newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

אחד מכל ארבעה ישראלים חווה גזענות בשנה האחרונה

סקר של "המטה נגד גזענות": 79 אחוז מהישראלים מאמינים כי ישנה גזענות כלפי ערבים, 77 אחוז כי יש גזענות כלפי מבקשי מקלט ו-75 אחוז כי גזענות מופנית כלפי יוצאי אתיופיה. רוב הישראלים חושבים שהפכנו לגזענים יותר בשנתיים האחרונות. למרות זאת אנחנו לא מצליחים לשנות את המגמה

מאת:

"המטה נגד גזענות" מפרסם הערב (ראשון) נתונים מרתקים שעולים מסקר שערכו באמצעות מכון רפי סמית' לרגל היום הבין-לאומי למאבק בגזענות, שיצוין מחר. הם מרתקים כי עולה מהם שרוב מוחלט של הישראלים יודעים שאנחנו גזענים ועדיין ממשיכים להתנהג כך.

על פי הסקר 52 אחוזים מהישראלים חושבים כי ישראל הפכה גזענית יותר בשנתיים האחרונות. כ-79 אחוז מאמינים כי ישנה גזענות כלפי ערבים, כ-77 אחוז טענו כי ישנה גזענות כלפי מבקשי מקלט ו-75 אחוז טענו כי ישנה גזענות כלפי יוצאי אתיופיה. גם מקומם של המזרחים לא נפקד מהרשימה כאשר 41 אחוז טענו כי מזרחים בישראל סובלים מגזענות, 39 אחוז מאמינים כי גם יוצאי ברית המועצות סובלים מגזענות, ו-20 אחוז השיבו כי ישנה גזענות נגד אשכנזים.

עוד על פי ממצאי הסקר, שנערך על מדגם של 500 נשאלים, 400 מהם גברים ונשים מהציבור היהודי ומאה ערבים וערביות, 25 אחוזים מהישראלים ציינו כי חוו באופן אישי התבטאות או התנהגות גזענית בשנה האחרונה. בקרב יהודים דיווחו 24 אחוזים כי חוו גילויי גזענות לעומת שיעור גבוה מעט יותר בקרב ערבים – 28 אחוז. בקרב דוברי רוסית דיווחו 37 כי חוו גזענות בשנה האחרונה, ושיעור גבוה נרשם בגילאים הצעירים 18 עד 29.

> עיתונאים בעד צנזורה: על כתבת שוברים שתיקה בערוץ 2

הפגנת יוצאי אתיופיה נגד גזענות, תל אביב (אורן זיו / אקטיבסטילס)

הפגנת יוצאי אתיופיה נגד גזענות, תל אביב (אורן זיו / אקטיבסטילס)

רק 11 אחוזים מהנשאלים חושבים שישראל הפכה להיות פחות גזענית בשנתיים האחרונות. 12 אחוז מהם יהודים, ורק אחוז אחד ערבים. ובעוד בקרב היהודים 49 אחוזים חושבים שישראל הפכה גזענית יותר, בחברה הערבית חשים כך 67 אחוזים.

מרבית הנשאלים בסקר, 72 אחוזים מהם, חשים כי הרשתות החברתיות גורמות להקצנת השיח הגזעני בישראל. רק 24 אחוז מהמשיבים טענו כי הרשתות החברתיות משקפות את השיח שכבר קיים בחברה.

יוזמי הסקר שאלו את משתתפי הסקר כיצד צריך לדעתם להיאבק בגזענות. כ-73 אחוזים טענו כי אפיק הפעולה החשוב ביותר למאבק בגזענות בחברה הישראלית הוא חינוך וכ-11% ציינו שדוגמא אישית של פוליטיקאים ומנהיגים היא הדרך הטובה ביותר (עשרה אחוז מהיהודים לעומת 15 אחוז מהערבים). רק כ-6 אחוזים רואים באכיפה בתור האמצעי החשוב ביותר ו-6 אחוז אחרים חושבים כי חקיקה היא הדרך.

עו"ד נדאל עותמאן, מנהל המטה למאבק בגזענות אמר בהתייחס לסקר כי "הציבור הישראלי מודע יותר לגזענות, יודע לזהות אותה ומעוניין למגר אותה. הכרה במחלה היא שלב קריטי בטיפול וגזענות היא מחלה קשה ומסוכנת שהתפשטותה עשויה להוביל להרס של החברה".

"זה הזמן של נבחרי הציבור, של המנהיגים ושל משרדי הממשלה לקחת ברצינות את הנתונים האלה ולהתחיל לפעול כנגד הגזענות בחברה בישראל. בחברה שבה אחוזים כל כך גדולים בציבור מודעים לגזענות, בחברה שבה רוב הציבור טוען שהחברה הפכה גזענית יותר יש מקום לטיפול שורש עמוק ועליו להתחיל מלמעלה".

הפוסט פורסם גם באנגלית באתר 972+

> היחידים שנערכים ברצינות ליום שאחרי מחמוד עבאס הם חמאס והימין הישראלי

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
ילדים ברצועת עזה, בינואר 2021 (צילום: עבד רחים ח'טיב / פלאש90)

ילדים ברצועת עזה, בינואר 2021 (צילום: עבד רחים ח'טיב / פלאש90)

ישראל התאמצה לחסל אותנו, אבל אנחנו עדיין פה

לפני שנה, כוחות ישראליים פשטו על המשרד של האגודה הבינלאומית להגנה על ילדים – סניף פלסטין. כמה חודשים לאחר מכן, הארגון הוכרז כארגון טרור. אך מה שנועד לבודד אותנו רק חיזק את התמיכה בנו, ואת נחישותנו להמשיך

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf