newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

אלף חניכי הצופים הפגינו נגד גירוש ילדי מהגרות עבודה

המחאה של הילדים בתל אביב נמשכת. אחרי המחאה מול כלא גבעון, הערב הפגינו כאלף חניכי הצופים בכיכר הבימה נגד המעצר של שני חבריהם ששוחררו ונגד איום הגירוש. "הדור הצעיר מרים קול", הם אמרו

מאת:

לאחר ששניים מחניכי שבט איתן של הצופים נעצרו ונכלאו בשבוע שעבר, כאלף חניכים ומדריכים של התנועה הפגינו הערב (שלישי) בכיכר הבימה בתל אביב בדרישה לעצור את גירוש ילדי מהגרות העבודה ולהסדיר את מעמדם בישראל וקראו לשר הפנים אריה דרעי "לא לגעת בילדים".

"להפסיק את המעצרים ולהסדיר את מעמד הילדים". חניכי הצופים מפגינים היום (יום ג') בכיכר הבימה בתל אביב נגד גירוש ילדי מהגרות עבודה (צילום: אורן זיו)

"להפסיק את המעצרים ולהסדיר את מעמד הילדים". חניכי הצופים מפגינים היום (יום ג') בכיכר הבימה בתל אביב נגד גירוש ילדי מהגרות עבודה (צילום: אורן זיו)

"צופי תל אביב יפו משמיעים קול ברור לצידם של ילדים פיליפינים ואחרים", אמרה במהלך האירוע ד"ר יפעת טהרני, מייסדת וראש שבט איתן. "הלא חוקי והמופלה מגיע אל לב הקונצנזוס". שני הילדים שנעצרו ועמדו בפני גירוש, גנה אנטיגו וראלף אפאן, הם חניכים בשבט. "אנחנו קוראים להפסיק את כל המעצרים ולהסדיר את מעמד הילדים. לכל ילד מגיע מקום תחת השמש", הוסיפה טהרני.

טהרני תיארה את המצב הקשה של  חניכים בצופים, שנולדו בישראל לאמהות מהגרות עבודה.  "במקום לצאת למחנה קיץ, הילדים נדרשים לארוז את חייהם ומול רובים וסירנות מובילים אותם כמו פושעים לכלא". היא שיבחה את החניכים והתלמידים שהפעילו לחץ ויצאו להפגין למען חבריהם. "הדור הצעיר מרים קול, שרים מחוץ לכלא ומראים שיש ארץ אחרת".

במהלך האירוע, שבו השתתפו עשרים שבטים מרחבי תל אביב, קיימו המדריכים והחניכים "מסדר" ענק. בין קריאות נוסח "עמוד נוח" ו"עמוד דום", החניכים קראו "הם משלנו". ח״כ אסף זמיר מכחול לבן הגיע לתמוך בחניכים.

"לא אשכח את הרגע שחברה שלי נעצרה ונלקחה למעצר", אמרה מרגרט, חברתה של גנה לשכבת ז׳ בשבט איתן. "לא יכולתי שלא לחשוב על הפחד והבדידות שהרגישה. כולנו ידענו שצריך לקרות משהו, ולאחר כמה ימים והפגנות הגיע הרגע שראלף וגנה שוחררו, וכל השבט רצה לחבק אותם. זה הזכיר לי כמה הם חלק מאיתנו".

"כשהודיעו לי שגנה נעצרה, לא ידעתי איך להגיב, הייתי מבוהלת ולא הצלחתי לישון", סיפרה כריסטין, מדריכה בשכבה ז׳ בשבט איתן. "כל שלישי ושישי גנה מגיעה לפעולות בשבט כמו כל חניך אחר, ובשבוע שעבר היא נעצרה ונלקחה לכלא ברמלה. לא ידעתי איך לספר לגדוד שהיא במעצר כמו פושעת. ילדים הם לא פושעים, הם צריכים לגדול בשקט, בלי פחד. למזלנו היא שוחררה, אבל יש עוד ילדים שחיים בפחד שמחר יקחו אותם לכלא".
ביום שני שעבר, עצרו פקחי הגירה את ראלף אפאן בן ה-10, הלומד בבית הספר ביאליק רוגוזין, ואת אמו מביתם בדרום תל אביב. ביום רביעי, עצרו פקחים את גנה, הלומדת בגימנסיה הרצליה ואת אמה. שני הילדים נעצרו קרוב לשש בבוקר, בעת שהתכוננו לצאת לבית הספר. המעצרים נתפסו כהפרה של ההבטחה של רשות ההגירה, שילדים של מהגרות עבודה לא ייעצרו בדרך לבית הספר ובחזרה ממנו.

לאחר המעצרים, החל גל מחאה נרחב של תלמידים, מורים והורים. ביום חמישי הפגינו כאלף תלמידים מחוץ לבית הכלא גבעון בו נכלאו הילדים ואימהותיהם. ביום שישי, הפגינו כמאה תלמידים מחוץ לאולם בבית הדין לעררים, שקבע בסופו של דבר שהילדים ואימותיהם ישוחררו בערבות. ביום ראשון החליט בית הדין לעררים שצווי הגירוש לשתי המשפחות יבוטלו, משום שלא לקחו בחשבון את טובת הילדים שנולדו והתחנכו בישראל.

הפגנת חניכי תנועת הצופים נגד מעצר וגירוש ילדים (צילומים: אורן זיו)

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf