להבין שהפלסטינים בעזה מבודדים ממה שקורה ברחבי הארץ כולה. אנשים בעזה, במיוחד בני הדור הצעיר שנולד אחרי האינתיפאדה הראשונה ואוסלו, עוקבים בתשומת לב רבה אחרי העדכונים ברדיו וברשתות החברתיות. הם יודעים בדיוק איפה מתבצעת כל תקיפה, כמה פצועים והרוגים יש, והם ממשיכים לעקוב.

עביר איוב היא עיתונאית עזתית בת 28. מזה ארבע שנים היא עובדת כחוקרת וכותבת, סיקרה שתי מלחמות ונושאים חברתיים שונים. היא גם לומדת עברית. איוב היא זוכת פרס ריצ'רד ביסטון של עיתון הטיימס הלונדוני, ומתחילה לימודי תואר שני בעיתונאות. אפשר לעקוב אחריה בטוויטר כאן: @abeerayoub . הפוסט פורסם לראשונה באנגלית באתר 972+, ותורגם על ידי חגי מטר

> המשטרה חוזרת בה מתיאור "המחבלת מעפולה", התקשורת בעברית לא

הפגנה בעזה, קרוב לגדר נחל עוז (חוסאם סאלם / אקטיבסטילס)

הפגנה בעזה, קרוב לגדר נחל עוז (חוסאם סאלם / אקטיבסטילס)

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
"לעשות נקמה בגויים". הפגנת ימין בשייח׳ ג׳ראח, לאחר שנערה פלסטינית דקרה מתנחלת (צילום: אורן זיו)

"לעשות נקמה בגויים". הפגנת ימין בשייח׳ ג׳ראח, לאחר שנערה פלסטינית דקרה מתנחלת (צילום: אורן זיו)

חשש בשייח' ג'ראח: הדקירה תנוצל להגברת הלחץ על הפלסטינים

הדקירה של מתנחלת משייח' ג'ראח בידי נערה פלסטינית הזכירה בשכונה הזו אין ממש שכנות בין יהודים וערבים. הפגנת הימין בשכונה והתנהגות משטרה עלולים לסמן ששייח' ג'ראח שוב בדרך להיות חברון

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf