newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

האחווה המעמדית של נהגי האוטובוס שסירבו להסיע עצורים

כשפרצו ההפגנות בניו יורק נגד הרצח של ג'ורג' פלויד, עובדי התחבורה הציבורית ידעו לצד מי הם עומדים: לצד הציבור שמשתמש בשירותיהם. הם הוכיחו שאפשר להפוך את השבריריות של מעמד הביניים לכוח  

מאת:
השאירו תגובה
א א א

פרשיית הרצח של ג'ורג' פלויד, גבר שחור ממדינת מינסוטה שבארה"ב שנרצח בידי שוטר לבן, מזעזעת את האומה האמריקאית  כולה. הפגנות מציפות את מהדורות החדשות והגינויים לרצח מגיעים מכל קצוות הקשת הפוליטית האמריקאית.

העימותים אחרי רצח ג'ורג' פלויד מזעזעים את אמריקה. מפגינים מול הבית הלבן בוושינגטון (צילום: ג'ף ליווינגסטון CC BY NC ND 2.0)

העימותים אחרי רצח ג'ורג' פלויד מזעזעים את אמריקה. מפגינים מול הבית הלבן בוושינגטון (צילום: ג'ף ליווינגסטון CC BY NC ND 2.0)

פלויד, שנרצח לאור יום ולעיני מצלמות הסמארטפונים בידי שוטר, משמש כסמל לדיכוי הממוסד כלפי שחורים באמריקה. על רקע משבר הקורונה, נראה כי יש דברים שלא מושפעים מהדרישה לסולידאריות חברתית, אחריות אישית ודאגה לאוכלוסיות החלשות. מבטו הקר של השוטר שמחץ את פלויד למוות לא הראה שום סימנים של חירום, אלא חשף את המבנה החברתי במסגרתו חיי אדם שחור יכולים להילקח כהרף עין, והמחיר על כך יהיה קל מנשוא.

ההפגנות שהוצתו בעקבות הרצח של פלויד מזמנות אף הן הצצה ליחסי הכוח המאפיינים חברה בעלת מתח פנימי כה גבוה. עוד ועוד סרטונים של אלימות משטרתית עולים לרשתות החברתיות, בעוד התקשורת המסורתית מפנה את הזרקור בעיקר אל "המפגינים האלימים". התיאור החוזר בכלי התקשורת לתיאור ההפגנות הוא ביזה (looting) של חנויות בידי המפגינים השחורים  ובאופן כללי תחושה של פריקת עול מוגזמת, בעוד המפגינים משתפים במדיות החברתיות תיעודים של אגרסיביות מוסדית שלא נראתה כבר הרבה מאוד זמן.

המחזה הקיצוני של הפגנות אלימות מערער את כל מי שרגיל לשמוע על סיפורים כדוגמת המקרה של פלויד, לצקצק בלשונו ולהמשיך בשגרת יומו. אולם עבור אנשים רבים, הסדר החברתי הקיים כבר לא כדאי לשימור, פשוט מאוד כי הוא לא משרת את הרוב המוחץ של הציבור.

בתוך ההמולה ניצב איגוד עובדי התחבורה של העיר ניו-יורק. עד לפני האירוע, מאבקו העיקרי של האיגוד היה התמודדות עם משבר הקורונה והשלכותיו על בטיחותם ובריאותם של עובדי התחבורה הציבורית בעיר. האיגוד נאלץ להתמודד עם חוסר ביטחון תעסוקתי של חבריו, תנאי עבודה בצפיפות יתר באוטובוסים, העדר מיגון הולם לנהגים מפני האיום של הווירוס ומאבק להיות מוכרים כ'עובדים חיוניים', כל זאת מול מדינה שהזניחה באופן נפשע שירות ציבורי שחויב להמשיך לתפקד כנגד כל הסיכויים.

והנה נראה שהמאבק חידד את ההבנה שאין מה לצפות מהרשויות המדינתיות, המונהגות על ידי משטר כלכלי שדוגל בייבוש השירותים החברתיים ובאפליה מובהקת בחלוקת המשאבים בין אלה שיש להם לבין אלה שאין להם. רוב הציבור, כלומר מעמד הפועלים העמוק שזקוק לשירות ציבורי, יצטרך לדאוג לעצמו. לכן הקמפיין של האיגוד נאחז בקשר שיש לעובדי התחבורה הציבורית עם ציבור הנוסעים אליהם הוא קשור בטבורו. הוא מגיע ממנו ונאמן לו.

כשפרצו המהומות בעיר ניו-יורק, היה ברור לעובדי האיגוד באיזה צד הם. בצד של הציבור שמשתמש בתחבורה הציבורית וזקוק עכשיו לסולידאריות שלהם כעובדים מאורגנים. לכן, כשכוחות המשטרה של העיר ניו-יורק ביקשו להשתמש באוטובוסים לשינוע מפגינים עצורים, הם נתקלו בסירוב מוחלט מצד חברי האיגוד. חברי האיגוד הותירו אוטובוסים עמוסי עצורים דוממים לקול צהלות המפגינים.

חברי האיגוד סירבו לאפשר לאוטובוסים, המשמשים בשגרה את האנשים שנעצרו עכשיו כדי להגיע לעבודה, לבית או לרופא, "להפוך את עורם" כך שישמשו את הממסד כנגדם. הממסד, שמתעלם במופגן מנחיצותם של שירותים חברתיים כגון חינוך, בריאות ותחבורה לחייו של מעמד הביניים ההולך ומתרחב, לא זכה לשיתוף פעולה מצד עובדי התחבורה הציבורית המגנים על הציבור. השבריריות של מעמד הביניים, שנחשפה ביתר שאת כשהמשכורת לא הגיעה חודש אחרי חודש בעקבות המשבר הקורונה, התגבשה לכדי הנשק החזק ביותר של אלו שאין להם: כוח המספרים הגדולים.

תם פרומוביץ הוא ראש ענף תחבורה בארגון "כוח לעובדים"

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
אין עיסה שהוא לא בוחש בה. מוחמד בן זאיד עם נשיא ארה"ב, דולנד טראמפ (דוברות הבית הלבן)

אין עיסה שהוא לא בוחש בה. מוחמד בן זאיד עם נשיא ארה"ב, דולנד טראמפ (דוברות הבית הלבן)

כדאי לשליט האמירויות ללמוד מהעבר: רומן עם ישראל נידון לכישלון

מוחמד בן זאיד הוא מנהיג עם שאיפות מרחיקות לכת. כעת הוא מנסה לבסס את מעמדו באמצעות קשריו עם ישראל, אלא שההיסטוריה מראה שהתקרבות לישראל היא מתכון לכישלון עבור כל מדינה ערבית, ורעל לאזור כולו  

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf