התקיפה של צלם הארץ חושפת את הדינמיקה של אלימות המשטרה

ברגע שאחד השוטרים "סימן" את הצלם תומר אפלבאום בהפגנה בכיכר רבין אתמול, שוטרים אחרים התנפלו והיכו אותו, למרות שהחזיק שתי מצלמות בידיו. זה לא מקרה, זו שיטה, רק שהפעם היא נחשפה מול המצלמה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

התקיפה האלימה של צלם "הארץ" תומר אפלבאום חשפה פרקטיקה משטרתית, שכמעט כל מפגין או מפגינה מכירים. מרגע ששוטר אחד "מסמן" אותך, השוטרים האחרים מצטרפים בשמחה והדרך למעצר ולמכות קצרה מאוד.

תומר אפלבאום אחרי שהוכה בידי השוטרים ונלקח לניידת המשטרה (צילום: אורן זיו)

תומר אפלבאום אחרי שהוכה בידי השוטרים ונלקח לניידת המשטרה (צילום: אורן זיו)

במקרה אתמול, בסיום ההפגנה בכיכר רבין, מאות מפגינים חסמו את רחוב אבן גבירול. סביב השעה 23:00 השוטרים החלו במעצרים, ואפלבאום תיעד מקרוב שוטרים סוחבים את אחד המפגינים לניידת. שוטר אחד התחיל לדחוף אותו, אפלבאום ניסה לזוז, אבל השוטר החליט לתפוס אותו. ברגע זה הצטרפו שוטרים נוספים, הפילו אותו לקרקע והחלו להכות אותו. ראשו של אפלבאום הוטח בקרקע והוא ספג אגרופים, כשברקע נשמעות צעקות "הוא עיתונאי". אחרי שהשוטרים הבינו שהוא עיתונאי, הוא שוחרר כעבור זמן קצר.

בתום הפגנת השמאל הערב בכיכר רבין אחרי כשעה וחצי של חסימות כבישים החלה המשטרה לבצע מעצרים. המשטרה הפעילה כוח כלפי המפגינים, ובהם צלם עיתון "הארץ" תומר אפלבאום. בשעה שהשוטרים התנפלו על הצלם, שנראה בצילומי הווידאו כעומד מהצד ומתעד את ההתרחשויות, צעקו מפגינים לעבר השוטרים "הוא צלם, הוא צלם". (וידאו: יונתן המפל)

פורסם על ידי ‏שיחה מקומית‏ ב- יום שבת, 6 ביוני 2020

הסרטון המתעד את התקיפה של תומר אפלבאום. צילום: יונתן המפל

מהמשטרה נמסר לאחר האירוע, כי "במהלך ביצוע אחד המעצרים ובנסיבות שנוצרו, סברו השוטרים כי הצלם הינו אחד מאלו שהתפרעו בתוך ההמון ועד מהרה כשהתברר כי מדובר בצלם עיתונות הוא שוחרר והמקרה ייבדק". זאת למרות שאפשר לראות בבירור מתיעוד המקרה שאפלבאום החזיק שתי מצלמות ולא הפגין. אך גם אם אפלבאום היה "סתם" מפגין או מפגינה, ונניח שהמשטרה היתה מחליטה לעצור אותו, מה הסיבה לכך שכל כך הרבה שוטרים הצטרפו להכאת אדם שלא מתנגד למעצר?

donate

ודבר נוסף: התיעוד שצילם יונתן המפל, שלמרבה המזל מראה את האירוע מתחילתו ועד סופו, הופץ ברשת וחשף את התנהלות המשטרה. תיעוד כזה של מעצרים ואלימות משטרתית הוא הכרחי ועשוי להציל רבים מהאשמות שווא. ב"שיחה מקומית" פרסמנו בדיוק לפני כמה ימים מדריך קצר עם טיפים לצילום בזמן הפגנות. בלי התיעוד של המפל, ספק אם המשטרה היתה מתנצלת על המקרה וספק אם שר התקשורת יועז הנדל היה מצייץ בנושא ומגבה את "העיתונאים העושים עבודתם נאמנה".

א א א
ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
עונשים של קטיעת כפות ידיים למי שלא הפיק מספיק גומי. פסל של המלך ליאופולד השני מלך בלגיה בכניסה למוזיאון הממלכתי למרכז אפריקה (צילום מקוויקיפדיה, CC-BY SA 3.0)

עונשים של קטיעת כפות ידיים למי שלא הפיק מספיק גומי. פסל של המלך ליאופולד השני מלך בלגיה בכניסה למוזיאון הממלכתי למרכז אפריקה (צילום מקוויקיפדיה, CC-BY SA 3.0)

אנו, האפריקאים, רוצים שהפסלים של מי שטבח בנו ייפלו

ליאופולד מלך בלגיה שיעבד את קונגו והביא למותם של מיליונים. אין סיבה שאנחנו נמשיך לראות את הפסלים שלו ושל אחרים ששיעבדו את אפריקה. מנהיג בקהילה הקונגולזית בישראל כותב ל"שיחה מקומית"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf