newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

שמאלנים, שוב לא הבנתם - בנט רק ממשיך את מורשת אהבת האדם בימין

בנט לא לבד: מהרב שמואל אליהו ועד לרב אליקים לבנון, ממירי רגב ועד יוני שטבון, השמאל החילוני מתעקש שלא להבין את ההומניזם העמוק של מנהיגי הימין וטועה לפרשם כגזענות בוטה. אז אולי תבואו לעשות שבת בעמונה?

מאת:
השאירו תגובה
א א א

מודה ומתוודה: בושתי ונכלמתי בעקבות הנזיפה של שר החינוך בנו, החילונים, שלא הבינו את דבריו. "למסור את הנפש" זה להתאמץ, ולא, חלילה, למות על קידוש הקרקע הקדושה של הגדה המערבית. האשם הוא בנו, כמובן, שלא ינקנו את מורשת ישראל סבא משדי רבנים, שלא השכלנו להבין את הקודים המורכבים של הציונות הדתית, שלא נכנסנו לפרדס ויצאנו בשלום.

אבל לא אלמן ישראל, כמו שאומרים מביני דבר מהחונטה של כבוד השר. כדי לכפר על הטעות הזו החלטתי לצלול לבריכת החכמה המפכה ולשלות משם עוד כמה פנינים מהשנים האחרונות אשר בכסילותנו ובבורותינו במקורות האוהבים והחומלים של היהדות, החמצנו ובחרנו לייחס להם משמעות שונה לחלוטין ממה שהתכוון דוברם.

> דילמת האסיר הפלסטיני: לחפש צדק בבית המשפט של הכובש?

נפתלי בנט (יונתן סינדל / פלאש90)

שוב לא הבנתם אותו. נפתלי בנט (יונתן סינדל / פלאש90)

סרטים במפרץ

למשל, רב העיר צפת, שמואל אליהו, הודה כי "ברוך ה' בצפת לא מוכרים אדמות לנוכרים. וגם לא שוכרים ולא מוכרים דירות". הוא לא התכוון לכך שיש להחיל משטר אפרטהייד מפלה בו צריך להפריד בין בני אדם על בסיס גזע ולאום, חילונים טיפשים שכמונו. הרב אליהו פשוט מחה על עליית מחירי הדיור ועל כך שערבים משתכרים פחות בממוצע 50% פחות מיהודים בני קהילתו. קריאה לצדק חברתי שהתקבלה בחוסר הבנה של מקורות ההלכה היהודית.

או הרב אליקים לבנון, רב המועצה האזורית שומרון ורב הישוב אלון מורה, שטען כי "כל רכב ערבי הוא מוסדטרור". גם כאן מדובר באי הבנה חילונית טיפוסית. גם כשהבהיר הרב כי "כל מכונית היא מוסד טרור וכל תחנת דלק שמספקת דלק למכוניות ערביות שנוסעות בכבישים, זו תחנה שמספקת נשק ותחמושת" זה לא הספיק לנו, ואפילו הדברים "אסור למכוניות ערביות לצאת מערים ערביות. ערבים שירצו ייסעו באוטובוסים" לא הבהירו מספיק את כוונתו. הרב מחה על עליית מחירי הדלק, הגורמים לפלסטינים שהכנסתם מועטה להזדקק לשירותי התחבורה הציבורית, אשר גם היא מופרדת על רקע גזעני. יש שיאמרו גם שבקריאתו התכוון הרב לזיהום שנגרם על ידי בתי הזיקוק, המזקקים את הדלק המניע את הרכבים, ואשר נמצא קשר בינם לבין עלייה בתחלואת הסרטן במפרץ חיפה. אוי לנו כי שגינו וייחסנו לו גבהות לב גזענית דוחה.

כאשר אמר חבר הכנסת יוני שטבון: "ערביי ישראל מתנהלים כגיס חמישי בתוך מדינת ישראל, הם מתנגדים לעם היהודי והנרטיב שלהם הוא הנרטיב של הנכבה … אם הם ישרתו עם בני ובנות ישראל בכל מיני תחומים ברפואה בגני הילדים ובמוסדות החינוך זה לא פחות גרוע מהאיום הסודני. אנחנו בעצם נותנים להם כרטיס כניסה בדלת הראשית" חשבנו, בטעות, כי הוא גזען מצחין ששורשיו בתקופות אפלות ושמקומו לא יכירנו בקרב בני האדם. אך לא היא: מייסד תנועת "רעננים" והאל"מ במילואים רק ביקש להסב את תשומת ליבנו למלחמת האזרחים המשתוללת בסודן ובדארפור כבר מעל לעשור ואשר גבתה את חייהם של מאות אלפי בני אדם באלימות וברעב. "האיום הסודני" עליו מדבר אלוף המשנה לשעבר הוא השנאה החשוכה בין בני האדם אשר עלולה להוביל אותנו, אם ניכנע לה, לנהרות של דם ברחובות. ומה עשינו אנחנו במקום להודות לו? קראנו לו יודונאצי עלוב. בושה לנו, בושה וכלימה.

ושכצעקה שרת התרבות מירי רגב כי "הסודנים הם סרטן בגוף שלנו" – מה עשינו? האשמנו אותה בגזענות דוחה ומכוערת, במקום להודות לה. כן, להודות לה. על פי מנהל המזון והתרופות האמריקאי, הסכנות באכילת סרטנים בלתי מבושלים דיים הן רבות ומגוונות: זיהום בקטריאלי, טפילים, צהבת, אצות רעילות, ועוד. הגברת רגב, נשמה רגישה ועדינה שכמוה, דאגה לנו, החילונים, הידועים בחיבתנו למאכלי ים. ובמקום לשלוח לה זר פרחים ריחני, אנחנו בשלנו.

> אחד מכל ארבעה ישראלים חווה גזענות בשנה האחרונה

במקום להודות לה, התקפתם. תתביישו. מירי רגב (אקטיבסטילס)

במקום להודות לה, התקפתם. תתביישו. מירי רגב (אקטיבסטילס)

זה לא אתם, זה אנחנו

הדוגמאות רבות והקולמוס עייף, אך התמונה ברורה. האשם הוא בנו, לא בדוברים. לו היינו טורחים ללמוד את המקורות, ומתעמקים בדברים במקום לייחס להם זדון ורשעות – היינו רואים את היופי שבהם, את העדינות, את החמלה היהודית המפורסמת. אין פה גזענות, אין פה אפרטהייד, אין פה שנאה משתוללת, אם רק היינו באים לעשות שבת בעמונה, היו נפתחות לנו העיניים.

אז לקראת יום הכיפורים, כל שנותר לנו הוא לבקש סליחה. אשמנו. בגדנו. גזלנו. דיברנו דופי. העוינו. והרשענו. זדנו. חמסנו. טפלנו שקר. יעצנו רע. כיזבנו. לצנו. מרדנו. ניאצנו. סררנו. עווינו. פשענו. צררנו. קישינו עורף. רשענו. שיחתנו. תיעבנו. תעינו. תעתענו.

הבעיה היא לא בכם, חברי כנסת ואנשי ציבור מהימין, אלא בנו. הבעיה היא שאנחנו מרשים לכם לשלוט בנו, לדבר בשמנו, ולקדם את משנתכם השונאת, המרושעת, והגזענית. את הסליחה עלינו לבקש ראשית מאלה בהם פגעתם ברשעותכם, מעצמנו, ומילדינו, שזו המורשת שאנחנו מרשים לכם להשאיר להם.

 > אף אחד לא מקשיב לפרס הפלסטיני

 

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
מבקש מקלט מאפריקה שוטף כלים במסעדה, ב-2014 (צילום: ???

מבקש מקלט מאפריקה שוטף כלים במסעדה, ב-2014 (צילום: ???

שוטף כלים לח"כ השכל: "12 אלף שקל בחודש? זה בלתי אפשרי"

מבקש מקלט מאריתריאה שעובד כשוטף כלים במסעדה אומר כי מי שינסה להגיע לסכום שבו נקבה הח"כית מהליכוד "יתמוטט אחרי שבוע". הוא לא ממליץ לאיש לעבוד במטבח: "יש סיכונים ונזקים לגוף, אין זמן לאכול ויכולים להחליף אותך בשנייה". לדבריו, "לח"כ השכל מטרה אחת – להסית נגד מבקשי המקלט"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf