newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

בדרך מהחנות, עם שקית פיתות ביד, החיילים ירו במוחמד בן ה-12

מוחמד אל עאלמי נסע עם אביו, אחיו ואחותו לקניות. בדרך חזרה לביתם בבית אומר, חיילים פתחו עליהם באש . "חיכינו שבע שנים עד שנולד. עכשיו לקחו לי אותי. ילד בן 12. מה הוא עשה?" ספד לו אביו

מאת:

"חיכינו שבע שנים עד שנולד. עכשיו לקחו לי אותי. ילד בן 12. מה הוא עשה? הרגו אותו בגלל חבילת לחם".

"אמרנו לו 'ילד קום' והוא לא ענה". גופתו מוחמד אל עלאמי לפני הבאתה לקבורה (צילום: אורן זיו)

"אמרנו לו 'ילד קום' והוא לא ענה". גופתו מוחמד אל עלאמי לפני הבאתה לקבורה (צילום: אורן זיו)

כך ספד היום מועיד אל-עלאמי לבנו מוחמד, שנורה אתמול למוות בידי חיילים בכניסה לעיירה בית אומר שליד חברון, בזמן שנסע במכונית של אביו יחד עם אחיו בן החמש ואחותו בת התשע. מוחמד הובא לקבורה בעיירה.

"ירו עלינו כשחזרתי מהסוּפֶּר, זה היה לא נורמלי, לא היתה שום סכנה לחיילים", סיפר האב מועיד בלוויה. "יותר מ-14 כדורים. הוא (מוחמד) לא עשה כלום. חמישה כדורים נכנסו לגוף שלו.

"הוא (מוחמד) היה בחיק של אחותו. חשבנו שהוא ישן. אמרנו לו 'ילד קום' והוא לא ענה. הוצאתי אותו מהרכב וראיתי שהוא מת". מועיד נופף את חבילת הפיתות שהם קנו לפני הירי. "זה הלחם שהוא מת כי הלכנו לקנות אותו", אמר האב. השקית נקברה יחד עם מוחמד.

donate

בהודעת דובר צה"ל אתמול נמסר כי חיילים זיהו "מספר חשודים" שיצאו מכלי רכב בסמוך לעמדה צבאית בכניסה לכפר בית אומר. לפי ההודעה, נראה שה"חשודים" חופרים בקרקע, ושהחיילים הגיעו למקום הם זיהו שקית שבה "נמצאה גופת תינוק בן יומו".

לפי אותה הודעה, זמן קצר מאוחר יותר זיהו החיילים כלי רכב שנסע בקרבת מקום וחשבו שמדובר ברכב ש"בו נסעו החשודים". לפי ההודעה, "הלוחמים החלו בנוהל מעצר חשוד, שכלל קריאות וירי באוויר. לאחר שהרכב לא עצר את נסיעתו, אחד הלוחמים ירה לעבר גלגלי הרכב במטרה לעוצרו".

מועיד אל עלאמי, אביו של מוחמד, סוד לו בביתו בבית אומר (צילום: אורן זיו)

מועיד אל עלאמי, אביו של מוחמד, סופד לו בביתו בבית אומר (צילום: אורן זיו)

תושבי בית אומר העידו כי מדובר בבית הקברות של העיירה, השוכן בסמוך לעמדת הצבא בכניסה ליישוב, וכי קרוב מאוד למגדל השמירה של הצבא נמצאת חלקה המיועדת לתינוקות וילדים. תושבים סיפרו כי אחרי שהחיילים גילו שמדובר בגופה של תינוק, ולאחר התערבות של ראש המועצה, הבינו בצבא שלא מדובר באירוע חריג והחיילים עזבו את שטח הקבורה.

עומר, תושב בית אומר, מסר גרסה שונה מגרסת דובר צה"ל. "סביב 2:35 בצהריים ראיתי רכב לבן נוסע בירידה מהכביש הראשי קרוב לכניסה לכפר, שם יש עמדת שמירה", סיפר עומר. "באותה העת שלושה חיילים, שהיו בבית קברות, עלו חזרה לכביש הראשי. הנהג ראה אותם ונבהל. מהפחד הוא נסע כ-70 מטר רוורס. בדיוק שהוא הסתובב, החייל החל לירות באוויר ואחר כך כרע וירה. לאחר מכן פינו את הילד לתוך העיירה ומשם לבית החולים".

עומר סיפר כי מפקדים בכירים ושוטרים הגיעו למקום ושאלו את החייל מדוע ירה. "החייל שירה – בכה", העיד עומר.

מסרטון שצולם לאחר האירוע עולה, שהמכונית של משפחת אל עלאמי נפגעה מקליעים מאחור ומצדי הרכב. על שקיות הקניות היה דם רב.

גופתו של מוחמד הגיעה הבוקר (חמישי) בשעה 11 בצהריים לבית המשפחה, שם חיכו לה עשרות נשים ונפרדו ממנו.

לאחר תפילת הצהריים, אלפי תושבי בית אומר ליוו את הגופה לבית הקברות. הם צעדו לעבר הכניסה הראשית לעיירה, אולם משתתפי הלוויה התבקשו לעשות עיקוף כדי לא להתקרב למחסום בכניסה ליישוב.

כשהמלווים הגיעו לפיצול הדרך לפני בית הקברות, חיילים התחילו לזרוק רימוני הלם לעבר משתתפי הלוויה. בתגובה החלו כמה צעירים להשליך אבנים לעבר החיילים, ובמקום התפתחו עימותים שבהם השתתפו מאות מתושבי העיירה.

לפי הסהר האדום, 12 אנשים נפגעו מירי חי בעימותים, בהם גבר בן 30 שנפצע קשה בראשו, זאת בנוסף לפציעות מגז וגומי.

בתמונה העליונה: נשים מקוננות בבית משפחת אל עלאמי בבית אומר. בתמונות התחתונות, מסע הלוויה והעימותים עם החיילים (צילומים: אורן זיו)

בתמונה העליונה: נשים מקוננות בבית משפחת אל עלאמי בבית אומר. בתמונות התחתונות, מסע הלוויה והעימותים עם החיילים (צילומים: אורן זיו)

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
תלמידי חטיבות ביניים ותיכון חוזרים ללימודים במתכונת מלאה, בית ספר בתל אביב, אפריל 2021. אילוסטרציה גיל גרטל (צילום: אורן זיו)

בית ספר בתל אביב, אפריל 2021 (צילום: אורן זיו)

הפגיעה בכישורים החברתיים של תלמידים במעבר לחטיבה אינה גזרת גורל

מחקר של OECD מצא כי חלה נסיגה בהערכת התלמידים את עצמם במעבר מילדות לבגרות. הנסיגה חמורה יותר אצל בנות ואצל תלמידים מרקע כלכלי נמוך, ובשלב קריטי זה בחיים היא עלולה לפגוע בעתידם. הפיתרון: מודעות, והפניית משאבים לטיפוח קשרים עם המבוגרים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf