המשטרה חוזרת בה מתיאור "המחבלת מעפולה", התקשורת בעברית לא

כמו לשוטרים שירו בה בשטח, גם לתקשורת לא לקח הרבה זמן לשפוט ולהרשיע את איסראא עאבד עדין כ"מחבלת". עכשיו, כשהמשטרה עצמה מתחילה לפקפק בסיפור הראשוני, כבר לא כל כך ממהרים לפרסם את זה

מאת:

הפרסום על "המחבלת מעפולה", שנורתה לעיני המצלמות, הופיע בכל מהדורת חדשות אפשרית בישראל, שלא להזכיר את עשרות הדיונים והאסיפות של חכמי התקשורת שדנו בסוגיית הגלידה במצבי טרור. אך הידיעה על התפנית בחקירת המקרה על ידי המשטרה מתפרסמת לה בעברית רק בתקשורת המקומית, שם מבהירים, על פי מקורות בכירים במשטרה, ש"ייתכן שהצעירה עם הסכין אינה מחבלת".

איסראא עאבד עדין מאשפזת בבית חולים פוריה לאחר שהוצאו מגופה שישה קליעים. מצבה משתפר בהדרגה, ובתקשורת הערבית אף מדווחים על הקלות בתנאי מעצרה, כולל ביקורים של בני משפחתה בבית החולים.

בידיעה העברית היחידה שהתייחסה לתפנית הזאת, ב-mynet של העמק והגליל, אפילו מוזכר שהאבטחה בבית החולים נועדה לשמור עליה מתקיפה, יחס כלל לא הולם למי שהוגדרה רק לפני יומיים כאויבת העם ואויבת אישית של ינון מגל. לפי הידיעה לבטיה של המשטרה נובעים מהעובדה כי איסראא לא עשתה כלל שימוש בסכין, שרכשה באותו יום, למרות שהיו לה הרבה הזדמנויות לכך, ויתכן ששלפה אותו באותו רגע כתגובה למצוקה אישית, וכלל לא התכוונה לדקור אף אחד.

לעומת התקשורת בעברית, התקרית של איסראא עאבד הצעירה, שנראתה עומדת ומבוהלת מול שורה של יורים, הציתה את הדיון בחברה הערבית בשבוע שעבר והסעירה אותה. העובדה שיכלו לעצור את איסראא ללא מיצג הירי לראווה הראתה לכל ערבי כי גם הוא עצמו עלול להיגרר לבצע תנועה פתאומית שתציב לו רובה מול הפנים, ולא בטוח שיהיה לו זמן להסברים.

בינתיים אנחנו נשארים עם הפשרות שהמשטרה עושה לעצמה: מצד אחד ירידה חלקית מהעץ, ומצד שני התעקשות על הגרסה הראשונית שמצדיקה ומתרצת את הירי. אשר לתקשורת המיינסטרים העברית, נראה שהיא מעדיפה להשאר עם הסיפור ההתחלתי. למי בכלל יש זמן לעשות מעקב על סיפורים היום, כאשר הסכין הבא תופס את הכותרות?

איסראא עאבד, האישה עם החיג'אב שעשתה את הדבר הלא נכון בזמן הלא נכון במקום הלא נכון, תשאר בזיכרון בתור "המחבלת מעפולה".

> כשהרסיס בישבן מתחיל להכאיב

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
תלמידי תיכון נבחנים בבחינת בגרות (צילום: יוסי זליגר / פלאש90)

תלמידי תיכון נבחנים בבחינת בגרות (צילום: יוסי זליגר / פלאש90)

יום החינוך הבינ"ל: ישראל מדגימה אפלייה מעמדית גם בין מצטיינים

המדינה חתומה על תוכנית של האו"ם שבמסגרתה התחייבה להבטיח "חינוך איכותי ושוויוני וקידום הזדמנויות לימוד לכלל האוכלוסייה בכל הגילים". היום הבינלאומי שיחול ביום שני הוא הזדמנות טובה להזכיר את ההבטחה, כי נראה שהממשלה ומשרד החינוך כבר שכחו אותה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf