newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

"הארץ" משחק במספרים בדרך לריסוק החינוך הציבורי

קודם מנפחים גידול מזערי בתקציב החינוך הציבורי, אחר כך משכנעים את הקוראים שלמרות שהתקציב גדל לא היה שיפור בהישגים, ואז מסבירים שהפתרון הוא רפורמה ניהולית. משם הדרך להפרטה קצרה. נתניהו זהירות, "הארץ" עוקף מימינך

מאת:

כותב אורח: דותן לשם

מאמר המערכת של עיתון "הארץ" מסוף השבוע האחרון שב לסורו ותוקף את בנימין נתניהו מימין. והפעם, בנושא החינוך. המאמר מאשים את נתניהו שלמרות הבטחותיו כראש האופוזיציה אי אז בשנת 2007 לאמץ דוח "מכונן" של חברת היעוץ מקינזי מלפני יותר מעשור לניאוליברליזציה מוקצנת של מערכת החינוך הציבורית – הוא לא עשה זאת.

עד כאן כאמור אין חדש. למרות התדמית, "הארץ" הוא עיתון בעל השקפות ימניות קיצוניות, לפחות מבחינה כלכלית. כך, פירוק מערכת החינוך הציבורית מצדיק לשיטתו קריאה דה פקטו לנתניהו לקחת על עצמו אחריות לעוד משרד ממשלתי ולהפוך גם לשר על לענייני חינוך.

אבל בכך זה לא נגמר הפעם. כי הפעם הארץ, בתאוותם לפרק כל מה שציבורי, חרגו מן הכללים הבסיסיים של הצגת נתונים. המאמר מציג מספרים מעוותים לגבי תקציב החינוך, שלטענת כותבו "כמעט והכפיל את עצמו" תוך פחות מעשור.

עכשיו, יש דרכים שונות להציג את הנתונים כך שיתאימו להשקפת עולמך תוך עמידה בסטנדרטים מינימליים. "הארץ" לא עומד בסטנדרט הנמוך ביותר. אבל כדי להראות את זה צריך להכנס למספרים.

> ברוכים הבאים לווסטוורלד של הליכוד

בנימין נתניהו בפתיחת שנת הלימודים (גיל נחושתן / פלאש90)

האם "הארץ" באמת רוצה שנתניהו יהפוך גם לשר על לענייני חינוך?ראש הממשלה בפתיחת שנת הלימודים (גיל נחושתן / פלאש90)

כותב המאמר טוען שתקציב החינוך כמעט הכפיל עצמו בין השנים 2007-2015. ואכן במספרים נומינליים – ללא חישוב האינפלציה – התקציב אכן גדל במעט פחות מ-90 אחוזים. אבל ההשוואה הזו היא מצג שווא. בשנים האמורות (2007 -2015) האינפלציה עמדה על שיעור של כ-20 אחוזים. אבל גם הנתון מנוכה האינפלציה, לפיו התקציב גדל במהלך התקופה הזאת במעט יותר מחצי הוא גניבת דעת במקרה זה. זאת מן הסיבה שכמות התלמידים בישראל, שאוכלוסיתה צעירה, גדלה אף היא בכ-20 אחוזים. חישוב מהיר מגלה שההוצאה הריאלית לתלמיד גדלה בכשלושים אחוזים בלבד.

תגידו: 'הארץ' מעוותים הנתונים, אבל היי, זה עדיין לא מעט. אבל העניין הוא שגם הנתון הזה מוטה כלפי מעלה. זאת מאחר שהתוצר המקומי הגולמי של ישראל גדל אף הוא לא מעט בין השנים 2007-2015, ומכאן שמה שחשוב הוא איזה חלק מסה"כ התוצר הופנה לחינוך. כך שבפועל, שמירה על הוצאה ריאלית לתלמיד כאשר התוצר גדל משקפת למעשה קיטון בהוצאה הציבורית על חינוך.

על מנת להבין טיעון חשוב זה, דמו את מדינת ישראל למשפחה שהכנסתה גדלה לאורך השנים – ההורים קודמו בעבודה והכנסתם גדלה בשיעור של כמעט שלושים אחוזים. בנוסף נולד לה ילד נוסף, שישי במספר. המדד האמיתי להשקעתה של משפחה זו בחינוך ילדיה הוא איזה אחוז מסה"כ ההכנסות מוצא על חינוכו של כל ילד, ולא סה"כ ההוצאה על חינוך של המשפחה.

ובחזרה למדינה. המדד הרלוונטי הוא השינוי בהוצאה לתלמיד כאחוז מהתמ"ג. הצגה כזו תגלה שההוצאה על חינוך עלתה בפחות מחמישה אחוזים! וזה עוד מבלי להזכיר שעיקר התוספת לתקציב היתה בשלוש השנים האחרונות, וכידוע לוקח זמן להשקעה בחינוך להניב פירות.

אבל אל תבלבלו את "הארץ" עם העובדות. כשזה מגיע לריסוק החינוך הציבורי, מסתבר שכל האמצעים כשרים.

* תודה לירון הופמן דישון, יוסף כהן ואמיר שוורץ על עזרתם בהשגת הנתונים.

ד”ר דותן לשם הוא מרצה בחוג לרעיון מדיני וממשל באוניברסיטת חיפה. ניתן לעקוב אחר כתיבתו על ענייני כלכלה בדף הפייסבוק שלו.

> ההצבעה על העלאת קצבאות הנכות היא אירוע היסטורי רק בשביל חברי הכנסת

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
לא שמעו את הצד שלי בסיפור. פראח מראגה, עיתונאית ירדנית-פלסטינית שפוטרה מתאגיד השידור הגרמני DW (צילום: באדיבות פראח מראגה)

לא שמעו את הצד שלי בסיפור. פראח מראגה, עיתונאית ירדנית-פלסטינית שפוטרה מתאגיד השידור הגרמני DW (צילום: באדיבות פראח מראגה)

"שאלו רק על ישראל". כך פוטרו עיתונאים ערבים מרשת שידור גרמנית

בעקבות דו"ח בנוגע לאנטישמיות, תאגיד השידור הגרמני DW פיטר שבעה עיתונאים ערבים. אבל תחקיר של מגזין 972+ מגלה שמחבר הדו"ח נחשד באסלאמופוביה, שהעיתונאים לא נשאלו על דעותיהם על יהודים, ושההליך כולו היה פגום

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf